Jak rychlé jsou aktualizace na novější verzi Androidu? Situace se zlepšuje

Jedním z viditelných problémů, kterými trpí operační systém Android z dílny Googlu, je rychlost aktualizací na novější verzi systému. Zatímco konkurence v podobě iOS aktualizuje většinu zařízení v často rekordním čase, Android bývá kritizován pro svůj pomalý přístup k aktualizacím, který bývá nejvíce viditelný především u vlajkových modelů. Samozřejmě záleží výrobce od výrobce, nicméně podle údajů, které zveřejnil web Android Authority, se situace značně zlepšuje.

blank
Android 9.0 Pie je co se týče statistik rekordmanem

Pokud se podíváme na statistiky, tak takřka každý výrobce zrychlil od verze 7.0 Nougat rychlost uvedení nové verze pro své vlajkové řady. Například řada S u Samsungu dostala Nougat po 259 dnech, zatímco Pie si uživatelé mohli vychutnat už po 140 dnech, což je opravdu impozantní zrychlení. Velký konkurent Huawei na svou řadu P dostal Nougat za 256 dní, zatímco Pie mu trval pouhých 134 dní. Zrychlilo také Sony, které obecně platí za jednoho z nejrychlejších – ze 116 dní v případě Nougatu se zvládlo dostat na neuvěřitelných 67 dní u Androidu 9.0 Pie.

Většina výrobců s aktualizacemi zrychluje

Takřka všichni výraznější výrobci s postupem času snižují čas nutný pro aktualizaci na novější verzi systému, což je jednoznačně pozitivní zpráva. Výjimkou je třeba Nokia, která zvládla nasadit Oreo rychleji než Pie. Zcela opačný trend nastolila také Motorola u řady Moto Z, kdy jí naopak s postupem času trvá čím dál tím déle nasadit nejnovější systém.

blank
Statistiky jsou slibné, ale chtělo by to ještě trochu zrychlit

Nutno poznamenat, že v této statistice byly zahrnuty pouze vlajkové řady výrobců, což nemusí nutně reprezentovat skutečnou rychlost aktualizací u výrobců. I tak je nicméně velmi pozitivní, že většina výrobců zrychlila dodávání aktualizací, na čemž se jistě podepsal také projekt Treble nebo program Android One, který je založen na rychlých aktualizacích. Doufejme, že výrobci budou v nastoleném trendu i nadále pokračovat.

Autor článku blank
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku