Domů » Články » Jak si vystačit s 15 GB na cloudu od Googlu? Máme pro vás praktické tipy

Jak si vystačit s 15 GB na cloudu od Googlu? Máme pro vás praktické tipy

Každý Google účet má k dispozici 15 GB cloudového prostoru zdarma, který se dělí mezi služby Gmail, Disk Google a Fotky Google. Jakmile tento prostor pro svá data překročíte, je potřeba začít platit některý z tarifů Google One. Ty startují na 100 GB za 59,99 Kč měsíčně a končí u 2 TB za 299,99 Kč/měsíc.

Google logo mitchell luo unsplash
Ilustrační obrázek

Pokud svá data nepotřebujete ve velké míře ukládat do cloudu a s Google úložištěm pracujete alespoň trochu chytře, neměl by být problém si s 15 GB vystačit. Jestliže vás zajímá, která služba vám ubírá nejvíce datového prostoru, Google na to připravil jednoduchou grafiku pod tímto odkazem. My se podíváme, jaké triky použít u jednotlivých služeb, abyste nemuseli platit za větší úložiště, ale vystačili si s 15GB základem.

Za zmínku také stojí, že jakmile limitu 15 GB dosáhnete, vaše data nikam nezmizí a stále k nim budete mít přístup, jen už nebude možné ukládat cokoliv dalšího. Podle Googlu v tomto momentě nebude možné ani přijímat emaily v rámci Gmailu, což může být celkem nepříjemný problém.

Gmail

Ačkoliv emaily tolik prostoru nezabírají, pokud používáte Gmail po dlouhá léta, může se stát, že se schránka postupně naplní. Jedním způsobem tedy může být jednoduché vymazání starých konverzací. Pokud do vyhledávacího řádku napíšete „older_than:1y“, vyfiltrují se vám zprávy starší než jeden rok a můžete je odstranit. Stejně tak se dá příkaz upravit na jiné časové horizonty, např. pro 3 měsíce bude vypadat takto: „older_than:3m“.

Gmail 01
Gmail

Jakmile se vám emaily s podmínkou zobrazí, stačí kliknout v levém horním rohu na boxík a zatrhnout „Vše“. Abyste do výběru zahrnuli i emaily z dalších stránek, klikněte na „Vybrat všechny konverzace, které odpovídají tomuto hledání“. Poté klikněte na ikonku popelnice, která vybrané konverzace přesune do koše, kde budou uloženy ještě dalších 30 dní a poté budou nadobro smazány.

Problém mohou dělat také emaily s velkými přílohami. V těchto případech je dobré opět použít výběr s pokynem „has:attachment larger:10m“ sloužícím pro zobrazení konverzací s přílohami většími než 10 MB. Velikost vyhledávaných příloh samozřejmě můžete upravit podle svých preferencí, pak už je postup stejný jako v předchozím odstavci.

How to organize your emails using Gmail labels

Pro přehlednou správu emailů se určitě hodí štítky, nicméně zdaleka ne každý je opravdu poctivě využívá. I tak lze tuto funkci použít, protože Google emaily označuje automaticky. Při vyhledání emailů pomocí příkazu „label:unimportant“ Google zobrazí konverzace, které označil jako nedůležité na základě minimální interakce s odesílatelem a také dle dalších faktorů.

Důležité je mít na paměti, že i emaily ve složce Spam se počítají do celkové kapacity schránky. Po měsíci se vždy automaticky vymažou, ale pokud vám v jednom měsíci těchto zpráv přijde hodně, celkovou kapacitu schránky to sníží.

Disk Google

Po otevření Disk Google a kliknutí na „Můj Disk“ se vám zobrazí obsah vašeho cloudového úložiště. Pečlivě tyto soubory projděte a možná vás překvapí, kolik místa zaberou některá videa nebo velké dokumenty.

Proces mazání je intuitivní. Stačí označit danou složku a opět kliknout na ikonu popelnice v pravém horním rohu. Taktéž zde platí, že smazané dokumenty je možné po dobu dalších třiceti dní opět obnovit a po této lhůtě zmizí nadobro. Je však možné koš vysypat ihned a zkázu tak urychlit.

Gdrive
Disk Google

Pak už je to jen otázka procházení jednotlivých položek a jejich mazání. Zamyslete se, jak často k jednotlivým dokumentům přistupujete a jestli je opravdu nutné mít je uložené na cloudu. Možná často stačí jejich kopie v počítači nebo na externím disku.

Pokud hledáte jen určitý typ dokumentů, které například chcete odstranit, klikněte do vyhledávací lišty, z které vyroluje menu pro výběr jednotlivých typů souborů. Můžete si tak zobrazit například pouze videa.

Fotky Google

Fotky Google samy o sobě nabízejí několik použitelných nástrojů pro snížení datových nároků. Většinu z nich ale nenajdete v prohlížeči, nýbrž je potřeba otevřít aplikaci Fotky Google na Androidu nebo iOS.

‎Google Photos
Cena: zdarma+
Fotky Google
Cena: zdarma

Po otevření aplikace stačí vstoupit do „Knihovny“ a zvolit možnost „Nástroje“. Tam byste měli najít některé tipy na vymazání nekvalitních fotek, ať už jde o rozmazání nebo jiné vady. Pokud zvolíte možnost „Hledat“ a přesunete se úplně dolů, uvidíte také jednotlivé kategorie, do kterých Google automaticky řadí snímky. Je tak možné zobrazit například všechny selfie nebo snímky obrazovky a vymazat je.

Google Photos
Fotky Google

Nyní se opět přesuneme do webové verze. Tam klikněte v pravém horním rohu na ikonu ozubeného kolečka pro nastavení a poté na možnost „Obnovit úložný prostor“. Tato volba zkomprimuje veškeré fotky na maximální rozlišení 16 MPx a video na 1080p. To může uvolnit na vašem úložišti dost místa, ale zároveň to znamená, že se už nedostanete k originálům těchto snímků.

Opět je možné použít vyhledávání, které umí pracovat i s českými výrazy. Takže například při použití výrazu „účtenka“ vyhledáte veškeré uložené účtenky, které možná už dávno nepotřebujete.

Bonusový tip na závěr je, že nemusíte řešit duplikáty – Fotky Google vám nahrání dvou totožných fotografií ani neumožní, ale odkáže vás na její originál.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

22 komentářů

 1. mam na cloudu Google presne 0 svych dat. Pokud mi na ten emajl, co jsem musel zadat pri prvnim zapnuti telefonu v r. 2017 chodi nejaky emajly nebo spamy, tak at si je tam nekdo maze. Ja uz si jmeno a heslo nepamatuju :-)), pac emajl na goooooooglu nepouzivam.

  • Karel Endler

   Já jsem si tam při založení účtu kvůli Androidu rovnou přidal filtr, který maže všechny příchozí zprávy.

  • Karel Endler
   Vzhledem k tomu, že android bez toho nejde spustit (nebo nevím jak) považuji to za jejich problém, ať si to filtrujou oni jak uznaj za vhodné. Já to nepoužívám, a pokud to strejda google tam chce mít ať si to tam má. Až pudu do dalšího telefonu, udělám to zas.. nejaký nový emajl a pak pápá.

  • Nevím, co máš za značku, ale ještě jsem se nesetkal s Andoidem, který bys nespustil bez Google účtu.

 2. Zatím mám nějakých 10 GB volných, ale když začne docházet místo klidně si koupím 100 GB za směsných 60 kaček. Co to v dnešní době je? Nic.

  • To je pravda. Ze 60kcs je nic. Tu ale uz dava vacsi zmysel prejst na MS 365 Family. Vychadza to na 70€ (najdu sa aj lepsie ponuky) na rok pre 6tich co je cca 1€ na osobu na mesiac a mas tam cely Office balik a 1TB miesta na OneDrive (pre kazdeho). V cloudovom svete tato ponuka nema konkurenciu

  • Jj vím o téhle nabídce, ale pro mne je zbytečná. Rodiče ani příbuzní office nepotřebují a pro mne je tato nabídka zbytečná.

  • Tak to potom je pochopitelne. Ja to mam ale tiez prezdielane medzi roznymi kamaratmi. Ale ked ti staci 100GB, tak potom v pohode :)

  • TomasSX1: A víš, že se to jmenuje Family, protože je to rodinné předplatné? To znamená, že sdílení takového účtu mimo rodinu je v rozporu s pravidly používání služby?

  • A co?

  • aj to co tu predvadza emental je proti pravidlam SM a aj tak sa to toleruje :🤷‍♂️

  • shepii: On má Tomáš dneska fakt obrovské problémy s chápáním textu. A nejen s tím. Jinak sám pravidla svými offtopic urázkami porušuje neustále (ale tak neumí česky, tak je asi nechápe, zase), teď taky. Už ho někam ukliďte, je mi skoro hanba za něj. Family je family, všechny ostatní by to napadlo, ale tady…

  • Probelm tu mas jedine ty a dlhodoby. Si majster svetla, ale si po unikatovi najvacsi hlupak na SM.

  • btw. zas ta tu nik nevolal, zas si sa tu len vygrcal, k diskusii si nijako neprispel ale budes mudry. Proste emental ako vysity.

  • TomasSX1: No porušuješ podmínky služby. Čekal jsem, že ti to z mého prvního příspěvku dojde.

  • A teba to co ma trapit? MS to nijako netrapi, ale teba ano 🤦‍♂️ Ked si mal corknute XPcko tiez si bol taky mudry? Lebo MS na to z vysoka kaslal a aj kasle. Zaplatene dostal, kazdy je spokojny.

  • TomasSX1: Věřím, že Microsoft to trápí stejně, jako většinu firem, které nabízejí svoje služby s rodinným předplatným, viz Netflix, atd… Jen zatím nemá potřebný nástroj, který by tomu zabránil. A kde jsi vzal to „Ked si mal corknute XPcko…“ ? Já měl vždy legální verzi Windows, stejně jako veškerého sw, který používám. To bereš „podle sebe soudím tebe“?

  • shepii: „Já měl vždy legální verzi Windows, stejně jako veškerého sw“

   Klames len sam sebe ;)

  • TomasSX1: Ne, neklamu.

 3. Karel Šoltés

  Šálí mě zrak nebo je tenhle článek téměř do posledního slova ukraden z Wired.com? (How to stay under your 15 GB of free storage from Google)

  • Taky mi přijde, že článek redakce převzala, přeložila a zde publikovala, ale není na tom nic k podivení….dělá se to docela často v dnešní době.
   Článek jinak považuji za velmi užitečný, většinu věcí až na jednu z toho znám a používám.
   Zatím mám zaplněno asi 63% celkové kapacity úložiště (bezplatných 15GB) z čehož nejvíce zabírají fotky a hlavně videa pořízena po 1.6 ty předchozí se nezapočítávají, mám nastavenu komprimací.
   Až bude čas něco prokážu a pár MB uvolním.
   Vzhledem k tomu že s přítelkyní jezdíme často na výlety po památkách a jiných zajímavostech a tedy hodně fotím, myslím že je konci roku koupim pro mě dostačujících 100GB/599kc na rok, cena je dobrá a dva měsíce zdarma.
   Google služby jsem si spolu s fotkami za posledních 10let velmi oblíbil, jsem s nima maximálně spokojen a pokud se nenajde nějaká lepší a pro mě výhodnější alternativa, nehodlám se jich vzdát.
   Jeden čas jsem přemýšlel o OneDrive kde mám delší dobu díky koupi jedné linie a bonusů 30GB ale upload a Down býval docela pomalý jak to je teď nevím a propojení služeb MS není na takové úrovni jako u Google

 4. Ví někdo jak je to v případě Google Pixel nebo některé starší Nexusy?
  Je prostor stále neomezený?
  So pixelu bych možná šel ale spíše nahrají do své Motoroly G8 Power čistou verzi androidu pro Pixely, takový opět myslím existuje.
  Míval jsem MotoX2nd edition, v ní Custom ROM a tvářil se pro Google služby jako Pixel.
  Není to úplně fér vůči Google a otázka času kdy na to přijdou ale krom zpoplatnění jednotlivci asi nic moc nehrozí

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).