Domů » Články » iPhone 6s a iPhone 6s Plus oficiálně: Víc než jen mírná evoluce

iPhone 6s a iPhone 6s Plus oficiálně: Víc než jen mírná evoluce

Apple přesně po roce představil nové iPhony. Design obou novinek zůstává stejný, ty nejdůležitější změny se odehrály pod kapotou, kam se nastěhoval výkonnější hardware a displej s technologií 3D Touch. Známe také české ceny.

Přesně 365 dnů čekali všichni fanoušci společnosti Apple na nové iPhony a jako vždy tomu předcházela velká očekávání. Keynote již tradičně odstartoval samotný CEO Tim Cook, který po krátkém úvodu přešel na odhalení novinek.„eskové“ iPhony budou dostupné ve čtyřech barevných variantách – nově přibyla růžová Rose Gold

Všemu předcházely pochvalné věty na téma Apple Watch, jejich přínosu uživatelům a řeč přišla i na nové řemínky. Pochopitelně se nezapomnělo ani na rekapitulaci všech klíčových funkcí spojených se zdravím a aktivním životním stylem. Opět jsme se dočkali dvou modelů odlišující se úhlopříčkou displeje a podle dřívějších spekulací došlo na odhalení iPadu Pro s 12,9″ displejem (preview), nové generace iPadu mini (preview) a novou Apple TV (preview). Kromě toho dnes Apple vydal finální verze iOS 9, WatchOS 2 a El Capitan. Vyšla také první beta iOS 9.1.

Displej: Lepší interakce aneb sázka na 3D Touch (Force Touch)

Displej je nejzásadnějším prvkem současných smartphonů a Apple jeho možnosti opět posunul na další úroveň díky technologii 3D Touch. Její schopnosti jsou založené obdobném principu, jakým disponují hodinky Apple Watch. Vývojáři z haptické vrstvy vyždímali naprosté maximum, což uživatelům dovolí využívat nové zkratky napříč celým systémem iOS 9.

Vyšší tlak na panel dokáže vyvolat kontextovou nabídku v aplikacích nebo například spustit hlasovou navigaci. Obrázek z galerie odešlete daleko snadněji a především rychleji, než kdykoliv předtím. Zajímavě vypadá práce s poštovním klientem, k jehož ovládání si vystačíte pouze s jedním prstem. 

 

Co se týče úhlopříčky, ta zůstává pro oba modely stejná: iPhone 6s disponuje 4,7″ panelem s rozlišením 750 x 1334 pixelů, větší verze iPhone 6s Plus nabídne 5,5″ displej s rozlišením 1080 x 1920 px (401ppi). Bohužel ani v letošním roce jsme se nedočkali ochranného sklíčka ze syntetického safíru, ale stále zde zůstává Gorilla Glass 4. generace.

 

Design zůstal stejný. Mírně se zvětšila tlouštka a výrazně vzrostla hmotnost

Z hlediska designu se nekoná žádné překvapení a obě novinky jsou na první pohled totožné s loňskou generací. Opět se jedná o hliníkovou konstrukci série 7000, která má být pevnější a méně náchylná k deformacím. Tělo s typicky zakulacenými hranami má v případě klasické verze rozměry 138,3 x 67,1 x 7,1 milimetru. iPhone 6s Plus má rozměry 158,2 x 77,9 x 7,3 mm. U obou modelů se oproti loňské generaci tloušťka mírně zvětšila, konkrétně o 0,2 mm, což je zanedbatelné. Výrazně ale narostla hmotnost – iPhone 6s má 143 gramů (oproti 129 gramům), iPhone 6s Plus váží dokonce 179 gramů (oproti 172 gramům). 

Apple si stále zachoval svou produktovou politiku a větší inovace si v tomto ohledu schovává pro další iPhone 7, který se objeví až v příštím roce. Ostatně tento krok lze z mnoha hledisek považovat za vskutku promyšlený, jelikož drobné změny nevyžadují markantní úpravy výrobních linek a tím pádem nižší náklady.


Hardware: Výkonnější a konečně se 2 GB RAM

Do útrob letošních novinek se nastěhoval 64bitový čipset Apple A9, u kterého kalifornský výrobce slibuje 70% nárůst výpočetního výkonu. Pozadu pochopitelně nezůstala ani grafická část, která se chlubí o 90 % rychlejším zpracováním grafických výpočtů než jakým disponuje většina současné konkurence.

I když na keynote nezazněla informace o hodnotě operační paměti, díky informacím od zahraničních novinářů, kteří již měli možnost novinky vyzkoušet, můžeme potvrdit, že oba nové iPhony 6s/6s Plus mají 2 GB RAM.

 

Z tiskové konference bylo patrné, že Apple si uvědomuje sílu herního průmyslu, jenž může pro šikovné vývojáře znamenat nezanedbatelný zdroj příjmů. Více než dostatečně dimenzovaný hardware se stane základním kamenem pro zrod nových aplikací, které mohou být daleko propracovanější než kdykoliv předtím. Další novinkou je druhá generace Touch ID snímače, který je dvakrát rychlejší. 

 

Stejná výdrž s menší baterií

Apple se během tiskovky nepochlubil kapacitou baterie u nových iPhonů. Tak nějak bychom očekávali, že bude stejná jako u předchůdců, ale není tomu tak. Zatímco iPhone 6 disponoval 1810mAh akumulátorem, iPhone 6s nabídne nižší kapacitu 1715mAh. Původní iPhone 6 Plus má 2915mAh baterii, u 6s Plus zatím kapacitu neznáme, ale očekáváme, že se bude pohybovat v rozmezí 2700 až 2850 mAh. Akumulátor se zmenšil kvůli tomu, aby bylo místo na Taptic Engine – čip, který se stará o „obsluhu“ 3D (Force) Touch technologie.

Apple však na svých stránkách uvádí shodné hodnoty výdrže jako u loňské generace. Dosaženo by toho mělo být díky novému 64bitovému čipu Apple A9, který má sice vyšší výpočetní i grafický výkon, ale zároveň je ve spojení s iOS 9 energeticky úspornější. Ve výsledku by tedy výdrž „eskových“ modelů měla zůstat zcela shodná jako u předchůdců.

Na základní desce se dále usídlil síťový modul (zřejmě od Qualcommu), jehož devizou je maximální teoretická možnost stahování dat rychlostí 300 Mbps. V praxi samozřejmě bude záležet na možnostech sítě konkrétního operátora, nicméně pro českého uživatele může být alespoň útěchou, že celý čip je mnohem méně energetický náročný.


Fotoaparát: Lepší optika a více megapixelů

Po čtyřech letech se Apple rozhoupal k navýšení počtu megapixelů, které jeho smartphony v poslední době značně znevýhodňovaly při pohledu do srovnávacích tabulek. Ano, megapixely neznamenají všechno, nicméně 8Mpx snímač by v roce 2015 vypadal poněkud archaicky. Jako vždy se lze spolehnout na nadprůměrnou kvalitu snímků. Posun se zároveň odehrál při kompozicích s nižší úrovní přirozeného světla, kde mají nové iPhony excelovat a výrazně převyšovat ostatní konkurenci.

 

Rozlišení hlavního fotoaparátu má v případě obou modelů dvanáct megapixelů a nechybí ani optická stabilizace (pouze pro iPhone 6s Plus) či duální True tone přisvětlovací LED dioda. Jako vždy se má jednat o nejlepší fotoaparát, na který lze ve světě smartphonů narazit. Výsledné snímky mají vynikat úžasnou ostrostí a vysokou mírou detailů.

 

Video je možné nahrávat v maximálním rozlišení 4K, což lze v mobilním světě považovat za nepsaný standard, minimálně v segmentu vlajkových modelů. Čelní Face Time kamerka prošla též evolučním vývojem a nově se pochlubí vyšší kvalitou videohovorů. Čipset Apple A9 disponuje speciálním modulem pro zpracování obrazu, což se má výraně podepsat na zobrazení pořízeného obsahu. Poměrně zajímavou funkcí se jeví Live Photos, která v kombinaci s Touch 3D rozpohybuje statické snímky uložené v galerii.

Videopohled na nové iPhony od Daniela Badera (zdroj)

Dostupnost a cena

Nové iPhony se na trhu objeví 25. září na trzích spadajících do první vlny. Mezi se řadí USA, Kanada, Německo, Velká Británie, Francie, Austrálie, Hong Kong, Singapur a Japonsko. Zájemci budou mít na výběr ze čtyřech barevných variant – bílá, šedá, zlatá a růžová, jejíž existenci predikovaly dřívější úniky. Základ nabídky stále tvoří 16GB varianta, k dispozici bude také verze s kapacitou 64 GB a 128 GB.

 

iPhone 6

iPhone 6 Plus

16 GB

17 990 Kč (dříve 21 190 Kč)

21 190 Kč (dříve 24 390 Kč)

64 GB

21 190 Kč (dříve  24 390 Kč)

24 390 Kč (dříve 27 590 Kč)

128 GB

není v nabídce (dříve 27 590 Kč)

není v nabídce (dříve 30 790 Kč)

Ceny nových modelů by měly být stejné jako ty, za které se u nás doposud prodával iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Je také zajímavé, že z nabídky Applu zcela zmizela 128GB varianta (a to i na Apple.com) a aktuálně je k dispozici jen 16GB a 64GB verze. V nabídce rovněž chybí zlatá barva, ta zůstala jen pro „eskové“ iPhony.

Současná generace jablečných telefonů díky tomu zlevnila, a to docela výrazně. Ještě dnes ráno byste za 16GB iPhone 6 zaplatili 21 190 Kč, nově vás přijde na 17 990 Kč. Více o změnách cen aktuálních modelů i částkách, za které se budou prodávat „eskové“ verze, prozradí naše tabulky.

 

iPhone 6s

iPhone 6s Plus

16 GB

21 190 Kč

24 390 Kč

64 GB

24 390 Kč

27 590 Kč

128 GB

27 590 Kč

30 790 Kč

Nová generace s označením „s“ v názvu by měla být k dispozici i ve 128GB variantě, která vzhledem k podpoře videa ve 4K rozlišení dává smysl. Všechny uvedené ceny jsou s DPH a u modelů 6s a 6s Plus ještě nejsou oficiální. Nicméně očekáváme, že se nijak výrazně měnit nebudou.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
kllr007
Anonym
kllr007

AKože vázne ?

„Hey Siri“ , „Live Photos“ – a on s vážnou tvárou vystupy pred ľudí a prezentuje to ako “ entire new technology“ ?

A ten multitasking ala W8 ani komentovať nebudem.

steelspace
Anonym
steelspace

A aby měli co ukázat, tak si zavolali MS přímo.

No a tužku už jsme taky nělde viděli.

steelspace
Anonym
steelspace

Jeětě poznamenám, že příští rok přijdou Univerzílní aplikace a taky to bude s vážnou tváří „naprosto nová technologie“.

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

Jedno sa Applu ohladom tych Live Photos musi nechat. Ze to presadi aj na facebooku. Naco su mi Living Images na Lumii ked si to zobrazim len v tej danej aplikacii a mozno este v Story Teller? Asi na dve veci a nikdy som to nepouzil a ani nikomu neukazoval.

Treba pochopit to co Apple zjavne pochopil. Ludia sa tym chcu chvalit a chvalia sa tym na socialnych sietach. Este nech to pridaju na Insta a MS moze ist s Living Images do kopru.

Xwert Is
Anonym
Xwert Is

TOMASSX1:

Este nech to pridaju na Insta a MS moze ist s Living Images do kopru. – MS to začne podporovať tiež v app 3 strán a bude na tom rovnako …

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

Xwert is: no to hej. Len kedy to bude? Living Images je tu s nami zu nejaky ten piatok. A mam take tusenie ze to ani OneDrive nepodporuje. Uz to tu malo byt davno. Ludom treba dat nejake dovody preco zacat pouzivat tu danu funkciu (a tym padom aj OS/app/mobili).

V tomto ma apple proste navrch.

steelspace
Anonym
steelspace

Vždyť je to obyčejné MP4 video. Co tu řešíte?

Azcaron
Anonym
Azcaron

Přemýšlím kam se schovala ta více než mírná evoluce :D

shd (neregistrovaný)
Anonym
shd (neregistrovaný)

jj tiez som sa celkom pobavil, ze sa vlastne nic neudialo :D Inak ten 3d touch to myslia vazne ako velku inovaciu? ved to mam to iste ako ked vo WP podrzim dlhie prst na ikone :D priapdne v gaelrii na obrazku a vybehne mi kontextova ponuka :D … to uz mal aj WP 7x:D gratulujem im k inovacii:D inak sa bavim na tych hlaskach ako najlepsi fotak a dalsie bludy pre ovce … som zvedavy ked to porovnaju s novym LG, alebo s novymi lumiami kto bude mat najlepsi fotak a kto len obycajny priemer.. a to lumie idu… Číst vice »

imperator
Anonym
imperator

shd : ked podrzis prst dlhsie na ikone mozes tie ikonky presuvat ci uz vo WP alebo IOS – ak zatlacis silnejsie vybehne kontextova ponuka alebo – kliknes na mail – tak sa ti otvori a ked chces ist naspat tak musis stlacit back ci uz WP alebo iOS (resp swipe) ked zatlacis silnejsie tak sa zoomne a ked uvolnis prst vratis sa spat na maily… takze mozes rychlo preletiet 10-20 mailov bez klikania na späť atď atd cize ako prave tlacitko na myske… mozes drzat dlhsie aj lave tlacitko aj prave… na touchpadoch sa pouziva ze s dvomi prstami… Číst vice »

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

Imperator: no vies, tu uz nevadi ze iP6 nedostane plny knedlik z iOS9. Skoda ze pri konkurencii to vadi.

qwerty
Anonym
qwerty

imperator: problémom mozno bude rozlisovanie, ci som stlacil slabo alebo silno. Skor mali DTouch dat do tabletu, tam by sa vyuzilo viac pri kresleni stylusom

TomasSX1
Uživatel
TomasSX1

Alibaba: pre Stylus to je zbytocne. Stylus ma v sebe senzor tlaku. Ten 3DTouch rozoznava len 2 urovne tlaku.

LubiCzech
Anonym
LubiCzech

Kamarádi, co k tomu dodat …. prostě SUPER.

Je vidět že Apple není nějaké 2% podsvinče jako telefony od MS.

Zeta
Anonym
Zeta

co k tomu dodat? je mi tě líto, že musíš v každém komentu oslovovat svoje imaginární kamarády, přitom uvnitř víš, že seš všem u prdele :(

Xwert Is
Anonym
Xwert Is

No pozeral som sa na tie iPhone a nič super som nevidel.

Každopádne Applu zato zase obtrhajú ruky nechápem prečo nedali vyššie ceny zarobili by viac … nevadí

imperator
Anonym
imperator

Zeta : +1

Inak konferencia fajn a pekna – psychiatricky lubiczechov vyplod s kamaradmi tu bude konstatne nejaky cas a potom zmizne

l0lz
Uživatel
l0lz

Lubiczech, myslel som si trochu pred tým, že ti MS leži v žaludku, ale teraz si to len potvrdil

LubiCzech
Anonym
LubiCzech

Kamarádi,

„ZETA“ – myslím že by jsi měl psát jen k tématu

„L0LZ“ – naopak, jsem spokojený uživatel mnoha produktů od MS