Domů » Bleskovky » Jak se pečou koláče? HMD vysvětluje, jak připravuje Android 9.0 Pie pro své telefony

Jak se pečou koláče? HMD vysvětluje, jak připravuje Android 9.0 Pie pro své telefony

Smartphony Nokia od společnost HMD se řadí mezi nejrychleji aktualizovaná zařízení s operačním systémem Android, což je částečně zásluha programu Android One, do kterého je většina Nokií zapojena. HMD nyní zveřejnilo infografiku, která popisuje veškeré kroky potřebné k přípravě nové verze operačního systému, konkrétně Androidu 9.0 Pie.

Kuchařka o několika krocích

Jako první dostávají kód nového Androidu výrobci čipsetů, kteří do kódu dodají ovladače hardwaru. Novější a výkonnější čipsety jsou upřednostňovány, proto se na update u některých smartphonů čeká dále než u jiných.

V dalším kroku se kód systému dostává do HMD, kde je obohacen o některé speciality. Firma si zakládá čisté podobě systému, přidává do něj pouze hrstku úprav, jako například vlastní fotoaplikaci. Díky tomu vydávání aktualizací pro Nokie netrvá tak dlouho jako u některých konkurenčních výrobců.

Jakmile je do kódu vše přidáno, začíná testování, a to hned na několika úrovních. Je zapotřebí ověřit kompatibilitu v sítích různých operátorů; testují se funkce jako hlasové hovory, VoLTE, posílání zpráv, streamování videa, apod. Paralelně inženýři HMD testují fungování běžných funkcí telefonu údajně v tisícovkách různých scénářů. V poslední fázi testování do hry vstupují fanoušci značky Nokia, kteří jsou účastníky programu Nokia Beta Labs. Každý build údajně vyzkouší před vypuštěním více než 120 tisíc uživatelů z tohoto programu.

Po úspěšném otestování začíná certifikace a prohlášení o shodě se standardy, jako jsou například Wi-Fi či Bluetooth. Zároveň s tím probíhají dodatečné testy kvality a testy samotných operátorů, kteří mohou vydání aktualizace naplánovat podle svých zvyklostí; nejrychleji tak dostávají aktualizace telefony z volného prodeje.

Teprve poté je možné nový systém servírovat. Společnost HMD Global již doručila Android 9.0 Pie téměř na všechny své modely, které od roku 2016 vydala; a ne všechny jsou účastníky programu Android One.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments