TOPlist

iPhone SE je prý znovu ve hře. Apple na něm chce otestovat jednu komponentu

apple iphone 14 dojmy recenze
  • Apple pokročil ve vývoji vlastního 5G modemu
  • Poprvé bychom jej měli vidět příští rok v iPhonu SE

Uznávaný analytik Ming-Chi Kuo letos v lednu pohřbil chystaný iPhone SE, nyní ale přišel s překvapivou zprávou, že Apple projekt znovu oživil. Podle předchozích předpokladů ale bude chystaný telefon vypadat malinko jinak, než se původně předpokládalo.

apple iphone 14 dojmy obr03

Je zvykem, že Apple u svého nejlevnějšího iPhonu recykluje design i komponenty starších modelů, a nejinak tomu má být i u příští generace. Původně se mluvilo o tom, že příští iPhone SE bude postaven na základech pět let starého iPhonu Xr, nyní ale Kuo přináší překvapivé zjištění, že základem má být loňský iPhone 14. To mimo jiné znamená, že namísto dříve předpokládaného LCD zobrazovače má chystaný telefon dostat OLED panel.

Podle Kua má Apple s příštím iPhonem SE smělý plán – bude si na něm chtít otestovat svůj vlastní 5G modem. Historie této bájné komponenty se začala psát v časech, kdy se Apple rozkmotřil s Qualcommem a zadal si výrobu 5G modemů u Intelu. Ten však při vývoji trestuhodně selhal a po několikanásobném nesplnění termínu Apple zakázku zrušil, usmířil se s Qualcommem a následně celou modemovou divizi Intelu za 1 miliardu dolarů odkoupil.

Vývoj této součástky je ale zřejmě i nadále prokletý, ani za tři roky jej Apple nedokázal dovést do cíle. Chystané nasazení v levném iPhonu SE znamená, že modem nedosahuje takových kvalit jako čip od Qualcommu, a proto se do vlajkových iPhonů nehodí. Kuo tvrdí, že jablečný modem bude vyroben 4nm procesem a bude podporovat pouze pásma Sub-6, nikoliv mmWave. O satelitní komunikaci pak nemůže být ani řeč.

A kdy má být příští iPhone SE představen? Podle Kua by měla být jeho sériová výroba zahájena v prvním kvartále příštího roku s tím, že pokud půjde vše podle plánu, brzy by Apple mohl nasadit svůj modem i u iPadů a Apple Watch.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku