JDI má průhlednou čtečku otisků, kterou lze použít jako přímou součást LCD panelů

Společnost Japan Display Inc. (JDI) je známá především jako dodavatel LCD panelů, nyní se ale pustila do zcela nového odvětví, které s displeji souvisí – vymyslela novou čtečku otisků prstů, která se díky své průhlednosti může stát přímou součástí displeje.

Dotykový senzor od JDI je kapacitní, má rozměry 8 × 8 mm a snímá prst v rozlišení 160 × 160 pixelů, což znamená jemnost 508 dpi. Čtečka by měla díky kapacitní technologii fungovat naprosto totožně jako většina současných snímačů, namísto separátního umístění mimo displej však může být součástí vysoce průhledného skleněného substrátu. V budoucnu prý bude možná i implementace do flexibilních obrazovek.

Se čtečkou otisků prstů loni přišla i společnost Synaptics, její snímač je však optický a je nutné jej instalovat pouze pod tenké OLED obrazovky, nikoliv pod LCD. Čtečka od Synaptics je navíc podle prvních dojmů pomalejší než běžné kapacitní čtečky, v tomto by tedy mohlo mít řešení od JDI navrch. Bohužel japonská firma s ním nejprve počítá u inteligentních vozidel, bankovních karet, apod. K prvním výrobcům by se navíc čtečka měla dostat až v březnu příštího roku.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku