Domů » Články » iOS 10 je plný novinek. Máme pro vás přehled deseti nejlepších

iOS 10 je plný novinek. Máme pro vás přehled deseti nejlepších

Dle slov společnosti Apple je nový operační systém iOS 10 doslova nabitý novými funkcemi a údajně se jedná o jeden z největších updatů, jaký kdy Apple vydal. A je to tak. iOS 10 přináší řadu funkcí a dokonce mění mnoho zažitých zvyklostí. Vybrali jsme proto 10 zajímavých novinek, o kterých byste určitě měli vědět.

Upředňostněte stahování aplikací

Určitě se vám již mnohokrát stalo, že jste se doma připojili k WiFi a nechali telefon stahovat nové aktualizace aplikací. Problém ale nastává ve chvíli, kdy potřebujete aplikaci začít používat. Buď jste museli počkat, než na aplikaci dojde řada, anebo jste aktualizaci zrušili a vrátili se k ní později.

ios10_funkce_1
Přesune aplikaci na vrch fronty

V iOS 10 můžete upřednostnit stažení dané aplikace jednoduchým způsobem. Přitlačte na ikonu aplikace (funguje pouze s modely iPhone 6s a novějšími – s technologií 3D Touch) a klikněte na tlačítko Prioritizovat stahování.

Ušetřete data a posílejte obrázky v nižším rozlišení

Pokud jste „otrokem“ FUP operátora, určitě se vám bude hodit možnost zaslat své protistraně obrázek v nižším, ale stále dostatečně detailním, rozlišení.

ios10_funkce_2
Šetřete svá mobilní data

Zapnutí této funkce provedete v aplikaci Nastavení a v sekci Zprávy. Úplně vespod povolte Režim nízké kvality obrázků.

Vymažte aplikace od Applu

V případě, že jste dlouholetým uživatelem produktů společnosti Apple, zajisté jste si všimli toho, že v iOS nebylo možné mazat předinstalované aplikace. Abych byl přesný, mazat se nedají ani nyní, Apple však nabízí alespoň kompromis v podobě smazání jejich ikon.

ios10_funkce_3
Aplkace od Applu se dají obnovit

Pokud chcete smazat například aplikaci Hudba, Kompas či Akcie, postupujte stejným způsobem, jako byste mazali obyčejnou aplikaci – přidržte prst na ikoně a stiskněte malý křížek.

V případě, že chcete aplikaci opět nainstalovat, stačí otevřít App Store, aplikaci zde vyhledat a nechat ji stáhnout/obnovit.

Využívejte nových zkratek v Ovládacím centru

V iOS 10 máte možnost používat 3D Touch i v Ovládacím centru. Vytáhněte gestem ze spodní strany obrazovky Ovládací centrum a přitlačte na jednu ze čtyř ikon.

Svítilna nabízí možnost svítit ve třech režimech – jasné světlo, středně silné světlo a tlumené světlo. Tlačítko minutka zase umí rychlé nastavení časomíry, u kalkulačky můžete rychle zkopírovat výsledek a aplikace Fotoaparát nabízí nabídku pro rychlé pořízení fotografie, zpomaleného záznamu, videa či selfie.

Volejte a pište efektivněji

U 3D Touch ještě zůstaneme, protože iOS 10 je jím doslova celé prošpikované. V aplikaci Telefon můžete rychleji volat, psát e-mailovou či textovou zprávu, nebo uskutečňovat videohovor pouhým přitlačením na ikonu kontaktu. Po silnějším stisknutí se vám zobrazí několik možností v závislosti na vyplněných údajích dané osoby (telefon, přítomnost iMessage/Facetime, e-mail atd.).

ios10_funkce_4
Přitlačte na kontakt

Probuďte iPhone zvednutím

Společnost Apple změnila v novém iOS systém, jakým odemykáte svůj telefon. iPhone můžete nyní odemykat až dvěma způsoby.

Klasický způsob – probudit a odemknout

Pokud jste jako já a chcete mít vše při starém, tedy probudit iPhone bočním tlačítkem, přiložit prst na čtečku a tím telefon odemknout, proveďte následující.

Nastavení > Obecné > Zpřístupnění vyhledejte položku Tlačítko plochy. Zde zapněte funkci Aktivovat přiložením prstu. Dále si zkontrolujte, že máte v Nastavení > Zobrazení a jas vypnutou funkci Probudit zvednutím. Pokud je vše správně, máte hotovo.

Nový způsob – zvednout a (ne)zmáčknout

Probudit iPhone můžete i pouhým zvednutím zařízení ze stolu, odpadá tedy nutnost probouzet telefon stiskem nějakého tlačítka. V tomto případě si v již zmíněné sekci (Nastavení > Zobrazení a jas) povolte Probudit zvednutím a v Nastavení > Obecné > Zpřístupnění zapněte či vypněte Tlačítko plochy.

V závislosti na nastavení Tlačítka plochy lze iPhone probudit zvednutím a zároveň jej odemknout přidržením prstu na čtečce Touch ID – ve výsledku tedy nemusíte mačkat vůbec nic a telefon přesto odemknete.

Obnovení a zavření všech panelů v Safari

Základní prohlížeč Safari se naučil zavírat všechny otevřené panely jedním kliknutím. Stačí podržet prst na ikoně panelů a v nabídce vybrat „Zavřít panely“.

Podobný systém funguje i u tlačítka pro otevření nového panelu. Pokud malé plus přidržíte, otevře se seznam naposledy zavřených panelů.

Vyberte si mezi grafickými nebo digitálními stopkami

Vzhled stopek se v iOS dlouhá léta nezměnil. Pokud vás zastaralý vzhled digitálních čísel už nudí, můžete je nahradit stopkami grafickými. Stačí si otevřít aplikaci Hodiny, přepnout se do sekce Stopky a gestem zprava doleva si zobrazíte pěkný grafický ciferník.

ios10_funkce_08
Vzhled měníte gestem

Nechte Siri mluvit – kdo to volá?

Tuto funkci dobře znají především uživatelé mobilních telefonů Nokia se starým operačním systémem Symbian. Pokud vám někdo volá, můžete nechat Siri nahlas vyslovovat jeho jméno. To se hodí zejména při jízdě autem, abyste nemuseli při příchozím hovoru zvedat telefon a zjišťovat, kdo se vám to pokouší dovolat.

ios10_funkce_7
Siri na vás bude mluvit

Funkci zapnete v Nastavení > Telefon > Oznamovat hovory. Na výběr máte čtyři možnosti – oznamovat vždy, oznámit pouze při zapojených sluchátkách či připojeném Bluetooth, oznámit pouze při připojených sluchátkách, anebo nikdy.

Smažte všechny notifikace jedním kliknutím

Máte hodně příchozích notifikací? Stačí použít 3D Touch a přitlačit na ikonu křížku v Oznamovacím centru – všechny notifikace jedním úkonem smažete.

Bonus: Nastavte si vlastní přezdívku

Tato možnost sice nebyla uvedena v život pospolu s iOS 10, přesto vás mile potěší. Osobní asistentce Siri můžete říct, aby vás oslovovala speciální přezdívkou, nikoliv jménem. Jak na to?

ios10_siri
Buďte klidně i Darth Vader :)

Spusťte Siri dlouhým stiskem domovského tlačítka nebo vyřčením příkazu „Hey, Siri“ a řekněte jí „Siri, call me <vaše přezdívka>„. Nyní vás bude Siri oslovovat pouze přezdívkou – toto nastavení se navíc projeví i v celém prostředí systému, kde bude váš alias v souvislosti s vaším jménem uveden.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

18 komentářů

 1. Michal (neregistrovaný)

  Tak to jsou opravdu úžasné novinky.
  Tyhle „novinky“ používám u androidu již několik let. Už se těším s jakou X let starou „inovací“ přijdou příště… :-D

  • Tak více méně souhlas, většinu toho android už několik let má.
   Co se týká toho mazání, nějak jsem to nepochopil, píšete že se nesmaže, jen odstraní ikona a aplikace stále zůstává v paměti, tak se to psalo dříve, jestebpred uvedením této verze, k obnovení je ale potřeba aplikaci ze store zase stáhnout, jak to tedy je?
   U androidu jdou některé aplikace defaultně ve správci jen zakázat, v paměti zůstávají, pokud tedy člověk nepoužívá custom ROM, nebo nemá ROOT, to si pak může smazat téměř co chce.

   • jmenopriezvisko

    Je to obdoba funkce disable/deaktivovat u Androida, prostě se skryjou, a znovu je aktivovat musíš v AppStore ze zařízení se neodstraňují, ale je možný, že se jim přemaže cache.

  • Yegor (neregistrovaný)

   Hmmm, jsi borec……

  • Tak to jste na to pěkně vyzrál!

  • Zvláště ty 3D touch zkratky že:-) Ne vážně, na kolik jsi si jistý, že ty funkce skutečně užíváš roky z Androidu, aka AOSP a na kolik z nějaké nadstavby či zprávy výrobce? Já jen, že zase tolik lidí s AOSP zkušenosti nemá….

 2. b-i-k-e-r (neregistrovaný)

  Vyborne…ta funkce „Probudit zvednutim“ me stvala od aktualizace…konecne jsem zjistil, jak se to jmenuje a kde se to da vypnout…=)

 3. Jmemopriezvisko
  Jo přesně tak to vidím také.
  Každopádně Apple povoluje…přidává věci které by člověk nikdy nečekal, sice iOS nebude nikdy tak otevřený jako android ale funkčně už ho pod nátlakem uživatelů dotahuje a popravdě přehlednost mizí….asi před rokem jsem měl iPad mini a menu nastavení bylo pěkně obsáhlé a místy až nepřehledné, neco najít byl problém,podobné jako u androidu a to šlo o verzi 7 a 8, s 9 a teď 10, zkušenosti nemám, momentálně žádný produkt nepoužívám.

  • jmenopriezvisko

   Mám první retina iPad s 30pin stále na iOS6… vím proč, musím říct, že celkově z UI od verze 7 jsem zmatený, ale to co předvádí Cook u iOOS9.3 to je blefuj… když vemu do ruky 6S a projíždím menu musím se smát, dark mode nikde, všude všechno bílý, palí to do očí, (iOS6 měl šedou) UI menu je hnusný, spousta funkcí přibyla, ale z jejich názvu nepoznám k čemu vlastně jsou…. Android je proti tomu zcela jednoduchý a to i přesto, že každá nadstavba vypadá trochu jinak… jo nejsem degen, takže jsem si po chvíli vygooglil význam nových funkcí, ale intuitivita a jednoduchost, která kdysi byla pro iOS význačná je fuč.
   Co do funkcí, prostě je i když jich je víc a víc, tak i na obyčejné úpravy plochy potřebuješ Tweaky, rychlost Safari, to je špatný vtip… když srovnám současný MX4Pro, kde v Opeře mám trvale přes deset tabů, k tomu na pozadí několik dalších appek mezi kterými přepínám a dokážou doopravdy fungovat v multitaskingu, kdežto na 6S to iOS rychle zabíjí/uspává, takže to nefunguje tak dobře jako u Androida, kde nechám tahat na pozadí data a přitom pracuji v jiný appce…ne iPhone je tak jednoduchý, až je pro mě při bězném používání moc pomalý, nenároční uživatelé si musí chrochtat…jako ve své době si chrochtali nad Nokií 5110, i když Siemens C25/C35 byl násobně lepší.

   Navíc mě trochu čílí, že u iOS i k prohlídnutí EXIF potřebuješ spešl appku, některý věci ale má iPhone o trochu lepší než droid, třeba lokalizační služby mi přijdou efektivnější, ale to bych porovnával s low endy. Stejně drahý androidy jsou na tom podobně. Největší nevýhoda iOS z mého pohledu je ignorace AptX, NFC a BT… občas potřebuju poslat soubor via BT, NFC bohužel iOS fakticky neumí… pak sandboxing, s tím jsem se na iPadu naučil žít, ale jenom proto, že jsem ho používal na univerzitě místo učebnice a k prezentacím na podklady.

   • No já iPada mini koupilns predehranym iOS6 a perfektní, po updatu jsem těm omalovankam iOS7 taky nepřišel na chuť ale časem si zvyknul a později se mi začal i líbit, ovšem rychlost sla dolů ač se to s osmičkou zlepšilo, těch 512MB bylo na ty gfx „orgie‘ už málo ale stačilo vypnout paralax a ještě dvě věci na které si už nevzpomenu a v pohodě, návody byly všude možně.
    Je fakt že Apple mohl do iOS přidat možnost změnit trochu motiv, nebo aspoň tu bílou na černou či šedou.
    Teď mám na MotoX nahozený uz přes měsíc motiv dark regression a nemohu si jej vynachválit.
    Původně jsem to dělal v souvislosti s AMOLEDem kvůli úspoře, ale nějaký výraznější rozdíl oproti defaultu nepozoruji….je to ale příjemnější na oči.

  • b-i-k-e-r (neregistrovaný)

   no, souhlasim s tebou, tech nastaveni uz jsou tam kvanta…pokud se v tom clovek uz trochu vyzna, tak to jde…pripadne v nastaveni jde vyhledavat…ale pokud tam pridaji uplne nove funkce, jako v tomto pripade, a clovek ani nevi, jak se ta funkce jmenuje, tak je to vazne na zblazneni…

   Viz treba to „Probudit zvednutim“, myslenka dobra – kdyz zvednu telefon ze stolu, odemkne se, nebo aspon ukaze lock screen a hodiny…ale tolikrat se mi stalo, ze jsem na nej sahl, on se roznul a ja mel skoro infarkt, ze mi nekdo zas vola (mam v nem sluzebni SIMku…=), nemluve o tom, ze kdyz nekam jdes s telefonem v ruce, nedej boze bys s nim chtel trochu sportovat, tak je ta obrazovka porad zapnuta a to urcite neprospeje vydrzi…

   • Celkem.me překvapuje že výrobce bez ohledu na platformu, nenapadlo přidat k některým funkcím v menu nastavení malou nápovědu, aktivovala by se třeba dlouhým podržením prstu v bublině nebo se zobrazil odkaz vedoucí k nápovědě která někdy v telefonech byva, určitě jednodušší než se v tom pdfku nebo co je to za formát, prehrabovat.

 4. A jo líbí se mi cesta kam míří, konečně to bude stejně použitelný jako Android :D Alespoň budu mít nějakou náhradu až mě Android totálně omrzí. :D

 5. Jinak funkce v článku označená „Nechte Siri mluvit – kdo to volá?“ mi přijde velmi užitečná, často jsem ji využíval snad před deseti lety na Nokii E50, ten mobil mě tehdy naprosto uchvátil a lituji že jsem jej po roce, vyměnil za jiný….pak přišly dotykace a klasické tlacitkace už dnes z velkých výrobců, nedělá prakticky nikdo, tedy rakto vybavené.
  Nevim jestli tohle android v základu vůbec má, já to v menu nenašel a na fóru kde jsem i založil téma, se nikdo neozval.

 6. PN (neregistrovaný)

  To je nových 10 novinek, nebo ty samé co tu byly nedávno? Ale to jsou opravdu novinky to souhlasím :)

 7. ja som sa dozvedel najviac tuto

  [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).