Zdroj: Adam Bělunek

iPhone SE 2022 vs. iPhone SE 2020: porovnali jsme, jak fotí

Když Apple v rámci letošní první nadílky nových zařízení představil další generaci levného iPhonu SE (preview), mnozí byli překvapeni opětovnou recyklací těla, které bylo použito už u předchozího iPhonu SE z roku 2020 (recenze), ale vlastně též u ještě staršího iPhonu 8 nebo jeho předchůdců.

iPhone SE 2022 clanek 07
iPhone SE 2022 (červený) a 2020 od sebe nerozeznáte – design je identický

Fotoaparát zůstává, ale má nové softwarové funkce

Ačkoliv iPhone SE 2022 přichází s novým čipsetem A15 Bionic nebo lepší výdrží na baterii, v případě hlavního fotoaparátu se hardwarových změn nedočkal. Ten tedy stále má 12 Mpx, světelnost f/1.8 a optickou stabilizaci obrazu. Dvoutónové přisvícení zajišťuje čtveřice diod. Doplňuje jej 7Mpx přední.

Hardwarové parametry iPhone SE (2022)

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: iOS 15, čipset: Apple A15 Bionic, hexa-core, GPU: Apple GPU, RAM: 4 GB, interní paměť: 64/128/256 GB, pam. karta:
Rozměry: 138,4 × 67,3 × 7,3 mm, hmotnost: 144 g, zvýšená odolnost: IP67

Displej, konektivita a baterie

4,7", IPS LCD, rozlišení: Retina, 750 × 1334 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac/ax, GPS: , konektor: Lightning
Baterie: 2 018 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 12 Mpx, f/1.8, PDAF, OIS, selfie kamera: 7 Mpx, f/2.2, Full HD video, HDR

Apple alespoň slibuje zlepšení fotografií díky novému čipu a funkci Deep Fusion. Ta má pomoci především za horších světelných podmínek. Novinkou jsou také fotografické styly. Díky této funkci lze vybírat z pěti přednastavených profilů, které upravují především teplotu a barvy fotografií. Přirovnal bych je k barevným filtrům na Instagramu.

iPhone SE 2022 clanek 02
Čočka fotoaparátu je stále stejná

iPhone SE 2022: jak fotí?

Hned u prvních testovacích fotek bylo zřejmé, že fotoaparáty jsou opravdu hardwarově stejné a velké rozdíly nenajdeme. Za denního světla jsou na některých snímcích z nového modelu SE 2022 mírně živější barvy, například v podobě zelené trávy a podobně, za což mají zásluhu právě pokročilejší algoritmy díky čipsetu A15 Bionic. Co se týče ostrosti nebo vykreslení detailů, odlišnosti jsem hledal marně. Vlastní názor si ostatně můžete udělat z přiložených fotografií. Také ovládání obou fotoaparátů a zážitek z aplikace je naprosto totožný.

Ani u nočních fotek, kde by měl mít nový model navrch, jsem si kupodivu nevšiml výrazných rozdílů. Ani jeden z telefonů není vybaven speciálním nočním módem, takže v této disciplíně neexceluje ani jeden z nich.

Z hlediska fotografických schopností se tedy iPhone SE 2022 o mnoho neposunul a rozhodně jsem čekal, že změny budou daleko patrnější. Ve vykreslení detailů podávají oba telefony prakticky identické výsledky – rozdíl je pouze v interpretaci barev, a to samozřejmě ve prospěch novinky.

Tip: všechny testovací snímky v plném rozlišení naleznete zde

Apple s novým iPhonem SE 2022 neplánuje oslovit fotografické nadšence, pro které nabízí paletu modelů osazených několika čočkami, což ale rozhodně neznamená, že by fotil špatně. Naopak, hlavní fotoaparát produkuje velmi slušné snímky, byť oproti dva roky starému modelu je posun minimální.

iPhone SE 2022 má být ekonomickou cestou k 5G konektivitě, modernímu procesoru, dobré výdrži na baterii, a především k celému ekosystému iOS. Ačkoliv Apple avizoval i některé novinky v oblasti fotoaparátu, dle našich prvních testů se žádná revoluce a vlastně ani evoluce nekoná. Majitelé staršího „es-éčka“ tak nemají absolutně žádný důvod k přechodu.Apple iPhone 13 recenzeNepřehlédněte

Recenze iPhone 13: skvělé fotoaparáty a konečně slušná výdrž

Za zapůjčení iPhonu SE 2022 děkujeme společnosti Mobil Pohotovost, kde si jej můžete zakoupit. Nejlevnější 64GB variantu pořídíte za 12 490 Kč včetně DPH. V průběhu příštího týdne budeme publikovat plnohodnotnou recenzi.

Autor článku
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit v bikeparcích a trailcentrech na svém kole nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a moc rád cestuji.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku