iPhone 4 představen: Jemný displej, výkon a kvalitní fotoaparát s HD videem

Steve Jobs včera na vývojářské konferenci WWDC 2010 představil nový iPhone 4. Původně se spekulovalo o přídomku “4G“ nebo “HD“, Apple ale nakonec zvolil název ještě kratší. Nový iPhone je plný změn – nabídne například jemný Retina displej s rozlišením 960×640 px, 5 MPx fotoaparát, záznam videa v HD rozlišení, rychlejší procesor, vyšší výdrž, menší rozměry a vyspělejší design. Podrobný přepis z celé keynote včetně fotografií naleznete na našem fóru. v tomto článku se podrobněji podíváme na ty nejzajímavější vlastnosti.

Letošní keynote byla velmi zajímavá, ale podobně jako u iPadu, ani tady se po skončení nedostavil tak silný “WOW“ efekt, jako při představení úplně prvního iPhonu. Na vině tady byla především skutečnost, že spousta informací o novém iPhonu 4 unikla na internet už před časem a pro spoustu lidí tedy keynote byla takovým potvrzením dříve spekulovaných vlastností. Ale abych Applu nekřivdil, dostalo se i na celou řadu dosud neodhalených novinek. Keynote Steva Jobse začala přesně v 19:00 a první půlhodinka byla věnována iPadu, iBooks a vybraným aplikacím (ano, nyní bude Farmville opravdu možné hrát na iPhonu a iPadu). O půl osmé se na plátně objevil velký nápis “iPhone 4“, který dával jasně tušit, co bude následovat.

- - -

- - -

Ve víru inovací
Apple kladl při navrhování nového iPhonu velký důraz na design. Díky tomu vypadá telefon o poznání vyspěleji než starší generace a došlo také k nepatrnému úbytku na celkové velikosti. Podle Steva Jobse je iPhone 4 o 24% menší než iPhone 3G. Vyjádřeno čísly, iPhone 4 má velikost 115,2 × 58,6 × 9,3 mm, hmotnost je 137 gramů. Kryt iPhonu není žádná tuctovka, ale precizně zpracovaný kousek. Přední a zadní strana tvoří díl z tvrzeného skla a mezi nimi najdeme kovový rám, do kterého jsou integrovány antény jednotlivých modulů (Wi-Fi, Bluetooth, GPS, GSM a 3G). Na zadní straně telefonu najdeme 5 MPx fotoaparát s přisvětlovací diodou. Nad displejem se nachází VGA kamerka pro videohovory nejen v 3G sítích. Apple totiž vyvinul vlastní program FaceTime, přes který bude možné volat z iPhonu 4 na jiný iPhone 4 prostřednictvím bezdrátových sítí (nikoliv skrze 3G). Pokud vás zajímá, jak taková komunikace bude vypadat v reálu, podívejte se na následující video.

U fotoaparátu chvíli zůstaneme. Podle slov Steva Jobse byl při vývoji kladen důraz především na kvalitu snímků než na počet megapixelů. I tak si ale myslím, že 5 MPx je zcela dostačujících a podle fotografií na webu Apple.com na tom nový iPhone s fotkami nebude vůbec špatně. K tomu všemu zvládne i záznam HD videa (720p při 30 FPS). Podmínkou však je, že se s telefonem nesmíte pohybovat, v opačném případě nebude zaručena maximální kvalita videa. Apple navíc do App Store uvolní mobilní verzi programu iMovie (cena 5 USD), ve kterém budete moci stříhat video (ano, řeč je o stříhání 720p videa na mobilním telefonu). Svůj klip budete moci obohatit o přechody, titulky nebo hudbu na pozadí a výsledek následně vyrenderovat v 720p, 540p a 360p.

- - -

- - -
Tyto fotografie pocházejí přímo z webu Apple.com. Byly pořízeny iPhonem 4 a nebyly nijak retušovány. Tomu se snad ani nechce věřit…

Velkým lákadlem bude displej. Podle slov Apple nebyl takto jemný a kvalitní displej u žádného jiného telefonu použit a prý s ním stanovili nový standard na několik dalších let. Jak moc je toto tvrzení pravdivé ukáže až čas, displej je ale skutečně povedený. Jde o IPS panel, který používá například iPad s rozlišením 960×640 px (326 ppi –  “pixely na palec“). Výborný kontrast (800:1) by měl zajistit ještě lepší čitelnost na sluníčku. Právě 326 ppi slibuje extrémně jemné zobrazení nad rámec vnímání lidského oka. Jinými slovy, při pohledu na displej už neuvidíte pixely, ale krásně vyhlazený obraz. Co se týče kompatibility aplikací napsaných pro starší modely (a nižší rozlišení), tak ani s nimi nebude žádný problém. Jednoduše se roztáhnou na nové rozlišení a úbytek kvality by podle Steva měl být minimální.

- - -

- -

Po displeji přišla řeč na procesor. Nepadla sice žádná zmínka o frekvenci, ale i tak se nemusíme obávat, že by šlo o nějakého slabocha. Procesor je totiž stejný, jako používá iPad, tedy Apple A4. Čip je mimochodem velmi malý a největším prvkem v celém iPhonu 4 je akumulátor, který však stále nepůjde vyměnit bez zásahu servisu. Apple slibuje až o 40% vyšší výdrž oproti staršímu modelu. iPhone 4 by tedy měl zvládnout 7 hodin 3G hovoru, 6 hodin surfování na internetu přes 3G, 10 hodin na Wi-Fi, 10 hodin přehrávání videa, 40 hodin poslouchání hudby a 300 hodin v pohotovostním režimu. Když už je řeč o telefonování, na těle telefonu najdeme hned dva mikrofony; ten druhý se bude starat o automatickou redukci šumu na pozadí. Klasická SIM karta do něj vložit nepůjde, iPhone 4 totiž stejně jako iPad (s 3G modulem), využívá standardu microSIM. To jsem zvědavý, jak se s tímhle poperou naši operátoři.

Z dalších zajímavostí stojí za zmínku přítomnost gyroskopu a vylepšeného pohybového senzoru. To v praxi přinese lepší rozpoznávání pohybu s telefonem ve všech třech osách. Bezdrátový modul Wi-Fi nyní podporuje standardy 802.11b/g/n. Výbavu dále doplňuje GPS modul, digitální kompas, proximity senzor a světlocitlivý senzor. Pro připojení sluchátek přijde vhod standardní 3,5 mm výstup. Na bocích telefonu dále nalezneme dvě tlačítka pro regulaci hlasitosti, klávesu Power pro vypnutí telefonu/displeje a tlačítko pro přepínání mezi tichým a normálním profilem. Apple bych dříve často kritizován ohledně šetrnosti k životnímu prostředí, což už ale od příchodu nových MacBooků a iMaců neplatí a podobně je na tom také iPhone 4.

Dostupnost a cena
iPhone 4 přijde na trh s novým iOS 4 (oficiální název pro iPhone OS 4). iOS4 byl mimochodem včera ve finální verzi uvolněn pro vývojáře a majitelé starších iPhonu se upgrade dočkají už 21. června. Těšit se můžeme na 100+ nových funkcí včetně multitaskingu a synchronizace přes Wi-Fi, která bude konečně fungovat na pozadí, takže s telefonem budete moci normálně pracovat i během synchronizace. Jako první si iPhone 4 budou moci užívat obyvatelé USA, Francie, Německa, Velké Británie a a Japonska, kde se začne prodávat od 24. června. V průběhu září bude dostupný v dalších 88 zemích, mezi kterými s největší pravděpodobností nebude chybět ani Česká republika. Cena za 16 GB verzi při úpisu na 2 roky operátorovi bude 199 USD (zhruba 4 300 Kč), za 32 GB verzi potom 299 USD (asi 6 500 Kč), 64 GB verzi Apple nepředstavil, ale třeba se dočkáme později. Dřívější spekulace o dostupnosti dalších barevných variant se nepotvrdily a iPhone 4 se bude prodávat pouze v černé a bílé barvě. Cena pro volný prodej zatím také stanovena nebyla.

- - -

- -

Pokud vás nový iPhone 4 zaujal, pak nezapomeňte navštívit oficiální stránky Apple.com, kde naleznete celou řadu dalších podrobností a detailů včetně hardwarových parametrů.

- - -

- -

Zdroj: Engadget

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku