Domů » Bleskovky » iOS 8 pohání 68 % jablečných zařízení, Androidu vládne se 39 % KitKat

iOS 8 pohání 68 % jablečných zařízení, Androidu vládne se 39 % KitKat

V minulých dnech vydal Apple i Google statistiky znázorňující podíl jednotlivých verzí svých mobilních operačních systémů na koncových zařízeních. Zatímco u Apple běží více než dvě třetiny zařízení na nejnovější verzi operačního systému iOS 8, Android 5.0 Lollipop nedokázal ani po druhém měsíci svého života překročit metu 0,1 % a do statistik Google se nedostal.

Slušný nárůst zaznamenala verze 4.4 KitKat, které v posledním měsíci přibylo více než 5 procent zařízení a aktuálně jí patří 39,1 %, čímž se výraznou měrou dotahuje na Jelly Bean (4.1, 4.2 a 4.3), který naopak o téměř 5 procent přišel. Zbytek si pak takřka rovným dílem rozdělují Gingerbread a Ice Cream Sandwich, na vyhynutí je Froyo s půl procentem podílu.

U zařízení Apple se výrazně zrychlila adopce poslední verze systému iOS 8, která se po drtivém nástupu po uvedení systému zastavila, zřejmě kvůli několika chybám, které Apple vypustil do světa. Aktuálně na nejnovějším systému běží 68 % zařízení, 29 % kusů okupuje iOS 7 a pouze 4 % běží na starém nepastelovém prostředí předchozích systémů.

Aby byla naše statistika kompletní, přidáváme ještě data agentury AdDuplex, která sleduje podíly jednotlivých verzí systému Windows Phone. V prosinci vládla nadpoloviční většinou poslední verze s číslovkou 8.1, 27,1% z koláče ukusují osmičky a posledních patnáct procent patří Windows Phone 7 7.1, 7.5 a 7.8).

Jsme zvědaví, jestli se výrobcům telefonů s Androidem podaří v lednu vypustit aktualizaci na Android 5.0 Lollipop na tolik zařízení, aby se nejnovější verze zeleného robota konečně objevila ve statistikách Google.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. Rejpal (neregistrovaný)

  Jen u Apple je možné, že má celkem 101% :D 68%+29%+4%

 2. abc (neregistrovaný)

  myslim, ze to 1% nik neriesi, ked sa 68% neda z telefonu ani zavolat :D uz nech je tu 8.1.3 s 0 novymi funkciami, 10 opravenymi a 15 novymi bugmi…

 3. tych 39% je aj tak len kvôli novému telefonu snad..

 4. a kde je 5kovy adnroid? ten snad nikto nepouziva? no jasne kto by ho pouzival ked vyrobcovia davaju vsade STARE PREHISTORICKE verzie androidu…to nevymyslis to je android

  • wtf (neregistrovaný)

   5 ešte nemá ani len 0.1%

  • Ano, distribuce aktualizací na Androidu je opravdu hrozně špatná, zde Google udělal kolosální chybu.

  • Spíš výrobci, kteří to potom rok upravují se svojími nástavbami .)

  • To si ale měl Google pojistit, jedná se o jeden z mála nevýhod, které Android má.

  • lerion (neregistrovaný)

   A jak při stylu Androidu chceš zajistit, aby si to Google pojistil? A když si to Google pojistí, tak tím klesne oblíbenost Androidu a výrobci se začnou poohlížet i jinde ;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).