Domů » Bleskovky » iOS 13 přinese několik velmi očekávaných funkcí. Které to jsou?

iOS 13 přinese několik velmi očekávaných funkcí. Které to jsou?

Jablečný mobilní systém iOS 12 nedostal oproti svému předchůdci žádné převratné novinky, přesto byl přijat velmi vřele – Apple kladl důraz na stabilitu a rychlost, kterou pocítili nejvíce majitelé starších zařízení. Některé větší změny, které byly do iOS 12 připravovány, odsunul Apple na letošní rok, což znamená, že by iOS 13 mohl být na novinky výrazně šťavnatější. Server Bloomberg nyní přichází s prvními informacemi, které odhalují novinky nejen softwarové, ale i ty hardwarové.

Tmavé téma a nová domovská obrazovka pro tablety

iOS 13 má přinést očekávané celosystémové tmavé téma, které při postupném přechodu jablečných zařízení na OLED displeje dává velký smysl. Koneckonců majitelé jablečných počítačů si mohou tmavého tématu užívat už od loňského roku. Další změny se mají týkat zejména tabletů iPad, které by po letech konečně měly dostat novou domovskou obrazovku a také vylepšení správce souborů. Majitelé iPadů mají dále ocenit vylepšení funkce CarPlay, a také možnost otevřít si více instancí jedné aplikace a přepínat se mezi nimi v panelovém prostředí.

iPhony dostanou USB-C a speciální 3D kameru

A nyní se pojďme podívat na hardware. Podle Bloombergu Apple koketuje u iPhonů s nasazením USB-C konektoru, zatím však není jasné, zda se dočkají už letošní modely nebo až ty příští. Letošní nejdražší iPhone má dostat fotoaparát se třemi čočkami, zatímco ty ostatní si ponechají vylepšené dvoučočkové řešení.

V roce 2020 pak má Apple v plánu implementovat do zadního fotoaparátu speciální laserovou kameru pro snímání okolního světa ve 3D. Kamera má pracovat až 15 stop (asi 4,6 metru) od přístroje, a má výrazně zlepšit požitek z rozšířené reality zprostředkované iPhonem. Kromě toho má také zlepšit kvalitu bokeh efektu v běžných fotografiích. Apple údajně o nových fotosenzorech úzce komunikuje se společností Sony, podle reportu by se mělo jednat o poslední mezistupeň před tím, než Apple představí vlastní náhlavní soupravu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

51 komentářů

 1. Tmavé téma by se už hodilo, ale tahle spekulace je takový každoroční folklór, tak se uvidí, jestli k tomu nakonec dojde. USB C by taky nebylo od věci, konečně se mi sjednotí kabely. No a s tou archaickou domovskou obrazovkou by už opravdu mohli konečně něco udělat.. Vítané novinky..

  • Tak na iPadech ae dock docela naučil nové kousky, změny tu jsou, ne že ne.

  • Neříkám že nejsou. Nicméně je to zatím pouze výsada ipadu. Mě osobně to je k ničemu, protože tohle zařízení nemám. iOS si zaslouží celkové přepracování celkově, co se týče hmi a uživatelského zážitku.

  • Tak na malém displeji je méně prostoru pro změny, logicky ? Nicméně primární funkce Home je tak jako tak rozcestník do nejpoužívanějších aplikaci, a to není nijak obtížná disciplína, iOS jo zvládá deset let, dnes dohodě i ve spojení s 3D Touch?

 2. Takže vlastně dostane to co Android super Apple zas jen kopíruješ nic víc neumíš.

  • J, další postižený, jako by jich ty bylo málo. Začínáme být v menšině….

  • Uni jednu mi věc musíš vysvětlit k čemu ty jsi zastáncem Applu když ani jeden produkt od nich nemáš a děláš tu jako by to bylo u tebe standard mít Apple zařízení.

  • iPad Air. Uvedeno již mnohokrát zde v komentářích, samozřejmě je tak uvedeno i u profilu. Nemel hovadiny.

   Nicméně můžeš osvětlit? Jako pokud chceš diskutovat např. o Měsíci, mohou tak činit jen ti, co po něm chodili? Zajímavý pohled na věc…. Dost zpátečnický tedy, sorry jako.

  • Píšeš ve směs bludy sorry ale tvé komentáře jsou divné. Proto se divím jak ty něco můžeš psát ohledně Apple když nemáš ani páru jak a co je.

  • Zajímavá omluva:)

  • Martin: Kdy bude mít google použitelný a funkční kecálek fungující napříč všemi jeho zařízeními? Kdy do androidu implementuje protokol pro snadný přenos souborů mezi zařízeními, ať kvůli každé kravině nevytahuju kabel nebo flashky jak v pravěku? Kdy google udělá bezpečnostní opatření pro svůj hlavní distribuční kanál softwaru? Kdy google zavede propojení android-chromeos alespoň částečně na úroveň ios-macos? To je zas plná huba keců, argumenty žádné, ale hlavně, že si můžeš změnit barvičky ikon.. Rozepisovat se víc nemá smysl, protože tvůj komentář je natolik d3m3ntní, že budeš zjevně diskuzní trol, a ty já krmit nebudu.

  • Skylark: ty se neumíš připojit k druhému zařízení přes wifi / bluetooth? Já teda nemám problém, wifi / bluetooth / Gdrive – možností je spousty..

   Kecálek? V době kdy drtivá většina lidí využívá FB chat, tohle ztrácí poněkud smysl = ve finále stejně komunikuješ max. s rodinou a s pár blíz. přáteli, na ostaní využíváš jiné mess.

   android-chromeos = opět existuje celá řada aplikací a nejen na chomeos, ale i WIN, linux, … nejseš omezen pouze na apple.. Určitě by bylo fajn, kdyby takovou multi aplikaci vydal sám google, ale jak říkám, není to potřeba, jelikož existuje řada jiných firem + konkurence je zdravá

   Upřímě, snažíš se hejtovat hejtra, ale ty seš naprosto stejnej trol jako on, pouze z druhého tábora.

  • Aleš (neregistrovaný): I u iOS/macOS toho jsou spousty, ale v té spoustě je je jeden ne zrovna zanedbatelný navíc, ten který těží z ekosystému Apple mezi sebou.

   Ad IM, opět, ano, jsou toho tuny, ale jako sorry, platformní kecálek prostě musí být součástí platformy. MS má Skype (kde neskutečně mrví klienty-jiná story), Apple iMessage, Google-eeeeee?.

   A názor, že u Apple jsi odkázán pouze na Apple, ach bože, jako vážně???:DDD

  • Aleš: Umím se připojit, umím dokonce migrovat soubory všemi možnými způsoby, o to ale nejde. Jde o jednoduchost a uživatelský komfort. Není lepší než něco složitě připojovat nebo všechno hnát přes cloud/kabel, jednodušší prostě najít požadovaný soubor a jedním klikem ho poslat na telefon – a obráceně?

   Ok, ne kecálek, ale SMS klient. SMS tady budou ještě dlouho. iMessage je nejjednodušší způsob, jak kecálka protlačit. Prostě jej budou využívat všichni – bez nutnosti něco stahovat nebo složitě nastavovat, registrovat atd.. Ok, pokud to nikdo nepotřebuje, tak zavolej do googlu, ať je v systému nativní SMS apka a vykašlou se na ty svoje pokusy jako Duo, Allo, teď má vyjít nějaký další kočkopes.

   Jak říká uni, na ios macos nejsi omezený jen na tyto dvě platformy, software třetích stran jde vyřešit připojení v podstatě k čemukoli, ale proč si komplikovat život, když stačí přihlásit icloud a všechno se nastaví samo, bez mého zásahu jsem schopen ihned začít pracovat? Stahování a nastavování je nutné právě pro android – linux – windows..

  • Líbí se mi Apple vše musí být podle nich ne podle lidí co si zvolí ??? prostě drž se mi tě nezradime ?? viz FaceTime kde Apple věděl o chybě ale neřekl o ní a jak dlouho ta chyba tam byla.

  • Martin: Kdy bude mít google použitelný a funkční kecálek fungující napříč všemi jeho zařízeními?

   To je v dnešní době úplně zbytečná otázka…whatsapp vládne všem.

  • samozřejmě to bylo na Skywalkera.

  • whatsapp, ktery se ma brzo sloucit s Messengerem a IG. Jo ten je supr, hlavne po vsech tech FB skandalech to doslova krici bezpecnostni.

  • Martin (neregistrovaný): To je jednoduché, takže na den přesně 2 měsíce, než se na ni přišlo. Během několika hodit Apple omezil funkčnost (skupinové hovory), během několika dní vydá aktualizaci. Jako ta tvá hůl je hodně malá…

  • Uni a na to si přišel jak že jen dva měsíce myslíš že ti to Apple popravdě přizná dobu kdy o tom věděl, a proč až nyní to opravil ? To je mi záhadou.

  • Martn (neregistrovaný): Dva měsíce je ta funkce dostupná. Dva měsíce ji nefixnul, tedy o ni nevěděl. I kdyby ony dva měsíce věděl, nikde není psáno, že nevznikla např. týden před vydáním, atd.

   Ještě jednou, max. dva měsíce byla ta chyba venku, nebo méně, pokud se tam dostala nějakým minoritním updatem později. Téma ukončeno.

  • Skylark: V kecálcích dělá Google děsivý hokej. Nejstabilněji tu jsou Hangouts na chat a Messages pro SMS. Proč Google z Hangouts vybrakoval podporu SMS, je mi záhadou.
   Na přenos souborů dat mezi telefony a tablety je Android Beam, eventuálně ad-hoc přenos pomocí Files, jinak jdou vyměňovat přes GDrive, eventuálně standardními protokoly přes USB (MTP) nebo LAN.
   Propojení ChromeOS a Androidu je do určité míry, ikdyž kvality propojení iOS a MacOS nedosahuje. Využívá se sdílení dat přes cloud, ale funguje např. odemčení Chromebooku pomocí telefonu, přístup k SMS a odesílání (to i z Windows), nebo automatický hotspot.

  • Z lidi co mam v telefonu má whatsapp 5. Sorry, ale tohle vytahnout jako srovnani…

  • Johny (neregistrovaný): Ale je to multiplatformní…..
   No u mě má whatsapp 286 lidí, takže buď kecáš, a nebo máš málo kontaktů :-)
   Já mám v mobilu whatsapp, messenger a viber…nic mi v tom nebrání, od toho ten telefon mám…pokryji tím naprostou většinu lidí, ti co nemají ani jedno, jsou hodně konzervativní.

  • xzeit: možná taky máme v telefonu jinou sortu lidí ;-)

  • Johny (neregistrovaný): kolik máš v kontaktech lidi? Moc ti nevěřím, že jen 5 lidi má u tebe whatsapp. I můj táta tam má desítky lidí. Udělám průzkum. Na druhou stranu znám lidi, kteří mají v kontaktech maximálně pár desítek lidí. Rodinu a tak do 20ti kamarádů.

  • Martin: Celá koncepce Androidu je překopaná dle iOS (dohledatelný fakt) po jeho představení a hádat na tohle téma se můžete ještě 80 let, protože ty Martine zřejmě plnoletý ještě nebudeš…Navíc dogma, že jeden zavede funkci a ostatní na na ni nesmí šáhnout, jinak kradou, je už směšné a neplatné. Neexistuje tolik unikátních cest, kterými se můžou vývojáři vydat. Vadí ti, že se můžeš v dnešních fps hrách rozhlížet v 3D? Vadí ti, že má tvůj taťka v autě tempomat, který funguje všude stejně?

  • Zase opět mimo ?? já nevím kdo furt tady pláče jak tu Apple něco ukázal a že on byl ten první a že on je ten co nastolil to že to každý bude mít viz bezdrátové nabijeni, NFC… Prostě další z iDeme. ntů kteří nemají ani školu ale jen čumí neustále jak dement do pc a píše moudra ke kterým ví úplný Ho.vno

  • Zase opět mimo ?? já nevím kdo furt tady pláče jak tu Apple něco ukázal a že on byl ten první a že on je ten co nastolil to že to každý bude mít viz bezdrátové nabijeni, NFC… Prostě další z iDeme. ntů kteří nemají ani školu ale jen čumí neustále jak deme.nt do pc a píše moudra ke kterým ví úplný Ho.vno

  • Prý podle iOS to myslíš začátek který okopiroval od LG Prada Flash UI jo demence je všude ?? a prý

  • Martin: lol tady se ještě někdo nezvládl přenést přes rok 2007.. Ok, tak až ti mamka utře bradu od mlíka, povím ti kousek historie. LG Prada vyšla v prosinci 2006. iPhone vyšel o necelý mesíc později. Opravdu si myslíš, že by za měsíc stihli zkopírovat, vyrobit, a distribuovat podobný produkt? Počkám, až to tvůj slepičí mozeček zpracuje. Krom toho, LG vyšlo s dotykovým telefonem dřív, protože si u nich apple tenkrát nechal dělat displeje, a LG došlo, že se asi nějaký dotykový telefon chystá, tak narychlo splácali tuhle Pradu a bez nějakého přemýšlení to flákli na trh dřív. No, a kde je nějaká Prada teď, a kde je iPhone, o tom asi nemá smysl moc debatovat.

  • Zase opět mimo ?? nemá cenu ani na tvoji demenci reagovat, měj se hezky.

  • Jo a ještě něco, LG dodávalo displeje až u iPhone 4 ale to jen aby tvůj mozek měl novinku kterou nevíš takže nějaké LG kopírování nemohlo provést, vzhledem k tomu že iPhone byl nejvíc utajované ale to určitě víš ty jsi přece expert takže si myslím že ti neříkám nic nového pod sluncem ??. Hezký den.

  • Martine jsi nemocny, bez se lecit, z toho LG uz ti fakt je.be

  • Lukáš uklidni se ? nebo tě z toho iCrapu jebne a co potom pak nebudu moci číst vaše demence.

  • Lukáš uklidni se ? nebo tě z toho iCrapu je.bne a co potom pak nebudu moci číst vaše de.mence.

  • Tomáš: „Celá koncepce Androidu je překopaná dle iOS (dohledatelný fakt)“ – nemáš pravdu, překopané bylo jen UI přizpůsobené pro kapacitní dotykové displeje, ale vnitřek Androidu zůstal.

  • zipiik: Taky podle toho ten android tak fungoval, az do ICS to byl naprosty bordel.

  • lukass71: Verze 1.x byl spíš prototyp pro fandy, ale řada 2.x už byla použitelná. Ony první verze iPhoneOS/iOS taky nebyly žádná sláva a postupně se do něj implementovaly dnes samozřejmé funkce, takové cut/copy/paste dostal až ve verzi 3.0.

  • Zippik: No a to je taky to, co jsem měl na mysli a co hlavně vidí všichni zákazníci. O backendu jsem se fakt nebavil…nenapadlo mě, že je nutnost to takto exaktně vyjádřit, ale práve GUI a jeho ovládání bylo hlavním přínosem, kterým se pak inspirovali jinde. Nejsem si jistý, mám pocit, že toto vymyslela jiná firma, která byla pak Applem koupena (erudovanější mě kdyžtak opraví), ale v iPhonu to dali všechno dokupy a to si právě Google uvědomil.

   Na Martina ani reagovat nebudu, to je mentálně nevyspělý dítě a na něj nemám čas.

 3. NADPIS: iOS13
  OBSAH: Tmavé téma, a nyní se pojďme podívat na hardware…

  Další důvod, proč tu mít zakázané reklamy.

 4. No, já bych řekl, že iPadu chybí úplně základní věci, které by mělo zařízení pro rodinu splňovat a to podporu více uživatelů a chráněné složky. To postrádám úplně nejvíc, protože na iPad chodí děti a přitom jej používám částečně pracovně.

  • Na to má Apple jednoznačnou odpověď, více tabletů:) Pak jsou tam témata typu rodinné sdílení, apod. Co se vrazí do HW pro členy, dá se ušetřit na obsahu.

  • Uni: Sry, to není odpověď. Jestli to bylo myšleno jako sarkasmus, tak ok, ale kupovat 3 ipady fakt není normální.

  • Vcelku je. Ono se to obvykle vytříbí postupným podstupováním při obnově, dary, apod.

  • Chranene slozky v ios mit muzes. Osobne nevnimam ipad jako zarizeni pro rodinu, ale tak asi kazdy mame jine potreby :D zakladni absence je pro me filemanager. Klidne at neexistuje moznost pripojit hdd, ale nemoznost intuitivne vyuzivat cloudy atp, to je proste bolest. Stejne tak itunes jsou hrozny a v roce 2019 by nemelo nic takoveho existovat.

  • Nepřišel jsem na to jak. Jsou na to nějaké appky, ale nevypadalo to důvěryhodně. Prostě potřebuju mít pár appek v grupě a tu pod heslem a to, zdá se, uživatelsky rozumně nastavit nejde.
   Já to jako rodinné zařízení vnímám. Děcka na tom hrajou, kreslí, učí se. Já tam mám pracovní nástroje a manželka na tom zabrouzdá. Ani pro jednoho z nás jako jednotlivce by ta placka nebyla obhajitelná, pro všechny dohromady ano. Jenže prostě nechceš, aby si děcka chodily povídat s klienty…:)

  • A to by mě zajímalo, kdy máš lepší alternativu k iTunes? Samsung? Ale no tak… ??

   Tomáš (neregistrovaný): PC, to co popisuješ je role PC. Uživatelské účty, dostatečně kapacita a výkon.

  • Jj, apky. Záleží ale na co to chceš a jak moc velký s tim chceš dělat tajnosti. Některý věci prostě uklidíš pod jednotlivý aplikace, některý můžeš uklidit pod kódový zámky atp.

   UNI: mě vůbec nezajímá, co mají ostatní. iTunes a párování iOS s PC je prostě špatny už od iPodů. Neustálý přemazávání celých knihoven, chyby ve složkách, chyby v synchronizaci, restrikce že nemůžeš přeinstalovat PC např., protože se iTunes zblázní a bude to znamenat i přeinstalování tvých iOS zařízení… Je to stupidní klump na kterej si akorát všichni stěžují.

 5. Tbcjirka umřel nebo si vychutnáva sladký banánek?
  Dva články o Apple a stále jeho moudra nevidím… že by šel do sebe o tom silné pochybuji toho bohda nebude aby ten tupounek synku, přestal zasirat diskuze a fórum napříč SM

 6. Dobrý den mužů se zeptat jestli vyjde iOS 13 na iPhone se ? Jestli ne tak proč děkuji

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).