Jak se pečou koláče? HMD vysvětluje, jak připravuje Android 9.0 Pie pro své telefony

Smartphony Nokia od společnost HMD se řadí mezi nejrychleji aktualizovaná zařízení s operačním systémem Android, což je částečně zásluha programu Android One, do kterého je většina Nokií zapojena. HMD nyní zveřejnilo infografiku, která popisuje veškeré kroky potřebné k přípravě nové verze operačního systému, konkrétně Androidu 9.0 Pie.

Kuchařka o několika krocích

Jako první dostávají kód nového Androidu výrobci čipsetů, kteří do kódu dodají ovladače hardwaru. Novější a výkonnější čipsety jsou upřednostňovány, proto se na update u některých smartphonů čeká dále než u jiných.

blank

V dalším kroku se kód systému dostává do HMD, kde je obohacen o některé speciality. Firma si zakládá čisté podobě systému, přidává do něj pouze hrstku úprav, jako například vlastní fotoaplikaci. Díky tomu vydávání aktualizací pro Nokie netrvá tak dlouho jako u některých konkurenčních výrobců.

blank

Jakmile je do kódu vše přidáno, začíná testování, a to hned na několika úrovních. Je zapotřebí ověřit kompatibilitu v sítích různých operátorů; testují se funkce jako hlasové hovory, VoLTE, posílání zpráv, streamování videa, apod. Paralelně inženýři HMD testují fungování běžných funkcí telefonu údajně v tisícovkách různých scénářů. V poslední fázi testování do hry vstupují fanoušci značky Nokia, kteří jsou účastníky programu Nokia Beta Labs. Každý build údajně vyzkouší před vypuštěním více než 120 tisíc uživatelů z tohoto programu.

blank

Po úspěšném otestování začíná certifikace a prohlášení o shodě se standardy, jako jsou například Wi-Fi či Bluetooth. Zároveň s tím probíhají dodatečné testy kvality a testy samotných operátorů, kteří mohou vydání aktualizace naplánovat podle svých zvyklostí; nejrychleji tak dostávají aktualizace telefony z volného prodeje.

blank

Teprve poté je možné nový systém servírovat. Společnost HMD Global již doručila Android 9.0 Pie téměř na všechny své modely, které od roku 2016 vydala; a ne všechny jsou účastníky programu Android One.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku