Domů » Články » Jak získat práci snů: uspěli byste u pohovoru s Elonem Muskem?

Jak získat práci snů: uspěli byste u pohovoru s Elonem Muskem?

Kdo by nechtěl pracovat u nějaké zajímavé technologické společnosti jako například Google, Apple nebo Microsoft. Dostat se k práci pro vůdčí firmy v technologickém odvětví není žádná legrace, což jistě potvrdí každý, kdo u takových společností získal práci. Takové historky o přijímacích pohovorech v Googlu jsou dnes již legendární.

Tesly jsou krásná auta, jen stále nevydělávají

Výjimkou není ani společnost Tesla, která je v posledních letech často skloňována. Jedním z hlavních důvodů je její zakladatel, vizionář a trochu podivín, Elon Musk. Ten je znám pro své excentrické vystupování a genialitu. Obojí se promítá do pracovních pohovorů, které ve své firmě uskutečňuje. Prošli byste jeho pohovorem?

Osobní otázky i hádanky

Jak firmy jako Tesla či SpaceX nabírají své zaměstnance, je samozřejmě tajemství. Elon Musk se ale loni na summitu v Dubaji trochu rozpovídal o tom, jak zpovídá své potencionální zaměstnance. A rozhodně se nejedná o žádné jednoduché otázky.

„Řekněte mi váš životní příběh – jaká rozhodnutí jste na své cestě udělal, proč jste je udělal a také mi povězte o největších překážkách se kterými jste se setkal a jak jste je vyřešil.“ Tato otázka je podle Muska „velmi důležitá“. Proč si na ní tak zakládá?

Vesmírný program SpaceX nemá ve světě obdoby

Protože podle něj „lidé, kteří nějaké potíže ve svém životě vyřešili, si přesně a do detailu pamatují, jak toho dosáhli.“ Ti, kteří pouze „předstírají“, že se s nějakými problémy úspěšně popasovali, se dříve nebo později při popisu „zaseknou“.

Zvládnete odpovědět na Muskovu otázku?

Podle Muskovy biografie, kterou napsal Ashlee Vance, je jedna konkrétní otázka, kterou Elon zájemcům o práci pokládá. Na rozdíl od osobního dotazu je tato otázka skoro až hádankou, na kterou jsou ovšem dvě správné odpovědi. Zvládnete odpovědět správně?

„Stojíte na povrchu Země. Ujdete jednu míli na jih, jednu míli na západ a jednu míli na sever. Skončíte přesně tam, kde jste začali. Kde stojíte?“

How To Answer Elon Musk's Favorite Job Question

První správnou odpovědí je severní pól, protože Země je kulatá, tudíž chůze ve třech různých směrech vytvoří v trojúhelník. Druhou správnou odpovědí je kterýkoli bod rovnoběžky umístěné o jednu míli severněji od kružnice o obvodu jedné míle a středem v jižním pólu. Tam totiž naopak vytvoříte při chůzi kruh. Odpověděli jste správně na otázku? Možná, kdyby se Elon Musk na podobné otázky při pohovorech neptal, jeho společnosti by nebyly ve finančních potížích.

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

17 komentářů

 1. Autor by asi praci nedostal…zkuste mi nejak vysvetlit, jak se pomoci vaseho navodu dostanu z mista zpet na misto jednu mili od jizniho polu dle zadani?
  To uz to ani opsat spravne neumite…?

  • Jenže Vy nezačínáte jednu míli od jižního pólu, ale jednu míli severně od kružnice o obvodu jedné míle se středem v jižním pólu. Když z takového místa jdete jednu míli na jih, ocitnete se na této kružnici. Když pak jdete jednu míli na západ, tak přesně obejdete tuto kružnici, která má obvod právě jednu míli. Stačí pak jít jednu míli na sever a jste opět tam, kde jste začal.

 2. Co mel chrobok z geometrie? Vetsi pic0vinu jsem tady necetl.

  Btw. Musk je genialni pouze v jede veci – ve zvaneni. A tupci mu to zerou.

  • Jirka (neregistrovaný)
   Tak se na všechno vyprdněme. Na všechen ten vesmírný program, cestu na Mars, je to na nic. Neopotřebujeme jako lidstvo progres. K čemu, místo toho si na jakýkoliv progres a někoho, kdo to vede ukažme prstem a pojmenujme je tak, jake označení jsi použil výše s cifrou uprostřed.

  • Na co potřebuje lidstvo „progres“? Na co potřebujeme na Mars?

  • Pokud nasilnemu prosazovani 150 let stare technologie pres dotace rikas progres, tak patris mezi ty, o kterych pisu.

  • Aké násilne?? Ohrozoval vás niekto od tesly a nutil vás aby ste si kúpil ich auto? Všetci ivestory tam naliali svoje peniaze dobrovoľne. Určite lepšie než ich dať na Facebook alebo podobnú sociálnu volovynu. Minimálne vďaka Tesle tu budú autopiloty o dosť skôr a zachránia nespočet životov. Elektrický pohon má budúcnosť pretože si nemyslím že spaľovacie motory budú niekedy produkovať nulové emisie. Možno bude elektrický pohon slepá ulička ale nemôžeme sa večne spoliehať na ropu.

  • QAM: Tray1 se tu objevil pred par dny. Takze naivni hloupe decko, kteremu zacly prazdniny a nudi se.

  • QAM: A proč ne? Jasný, Mars samotný nemusí být nutná věc, ale určitě to bude důležitý milník vesmírného programu. A progres je důležitý. Chceš říci, že zakrnění civilizacím v minulosti pomohlo? :) Ano, můžeme se bavit o tom, kde, jaký typ progresu a zda zrovna progres Elona Muska je tím správným, klidně se na toto téma budu inteligentně bavit (Takže Jirku neregistrovaného rovnou z diskuze vypouštím), a následně případně uznám, že jsem se mýlil, pokud dojdeme k nějakému závěru.

   Jirko neregistrovaný:

   Tray1 tady už nějaký pátek je. A na rozdíl od Jirka (neregistrovaný) nevybuřuje v komentářích. :) Zato ty tady vybuřuješ se začátkem prázdnin. A sám nazývá ostatní školáky, kterým začali prázdniny. Copak to znamená. Že by potrefená husa? :)

   Dobrou. Já jdu pryč Jirko a ty se věnuj své oblíbené aktivitě, spamování na Smartmanii. Jak prospěšné. :) ????????

  • Osobně jsem nikdy neshledal a neshledávám užitečným vesmírný program. Samozřejmě zkoumaní okolí planety a možné následky nějaké srážky s meteoritem ano, ale co přinesla světu návštěva měsíce? Absolutně nic, stejně jako nepřinese světu nic návštěva Marsu. Povrch Marsu už je dávno prozkoumaný roboty, takže potřeba Muska zaletět si tam na výlet je čistě jeho potěšení a pár zbohatlíků, které tam časem bude brát s sebou.
   Nemám nic proti jeho Teslám, nemám nic proti Hyper Loopu, ale tohle je prostě kravina o ničem.

  • No takže v podstate akákoľvek veda je zbytočnosť a ideálne je vrátiť sa do jaskyne. Kozmonautika nám toho dala viac než dosť. Teraz si spomeniem na slnečné okuliare sú tu vďaka kozmonautike. Satelitné vysielanie a predpoveď počasia by bez kozmonautiky vôbec nebolo možné. Si myslíte že ma ISS si astronauti len tak poletujú a nudia sa? Neustále tam prebiehajú experimenty ktoré posúvajú mnoho oblastí ďalej. Tako to vyzerá ak si človek myslí že niečo čo ho nezaujíma je zbytočnosť.

  • QAM: Pokud nebudeme počítat války (WWI, WWII, studená válka), tak právě vesmírný program přinesl obrovský pokrok v technologické oblasti (nové materiály, pokrok v mikroelektronice, atd.).
   Pokud budeš ve státech tak doporučuji ti podívat se do Space Center Houston/TX nebo National Air and Space Museum/NYC. Určitě pak změníš názor.

  • To ale hádám nepřinesl vesmír jako takový, ale práce na vesmírném programu. Pokud vím, žádné materiály se z prozkoumané části vesmíru netěží, všechno co se dnes vyrábí pochází zatím pouze ze Země. Takže jediný prospěch to mělo, že při práci na dosažení nějakého cíle došlo k výzkumu a vývoji v mikroelektronice a dalších oborech. Je tady ale otázka – potřebovali tito vědci k dosažení těchto technologií vesmírný program nebo by na to přišli tak i tak při práci na nějakém prospěšnějším projektu?

  • QAM: Napsal jsi „Osobně jsem nikdy neshledal a neshledávám užitečným vesmírný program.“

   Vesmírný program není jenom to „vypuštění rakety“, ale spousta práce v oblasti základního a aplikovaného výzkumu. Bez toho toho „vypuštění rakety“ by se tento výzkum nerealizoval. Takový výzkum vyžaduje spoustu prostředků. Mohu ti garantovat, že pokud by se prostředky nepoužili na vesmírný program, tak by se určitě nepoužili na nějaký prospěšnější program. Zmizely by prostě někde v černé díře. Je to úplně stejné tady ve státech tak třeba i v ČR.

   Jenom u nás ve firmě se díky vesmírnému programu od 60tých let vyvinulo spousta nových technologii. A mohu ti garantovat, že by bez něj neexistovali.

  • QAM: opet ukazujes,ze si nevidis dal nez na spicku nosu. Asi by to chtelo trochu sebereflexe a uvedomeni si, ze tvoje mysl neni stred vesmiru. Od ajtaka bych cekal víc..

 3. I když jsem jen podle Vás děcko, kterému začaly prázdniny, tak musím říct, že Musk je mnohdy vvyzdvyhován, ale cesta na Mars a dál, ekoauta, efektivní doprava a další důležité věci by nikdy nevznikly, kdyby byl svět plný Jirků a je dobře, že se Tray1 ozval. Tray1 fandím Vám.

  • Ja sa pridavam. Hrozne ma bavi ked ludi ako Musk odsudzuju ludia ktori to nedotiahli dalej nez na klikanie na smartmanii. S takouto mentalitou budeme ako civilizacia este dlho stat na mieste.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).