Domů » Bleskovky » Xiaomi sbírá uživatelská data. Jedná se o běžnou praxi, brání se výrobce

Xiaomi sbírá uživatelská data. Jedná se o běžnou praxi, brání se výrobce

Společnost Xiaomi sbírá uživatelská data od vlastních zákazníků. Konkrétně se jedná o historii vyhledávání v předinstalovaném prohlížeči. Uživatelům přitom nepomůže ani přepnutí do anonymního režimu či používání webového prohlížeče DuckDuckGo, který se na ochranu soukromí specializuje. Informaci přinesl bezpečnostní výzkumník Gabriel Cirlig ve spolupráci se zpravodajským portálem Forbes.

Xiaomi Mi Note 10
Xiaomi sbírá uživatelská data. Jedná se o běžnou praxi, brání se výrobce.

Ze zjištění Cirlinga vyplývá, že jeho telefon Redmi Note 8 zaznamenává veškerou aktivitu ze strany uživatele a odesílá ji na servery v Rusku a Singapuru, ačkoliv všechny domény pocházejí z Pekingu. Mezi odesílanými daty se měly nacházet mimo jiné screenshoty, navštívené webové stránky, změny v nastavení, přehrávaná hudba či otevírané složky.

Xiaomi se brání

Cirlig se ke svým datům dostal poměrně jednoduše, byla totiž slabě zakódovaná pomocí formátu base64. Stejnou bezpečnostní chybu se mu podařilo nalézt také u modelů Mi 10, Redmi K20 či Mi Mix 3. Podezřelé zacházení s uživatelskými daty se podařilo prokázat také v případě prohlížečů Mi Browser Pro a Mint Browser, oba přitom společnost Xiaomi propaguje jako bezpečné.

Tip: Uhádnete, která značka je nejčastěji zneužívána při phishingových útocích?

Společnost Xiaomi označila zjištění Forbesu za zavádějící a nepravdivá. Podle tiskového mluvčího jedná čínský výrobce v souladu se všemi místními zákony a regulacemi o shromažďování dat. Veškerá sesbíraná data podle něj procházejí anonymizací, takže je nelze spojit s konkrétními uživateli. Xiaomi sbírá data především za účelem zlepšení služeb, což je údajně napříč výrobci mobilních telefonů běžnou praxí.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

23 komentářů

 1. V podobném duchu pojede i Huawei a další ryze čínské značky. Jen se o tom zase dozvíme jindy a později.

  • Nejen čínské.

  • Čínské.

  • [odkaz]

   Software obcházející zabezpečení byl objeven také v aplikaci hongkongského Disneylandu nebo u dvojice aplikací od Samsunsgu. A že jde o hodně využívané aplikace, konkrétně se jedná o Samsung Health a webový prohlížeč.

  • O webovém prohlížeči jsem to nedávno četl také.
   Hlavně.ten si on velmi pochvaluje a libuje si potom co z telefonu vyházel vše od Google jak je dokonale v bezpečí naivka 😂😂😂

  • Nejen čínské. především americké.

  • především čínské. Americké jsou v hledáčku firem, novinářů i uživatelů, takže si dnes už žádné velké sledování dovolit nemůžou. Což je opak Číny, kde je to vládou vyžadováno a kde uživatelé podobné věci kvůli nízké ceně neřeší.

  • Počítám ale s tím, že do dvou až tří let půjde Xiaomi na černou listinu, jako Huawei.

  • Pravem a zaslouzene jako Huawei.

  • Tak určitě budeš a musíš souhlasit s umístěním na černou listinu Applu a Googlu, pane „spravedlivý“, že! A nebo, že by firmy z USA měly výjimku?! Třeba sledování svých „spojenců“ a tady prokázané (Merkelové), to není v očích USA nic špatného. Je pouze třeba mít nastavených několik „metrů“ a hlavně dobře vědět, kterým tím metrem komu a jak měřit! A na to mají USA celosvětový patent!

  • Jedna se o cernou listinu USA, takze jo firmy z USA budou mit vyjimku :)

  • Čím by se o to mělo Xiaomi zasloužit ty rozumbrado???

  • Dělají to VŠICHNI, třeba MS a to, jak všichni víme, není čínská značka…

  • Jako u Windows 10 mobile ty blekoto?

  • jj, w10 je v tomto prebornik, kvuli tomu jsem presel na mac

  • Tak to sis opravdu pomohl.

  • Tak kvůli tomu, že si od nás společnosti tahají statistiky apod. není důvod přecházet, aspoň ne pro mě.

  • Přesně to bych nesměl používat vůbec nic

  • Ano ale tohle někteří nepochopí

  • Chápu Jirko že nemáš rád čínské značky, ale tohle dělají naprosto všichni včetně Samsungu, Nokie, Motoroly atd.
   Největšími šmíráky jsou Google,FB a MS

 2. Odporucil by som tu debatujucim, precitat si aj ine zdroje k tomuto odhaleniu a hlavne aj oficialne stanovsiko xiaomi k celej zalezitosti. Nielen ze to vobec nie je az take tragicke , ako sa tu pise, ale dokonca v tom vidim xiaomi nevinne a davam im za pravdu.
  Sudit niekoho iba na zaklade clanku v smartmanii, kde su zjavne len vynate utrzky, aby to poriadne sokovalo, nie je moc inteligentne.

 3. Base64 je kódování, ne šifrování. Je to celkem dost zásadní rozdíl.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).