Domů » Bleskovky » Proč jsou nové iPhony 6s/Plus těžší? Může za to technologie 3D (Force) Touch

Proč jsou nové iPhony 6s/Plus těžší? Může za to technologie 3D (Force) Touch

Při odhalení parametrů nového iPhone 6s (Plus) se výrobce chlubil hlavně přednostmi jakými jsou vyšší výkon, lepší fotoaparát, displej s podporou 3D Touch apod. Čím se ovšem při oficiální tiskové konferenci nechlubil, jsou nepatrně větší rozměry a také hmotnost.

Původně se mělo za to, že se na hmotnosti podepsalo hlavně tělo, které je vyrobeno z jiné (pevnější) slitiny hliníku. Výrobce ke každému telefonu vypracovává také zprávu o vlivu na životní prostředí, která mimo jiné obsahuje také informace o hmotnostech jednotlivých komponent telefonu. Díky tomu již víme, co zapříčinilo hmotnostní nárůst.

 

Nejprve se podíváme na menší iPhone 6s. Ve srovnání s předchůdcem narostla jeho hmotnost o 14 gramů na výsledných 143 gramů. Podle dokumentů Applu ovšem není na vině tělo, ale displej, který je o celých 17 gramů těžší. Kvůli technologii 3D Touch obsahuje displej totiž navíc vrstvu pro rozeznání síly dotyku, což je příčinou vyšší hmotnosti.

Stejně to je i u většího modelu iPhone 6s Plus. Celková hmotnost činí 192 gramů, což je o 20 gramů více než u předcházejícího modelu. Podle Applu je ovšem nový displej s podporou 3D Touch těžší až o 21 gramů. Výrobce ale několik gramů ušetři použitím lehčího plošného spoje.

 

Je zajímavé, že Huawei Mate S (preview), jehož displej je vybaven podobnou technologií Force Touch, si vzhledem ke svým rozměrům zachoval poměrně nízkou hmotnost 156 gramů. Doufejme tedy, že technologie 3D dokáže kvalitou vyvážit nárůst hmotnosti. Více ostatně budeme vědět už 25. září, kdy se na SMARTmanii můžete těšit na článek s prvními dojmy a videopohled.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

8 komentářů

 1. Nebude spíše za hmotností Taptic Engine, zvláště když sami poukazujete na to, že Force Touch u Huawei hmotnost nijak výrazně nezvýšil? Mě přijde, že polovina webu je jak zpitomělá…

 2. Hektor (neregistrovaný)

  Cože? To neni kvůli zpevněné konstrukci?! :O A jéééje, to aby si zas htcjirka dal pár facek na hubu… Ale to by musel mít dostatek sebereflexe :-)

  • Ja ne, weby, ktere o tom psaly a spojovali vyssi vahu s pevnejsi konstrukci.Ty si mohou nafackovat.

   I jsem tu citoval primo z webu, takze jak jsem na webu nakoupil, tak i prodavam.

   Nejhorsi na to je, ze se to meni pomalu kazdy den, proc je vaha vyssi.Same spekulace, ale jistota zadna.

  • Tady cituji nejeden web:

   „Silnější slitina: pamatujete si na aféru „bendgate“? Aby nové iPhony nepotkala stejná aféra, vyvinul používá Apple mnohem pevnější hliník než u iPhonů 6. Své mínusy to má – nové modely jsou totiž výrazně těžší.“

  • Hektor (neregistrovaný)

   se-be-re-fle-xe

  • Jan (neregistrovaný)

   Nj, chodit a opakovat nazory inych … HTCJIRKA mi pripada ako ovca, ako jeden z tej hlupejsej casti spolocnosti. Kde som to len cital …

  • Ano hektore, sebereflexe pro dane weby.

 3. Jj a co jsem psal…:-) „…Je logicke, ze bude malinko silnejsi a tezsi, kdyz se tam musi dostat i 3D touch technologie….“ :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).