Domů » Bleskovky » iOS 10 obsahuje vtipnou chybu: kombinací tlačítek „zmrazíte“ svůj iPhone

iOS 10 obsahuje vtipnou chybu: kombinací tlačítek „zmrazíte“ svůj iPhone

Uživatelé objevili další vtipný bug v operačním systému iOS 10.3, kvůli kterému dojde k dočasnému zamrznutí iPhonu či iPadu. My jsme celý postup vyzkoušeli na redakčním iPhone 7 Plus s iOS 10.3.1 a během několika vteřin telefon skutečně přestal reagovat a zasekl se. Je ale velice nepravděpodobné, že byste tuto kombinaci tlačítek vyvolali úmyslně, tudíž při běžném provozu nemáte šanci bug objevit.

ios_centrum

Pokud si ale chcete vyzkoušet, zda chyba funguje i na vašem jablečném zařízení, postupujte následovně (i když nejsou hlášeny žádné chyby, které by po těchto krocích způsobily ztrátu dat či poškození telefonu, mějte na paměti, že vše provádíte na vlastní nebezpečí):

 1. tahem prstu odspodu nahoru vytáhněte nabídku ovládacího centra
 2. zde si vyberte jedno z tlačítek ve spodní části (baterka, minutka, kalkulačka nebo fotoaparát)
 3. jedno z těchto tlačítek stiskněte společně s tlačítky pro AirDrop a NightShift režim
 4. jakmile tuto trojkombinaci stisknete „správně“, iPhone na několik vteřin zamrzne
 5. v případě, že systém stále reaguje, zkuste tento „trojhmat“ provést vícekrát za sebou :-)

Po několika vteřinách (cca 10 až 15) by se měl systém sám restartovat a následně se vrátit do původního stavu. Na novějších iPhonech s Force Touch displejem je nasimulování této chybky o něco složitější, nicméně po několika pokusech se vám pravděpodobně zadaří, stejně jako nám na redakčním kusu.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

18 komentářů

 1. Vtipnú chybu? Zaujímavé.

 2. Ona samotná architektura kernelu iOS stojí za starou bačkoru. V tomto případě to ale vypadá, že to odnese „pouze“ Cocoa Touch framework.

  • Proč stojí za starou bačkoru? Co je tam špatně? (Jen se ptám – zajímá mě to.)

   • Protože u iOS není oddělen kernel space od aplikačních frameworků. V tomto ohledu je na tom lépe Android a asi nejlépe Windows phone protože vychází z NT kernelu.
    Je pravdou, že některé bezpečnostní mechanismy byly do iOS implementovány už dávno např. ASLR (Address space layout randomization) byl přidán ve verzi iOS 4.3. U Androidu to bylo až ve verzi 4.0. Na rozdíl od Androidu ASLR ani v současné verzi iOS pořádně nefunguje.

   • Chapu to dobre, ze aplikacni frameworky bezi v kernel ringu? Mel jsem za to, ze iOS je vespodu OSX jen s jinou vrstvou GUI.

   • zipiik: Ano část jich je v kernel ringu. Kernel iOS vychází z OSX, ale je očesán o některé služby z důvodu úspory systémových prostředků.

    Apple klade hlavní důraz na bezpečnost aplikací publikovaných v App Store. Systém kontrol je daleko propracovanější než má Google. On zase tento způsob nemusí být tak špatný…

 3. Velice vtipne, ze mobil za 30k zasekate a donutite k restartu tim, ze nekomu do sms poslete emotikonu, nebo si dokonce dovolite zmacknout par tlacitek. Proste Apple…

 4. A hlavne, Petre, tva verze 10.3.2 bude mit zase jiny bug, takze si nevyberes.Otazka casu nez to nekdo vystoura.

 5. Už aj iphone vifon robí chyby? Ale veď ja čítam stále ze len samsung oooo bože i vifon

  • Ale napriek tomu tupe pubescentne deti budu kupovat len iphoni a samsungy. Nikdy som nevidel clanok ze by napr. Lumia 950 mala zasadnu chybu, ale ovce radsej kupia horsie.

   • To si pleteš pojmy a dojmy. Nic jsi nečetl pro to, že by to nemělo chyby, ale pro to, že to nikoho absolutně nezajímá:) A btw. iOS věcí je v oběhu o miliony procent více, takže už jen z matematického hlediska….starouši.

 6. Funguje i na iPad Air 2 128GB Wifi – iOS 10.3.2 beta 4

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).