Domů » Bleskovky » Jeep zvítězil nad Applem, modré emoji autíčko už není džíp

Jeep zvítězil nad Applem, modré emoji autíčko už není džíp

Součástí sady Emoji je již několik let znak pro „rekreační vozidlo“, což drtivá většina poskytovatelů pochopila jako SUV. Nejinak tomu je i u Applu, který toto emoji vykresluje jako kulaté modré autíčko, svým vzhledem připomínající právě menší SUV nebo nějaký crossover.

apple jeep emoji

Apple však udělal tu „chybu“, že toto emoji začal nabízet po napsání slova „jeep“. To lze v angličtině použít stejně obecně jako „džíp“ v češtině, nicméně zároveň jde také o známou značku terénních automobilů. A automobilce Jeep se pranic nelíbilo, že je jejich jméno spojováno s jakýmsi „scvrklým“ emoji.

Vítězství i bez oficiální žádosti

Jeep usoudil, že modré autíčko poněkud karikaturních tvarů nemá vůbec nic společného s jejich modely. Na sociálních sítích proto rozjel kampaň pod hashtagem #ThisIsNotJeep (Toto není Jeep). V ní zmiňoval například to, že toto emoji rozhodně není vhodné do terénu. Nebohé modré autíčko pak firma označila za podvodníka.

Jeep nikdy Apple oficiálně nepožádal o odstranění propojení jejich názvu s tímto emoji. Kampaň na sociálních sítích byla navíc vedena ve velmi přátelském duchu. Apple nicméně asi ani tak o tento typ popularity netál a v poslední verzi iOS nabízení emoji ke slovu „jeep“ deaktivoval.

Zástupci automobilky Jeep to přijali s nadšením. „Značka Jeep nesouhlasí s propojením svého jména s tímto emoji a jsme rádi, že tato asociace byla v nejnovějším iOS odstraněna“, řekl v oficiálním stanovisku vedoucí marketingu Fiat-Chrysler, pod nějž Jeep spadá. Zmínil také, že jde o dobrou příležitost připomenout, že SUV ve skutečnosti nejsou auta do terénu, která by se mohla měřit s terénními vozy značky Jeep.

Před odstraněním šlo každopádně o jediné emoji propojené s konkrétní značkou vozu. Když napíšete například Bugatti, žádný obrázek připomínající model Chiron v nabídce neuvidíte. Částečně by se to ale mělo změnit začátkem příštího roku. Ford totiž protlačil do další aktualizace Emoji modrý pickup, který svým vzhledem nápadně připomíná jeho široce populární model F-150.


Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
Upozornit na