Domů » Články » Jak Xiaomi sbírá a uchovává data? Přečtěte si oficiální vyjádření

Jak Xiaomi sbírá a uchovává data? Přečtěte si oficiální vyjádření

V minulém týdnu internetem zahýbala kauza o tom, jak společnost Xiaomi sbírá uživatelské data. Konkrétně se mělo jednat o historii vyhledávání v předinstalovaném prohlížeči. Uživatelům přitom nepomohl ani přepnutí do anonymního režimu či používání webového prohlížeče DuckDuckGo, který se na ochranu soukromí specializuje. Informaci přinesl bezpečnostní výzkumník Gabriel Cirlig ve spolupráci se zpravodajským portálem Forbes.

redmi note 8 pro 5 1
Ilustrační obrázek – Redmi Note 8

Ze zjištění Cirlinga vyplývá, že jeho telefon Redmi Note 8 zaznamenává veškerou aktivitu ze strany uživatele a odesílá ji na servery v Rusku a Singapuru, ačkoliv všechny domény pocházejí z Pekingu. Mezi odesílanými daty se měly nacházet mimo jiné screenshoty, navštívené webové stránky, změny v nastavení, přehrávaná hudba či otevírané složky.

Níže naleznete veřejné prohlášení společnosti Xiaomi v reakci na nedávný článek magazínu Forbes z 30. dubna:

Společnost Xiaomi se seznámila s nedávno publikovaným článkem magazínu Forbes o našich zásadách ochrany osobních údajů. Jsme přesvědčeni, že publikované informace neodpovídají skutečnosti. V Xiaomi je soukromí a bezpečnost našich uživatelů nejvyšší prioritou. Přísně dodržujeme zákony a předpisy na ochranu soukromí uživatelů v zemích a regionech, ve kterých působíme. Naše aktivity splňují veškeré zákonné požadavky. S ohledem na publikované zkreslené informace bychom se rádi vyjádřili k této situaci a poukázali na následující skutečnosti:

 1. Na všech globálních trzích, kde společnost Xiaomi oficiálně působí, usiluje o nejlepší uživatelskou zkušenost, vyšší kompatibilitu mezi operačním systémem a různými aplikacemi a plně dodržuje svoji povinnost chránit soukromí uživatelů. Sběr veškerých údajů je podmíněn výslovným souhlasem uživatele. Kromě toho zajišťujeme, aby byl celý proces anonymní a šifrovaný. Shromažďování agregovaných statistických dat je za účelem interní analýzy; tato data nejsou propojována s žádnými osobními údaji uživatelů. Kromě toho se jedná o obecně uznávané řešení praktikované internetovými společnostmi po celém světě s cílem zlepšit celkovou zkušenost uživatelů s různými produkty a zároveň zajistit soukromí uživatelů a bezpečnost dat.
 2. Xiaomi hostuje tato data na veřejné cloudové infrastruktuře, která je v oboru obecně přijímaná a dobře známá. Všechny údaje shromažďované z našich zahraničních služeb a od zahraničních uživatelů jsou ukládány na serverech v příslušných zemích. Celý proces přísně dodržuje místní zákony a předpisy na ochranu soukromí uživatelů.
 3. Před zveřejněním článku nám novinář zaslal e-mailem otázky týkající se článku a společnost Xiaomi odpověděla plně transparentně: poskytla podrobné odpovědi týkající se našich technologií a zásad ochrany osobních údajů. Věříme, že publikovaný článek neodráží přesně obsah a fakta těchto sdělení. Po zveřejnění článku jsme kontaktovali autora článku s dalším vyjasněním a v současné době s ním jsme v kontaktu s cílem demonstrovat, jak naše bezpečnost dat funguje v akci. Souběžně jsme publikovali příspěvek na oficiálním blogu společnosti Xiaomi, abychom sdíleli tyto informace také s veřejností. Článek publikovaný magazínem Forbes, který podrobně popisuje, jak chráníme soukromí uživatelů a dodržujeme všechny zákony a předpisy, byl nedávno aktualizován o odkaz na příspěvek na našem blogu.
 4. Xiaomi je internetová společnost, a proto jsou pro nás bezpečnost a ochrana soukromí uživatelů základními principy a základem naší každodenní práce. Naše výrobky, technologie, procesy a opatření na ochranu soukromí uživatelů se neustále zlepšují. Při posledním spuštění našeho operačního systému MIUI 12 jsme přijali doposud nejpřísnější a nejtransparentnější opatření na ochranu soukromí v tomto odvětví. Pro větší transparentnost vždy vítáme faktické připomínky, dotazy a diskuse ze strany veřejnosti, které nám umožňují neustále zlepšovat produkty a služby Xiaomi pro naše uživatele a fanoušky Mi.

Cílem společnosti Xiaomi je poskytovat uživatelům bezpečné služby a produkty na světové úrovni, proto bude příští aktualizace softwaru webových prohlížečů Mint Browser a Mi Browser zahrnovat možnost  použití anonymního režimu. Všichni uživatelé obou prohlížečů mohou nyní zvolit, zda chtějí mít zapnuté či vypnuté shromažďování agregovaných dat. Je to součástí naší snahy nabídnout uživatelům více kontroly nad jejich vlastními osobními údaji a jejich sdílení s Xiaomi. Aktualizace softwaru byly odeslány ke schválení do Google Play 3. května.

Věříme, že tato funkce v kombinaci s naším přístupem k uchovávání agregovaných dat v anonymizované podobě představuje větší míru ochrany soukromí uživatelů, než jakou vyžadují zákony, což je důkazem péče a důležitosti, kterou naše společnost přikládá ochraně osobních údajů.

4. května byly zveřejněny aktualizace softwaru pro naše webové prohlížeče, včetně předinstalovaného prohlížeče Mi, prohlížeče Mi Pro na Google Play a prohlížeče Mint na Google Play.

Nejnovější verze jsou: Mi Browser / Mi Browser Pro (v12.1.4) a Mint Browser (v3.4.3).

Tyto aktualizace softwaru rozšiřují funkčnost prohlížeče o anonymní režim „inkognito“. Nyní uživatelé všech uvedených prohlížečů mohou zapnout/vypnout sběr agregovaných dat.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

21 komentářů

 1. no já nevím, já tý Číně prostě nevěřím. Zlatej Apple v tomhle. Bezpečnej systém a stabilní appky, ne jak Android.

  • Když je člověk nemocný paranoiou (takových pacientů se v dnešní době vyrojily tisíce až miliony), tak nevěří nikomu a ničemu, to je pak úplně jedno, o jaký OS nebo zemi se jedná…

 2. Každý sbírá data, ať už to je výrobce mobilů, operátor, softwarový giganti nebo vláda. Vždycky tu bylo nějaké to sledování, taká je už doba. Buď se s tím člověk smíří a nebo ne. Většinou kolem sebe kopou lidi co nemají čisté svědomí a za svou elektronickou stopu se stydí…..

  • Já třeba sbírám pivní podtácky!

  • Ty jo, a mame ta! :)

  • Nemusí to být o studu nebo nečistém svědomí, ale o následném zpracovávání, případně i přeprodávání dat. Podívej se za špičku nosu nebo o tom více přemýšlej.

  • To já moc dobře vím, obchoduje se s telefonními databázemi a i s emaily. To samé s daty ze smartphonu…..

  • CLERIC:
   Hezky řečeno. Ti lidi, kterým to tak vadí, mě vždycky pobaví (hlavně jejich argumenty), ostatně jako většina (nejen paranoidních) pacientů na této planetě.

 3. Ty tlachy o ničem na 10 odstavců miluju.
  Sice se umí v xiaomi krásně vychválit, ale jinak se tomu nedá moc věřit. PR kecy

 4. Jinak mě velice baví TUPOST lidí, kdy nějaký hlupák, co se jmenuje Hňump, nebo tak nějak, prohlásí „Čína je špatná“ a všichni CTRL+C, CTRL+V 😀 Tupost lidí na této planetě, extrémně stoupající od roku 2007, mě obecně moc baví 😀 Ta sranda s placatou Zemí mě taky moc pobavila, no jen tak dál, bavte mě lidi! 😀

  • Jakkoliv branit komunisticky rezim, ktery dodnes beztrestne posila nepohodlne lidi do pracovnich taboru nebo odsuzuje k trestu smrti muze jen naprosty TUPEC.

  • Ano, kvůli tomu by měla být Čína odsuzována, ale NENÍ. Je odsuzována proto, že dělá to, co VŠICHNI (vč. amerických gigantů). A proč je za údajné sledování odsuzována? Protože to řekl pan Hňump, že za to má být odsuzována a celý svět to TUPĚ kopíruje.

  • Jinak vtipný je i náhled do historie, kde se nachází ÚPLNĚ STEJNÝ přístup západu k Číně. A proč? Z úplně STEJNÉHO důvodu, jako současná šaškárna s „hujahejem“ apod… jednoduše prostě OBCHOD. Moc se bavím, jak je to celé průhledné jak vylečtěné plexisklo a i přes to lidi TUPĚ papouškují „Čína je zlá, protože nás sleduje“ 😀😀😀

  • *vyleštěné

  • A ty vis, ze to neni tak USA tvrdi i kdyz zatim nezverejnili dukazy?

   Pokud mas dukaz o naproste nevine Ciny, sem s nim. Jinak jen placas jako TUPEC a jen si myslis, ze to nejak je, ale ve skutecnosti nevis nic jako ostatni.

  • Kdyby nějaké důkazy byly, tak by je USA velmi ráda zveřejnila ve všech dostupných médiích, co existují. Nemají nic, vaří z vody, ale to zjevně úplně stačí, protože jsou TUPCI co papouškují a/nebo argumentují tupostmi jako „tak teda dokažte, že se USA plete“ 😀😀😀 Lidi, vy mě fakt bavíte, jen opatrně na mě, ať se z vás neuchechtám smíchy 😀😀😀

  • A tyhle argumenty jsou naprosto stejně vtipné, jak potkat bezdomovce, co tvrdí, že celý svět vzniknul v jeho plechovém hrnku a pak si poslechnout argument kolemjdoucího, který vážným hlasem řekne „Dokažte někdo, že tady „pan bezdomovec“ nemá pravdu“ 😀😀😀 V 21. století jsou tyto situace běžné a proto mě tohle století tak baví 😀😀😀

  • Takze krome toho co si myslis a snazis se prezentovat jako pravdu nemas vubec nic. Staci mi, dekuji.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).