Domů » Bleskovky » Jak to vypadá, když vám někdo hackne Teslu? (video)

Jak to vypadá, když vám někdo hackne Teslu? (video)

Komplexní systémy jsou často kvůli své složitosti náchylné na chyby, u dnešních operačních systémů tomu není jinak. Tesla, v jejíchž elektrických automobilech se téměř všechny funkce ovládají pouze skrze veliký tablet, takovým systémem disponuje. I přes veškerou snahu se zkrátka stane, že se v systému objeví mezera, kterou může využít neoprávněná osoba.

Pro vozy Tesla vznikla nová služba, která umí ovládat domácnost přímo ze sedačky elektromobilu

Takovou mezeru objevili i čínští výzkumníci z Keen Security Lab, kteří se dokázali skrze webový prohlížeč v Tesle dostat ke spoustě funkcí, od těch méně podstatných, až po takové, které by mohly v silničním provozu napáchat velké škody. Výzkumníci byli schopni ovládat jak blinkry, zpětná zrcátka, či střechu, tak i brzdy či odemknout automobil bez klíče.

Car Hacking Research: Remote Attack Tesla Motors by Keen Security Lab

Pro vniknutí do systému elektromobilu byly potřeba relativně náročné podmínky, především připojení samotného auta k útočníkově hotspotu, skrze který pak webový prohlížeč přistupoval k internetu. Stačilo v něm tedy například vyhledat nejbližší nabíjecí stanice Supercharger, čímž se útočník dostal k ovládání mnoha funkcí.

2016-Tesla-Model-S-P90D-front-three-quarter (Medium)

Před zveřejněním této díry v bezpečnosti systému spolupracovali čínští výzkumníci přímo s Teslou, která během 10 dnů vydala softwarovou záplatu, výše popsaným způsobem by tedy již nemělo být možné převzít kontrolu nad vozidlem. Na výzkumníky z Keen Security Lab také čeká odměna přímo od amerického výrobce v rámci odhalování bezpečnostních chyb.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).