Domů » Bleskovky » Jednoduchý náramek, který vás může zachránit před rakovinou kůže

Jednoduchý náramek, který vás může zachránit před rakovinou kůže

Chytrého příslušenství, které nějakým způsobem monitoruje váš zdravotní stav, je nepřeberné množství. Spousta z nich buďto nabízí pouze základní údaje, nebo stojí docela dost peněz. V případě specifických problémů, jako je například nedostatek vitamínu D, je technologické řešení ještě složitější. Tuto skutečnost se rozhodl rozbít profesor aplikované chemie z Melbournského technologického institutu, Vipul Bansal.

Sám Bansal trpí nedostatkem vitamínu D. Jednoduchým řešením, jak tělu potřebný vitamín dodat, je prostý – stačí trávit čas na sluníčku. Jenže v tomto případě se těžko odhaduje zdravá dávka, neboť nadměrné vystavení slunečnímu záření způsobuje například vrásky či rakovinu kůže. „Hledal jsem senzor, který by mi řekl, jak dlouho můžu trávit čas na sluníčku, aniž bych se vystavil riziku vzniku rakoviny kůže,“ řekl Bansal.

Řešení je prosté a velmi levné

Nakonec on a jeho tým přišel s jednoduchým řešením. Bansal vyvinul speciální inkoust, který monitoruje množství UV záření, a ten poté implementoval do jednoduchého náramku. Na náramek nechal s pomocí inkoustu nakreslit smajlíky, kteří se postupně vybarvují, když jsou dlouho vystaveni UV záření. Toto řešení má oproti konkurenci jednu podstatnou výhodu – jeho výroba stojí pouhý jeden dolar. Doufejme, že se tento objev co nejdříve rozšíří i do našich končin, i když nejvíce by jej ocenili především na Novém Zélandu a v Austrálii. To jsou totiž země s nejvyšším výskytem rakoviny kůže.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments