Domů » Bleskovky » Jak rychlé jsou aktualizace na novější verzi Androidu? Situace se zlepšuje

Jak rychlé jsou aktualizace na novější verzi Androidu? Situace se zlepšuje

Jedním z viditelných problémů, kterými trpí operační systém Android z dílny Googlu, je rychlost aktualizací na novější verzi systému. Zatímco konkurence v podobě iOS aktualizuje většinu zařízení v často rekordním čase, Android bývá kritizován pro svůj pomalý přístup k aktualizacím, který bývá nejvíce viditelný především u vlajkových modelů. Samozřejmě záleží výrobce od výrobce, nicméně podle údajů, které zveřejnil web Android Authority, se situace značně zlepšuje.

Android 9.0 Pie je co se týče statistik rekordmanem

Pokud se podíváme na statistiky, tak takřka každý výrobce zrychlil od verze 7.0 Nougat rychlost uvedení nové verze pro své vlajkové řady. Například řada S u Samsungu dostala Nougat po 259 dnech, zatímco Pie si uživatelé mohli vychutnat už po 140 dnech, což je opravdu impozantní zrychlení. Velký konkurent Huawei na svou řadu P dostal Nougat za 256 dní, zatímco Pie mu trval pouhých 134 dní. Zrychlilo také Sony, které obecně platí za jednoho z nejrychlejších – ze 116 dní v případě Nougatu se zvládlo dostat na neuvěřitelných 67 dní u Androidu 9.0 Pie.

Většina výrobců s aktualizacemi zrychluje

Takřka všichni výraznější výrobci s postupem času snižují čas nutný pro aktualizaci na novější verzi systému, což je jednoznačně pozitivní zpráva. Výjimkou je třeba Nokia, která zvládla nasadit Oreo rychleji než Pie. Zcela opačný trend nastolila také Motorola u řady Moto Z, kdy jí naopak s postupem času trvá čím dál tím déle nasadit nejnovější systém.


Statistiky jsou slibné, ale chtělo by to ještě trochu zrychlit

Nutno poznamenat, že v této statistice byly zahrnuty pouze vlajkové řady výrobců, což nemusí nutně reprezentovat skutečnou rychlost aktualizací u výrobců. I tak je nicméně velmi pozitivní, že většina výrobců zrychlila dodávání aktualizací, na čemž se jistě podepsal také projekt Treble nebo program Android One, který je založen na rychlých aktualizacích. Doufejme, že výrobci budou v nastoleném trendu i nadále pokračovat.


Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
RadekLaz
Uživatel
RadekLaz

A neměli bychom spíš uvažovat s dokončením aktualizací? To, že v Německu nebo kdejakém Cosistánu kde má Samsung za 20k celkem 8 lidí mají aktualizace dřív než u nás. Takže Samsung sice s aktualizací na Pie začal 24.12,2018, ale doposud ještě neskončil.

Samuell
Anonym
Samuell

Presne. Už je pomaly mesiac hotová aktualizácia a dostali ju už také krajiny ako Irak, Irán, Afganistan a pod. a u nás stále nič. Nechápem prečo Samsung toto robí, keďže aktualizácia už je dávno hotová prečo nemôže uvoľniť pre všetky trhy naraz.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

No bože, tak bude o měsíc později, svět se zboří.. A kdo chtěl dříve, tak si dopomohl již na vánoce a neřeší to.

RadekLaz
Uživatel
RadekLaz

A co se týče zpoždění aktualizace pro ČR, tak se naopak zhoršují. A8 byl vydán 28.11.17 a u nás vyšel 19.12., což je 21 dní. A9 byl vydán 19.12.18 a to už jsme na 32 dnech. Ano byly tam Vánoce a Nový rok, beru, ale rozhodně bych nemluvil o zlepšení.

béda jeda
Anonym
béda jeda

kdy bude updaty na nejnovejsi android na Huawei P9 lite a Honor 7X ?

NOname
Anonym
NOname

Samsung hodne zamakal, ty co tu tvrdi ze ne vspamatujte se Samsung ma obrovskou nadstavbu! Uz bych nechtel telefon s cistym os nic to neumi! Hromadu veci clovek stejne doinstaluje! Nehledne na to kolik vychytavek nadstavba nabizi to jiz nikdo nerozebira! Porad jen brecite nad updatem tak bude v unoru no a? Pojdte do me za muj nazor! Uz se tesim :D

RadekLaz
Uživatel
RadekLaz

Máš pravdu, ale pochop. Ten systém i nadstavba jsou víc než měsíc dokončeny, dva týdny jsem používal tu bětu na německém základu. Dokonce bych řekl, že to šlapalo líp než A8. Ovládání je ergonomičtější, vše v poho. Co nechápu je proč to nevypustí do světa, když už to měsíc mají připravené.

frogale
Uživatel
frogale

Stahni z netu a nahraj Odinem. Skoro bezna uzivatelska zalezitost.