Domů » Články » iOS 10 je plný novinek. Máme pro vás přehled deseti nejlepších

iOS 10 je plný novinek. Máme pro vás přehled deseti nejlepších

Dle slov společnosti Apple je nový operační systém iOS 10 doslova nabitý novými funkcemi a údajně se jedná o jeden z největších updatů, jaký kdy Apple vydal. A je to tak. iOS 10 přináší řadu funkcí a dokonce mění mnoho zažitých zvyklostí. Vybrali jsme proto 10 zajímavých novinek, o kterých byste určitě měli vědět.

Upředňostněte stahování aplikací

Určitě se vám již mnohokrát stalo, že jste se doma připojili k WiFi a nechali telefon stahovat nové aktualizace aplikací. Problém ale nastává ve chvíli, kdy potřebujete aplikaci začít používat. Buď jste museli počkat, než na aplikaci dojde řada, anebo jste aktualizaci zrušili a vrátili se k ní později.

ios10_funkce_1
Přesune aplikaci na vrch fronty

V iOS 10 můžete upřednostnit stažení dané aplikace jednoduchým způsobem. Přitlačte na ikonu aplikace (funguje pouze s modely iPhone 6s a novějšími – s technologií 3D Touch) a klikněte na tlačítko Prioritizovat stahování.

Ušetřete data a posílejte obrázky v nižším rozlišení

Pokud jste „otrokem“ FUP operátora, určitě se vám bude hodit možnost zaslat své protistraně obrázek v nižším, ale stále dostatečně detailním, rozlišení.

ios10_funkce_2
Šetřete svá mobilní data

Zapnutí této funkce provedete v aplikaci Nastavení a v sekci Zprávy. Úplně vespod povolte Režim nízké kvality obrázků.

Vymažte aplikace od Applu

V případě, že jste dlouholetým uživatelem produktů společnosti Apple, zajisté jste si všimli toho, že v iOS nebylo možné mazat předinstalované aplikace. Abych byl přesný, mazat se nedají ani nyní, Apple však nabízí alespoň kompromis v podobě smazání jejich ikon.

ios10_funkce_3
Aplkace od Applu se dají obnovit

Pokud chcete smazat například aplikaci Hudba, Kompas či Akcie, postupujte stejným způsobem, jako byste mazali obyčejnou aplikaci – přidržte prst na ikoně a stiskněte malý křížek.

V případě, že chcete aplikaci opět nainstalovat, stačí otevřít App Store, aplikaci zde vyhledat a nechat ji stáhnout/obnovit.

Využívejte nových zkratek v Ovládacím centru

V iOS 10 máte možnost používat 3D Touch i v Ovládacím centru. Vytáhněte gestem ze spodní strany obrazovky Ovládací centrum a přitlačte na jednu ze čtyř ikon.

Svítilna nabízí možnost svítit ve třech režimech – jasné světlo, středně silné světlo a tlumené světlo. Tlačítko minutka zase umí rychlé nastavení časomíry, u kalkulačky můžete rychle zkopírovat výsledek a aplikace Fotoaparát nabízí nabídku pro rychlé pořízení fotografie, zpomaleného záznamu, videa či selfie.

Volejte a pište efektivněji

U 3D Touch ještě zůstaneme, protože iOS 10 je jím doslova celé prošpikované. V aplikaci Telefon můžete rychleji volat, psát e-mailovou či textovou zprávu, nebo uskutečňovat videohovor pouhým přitlačením na ikonu kontaktu. Po silnějším stisknutí se vám zobrazí několik možností v závislosti na vyplněných údajích dané osoby (telefon, přítomnost iMessage/Facetime, e-mail atd.).

ios10_funkce_4
Přitlačte na kontakt

Probuďte iPhone zvednutím

Společnost Apple změnila v novém iOS systém, jakým odemykáte svůj telefon. iPhone můžete nyní odemykat až dvěma způsoby.

Klasický způsob – probudit a odemknout

Pokud jste jako já a chcete mít vše při starém, tedy probudit iPhone bočním tlačítkem, přiložit prst na čtečku a tím telefon odemknout, proveďte následující.

Nastavení > Obecné > Zpřístupnění vyhledejte položku Tlačítko plochy. Zde zapněte funkci Aktivovat přiložením prstu. Dále si zkontrolujte, že máte v Nastavení > Zobrazení a jas vypnutou funkci Probudit zvednutím. Pokud je vše správně, máte hotovo.

Nový způsob – zvednout a (ne)zmáčknout

Probudit iPhone můžete i pouhým zvednutím zařízení ze stolu, odpadá tedy nutnost probouzet telefon stiskem nějakého tlačítka. V tomto případě si v již zmíněné sekci (Nastavení > Zobrazení a jas) povolte Probudit zvednutím a v Nastavení > Obecné > Zpřístupnění zapněte či vypněte Tlačítko plochy.

V závislosti na nastavení Tlačítka plochy lze iPhone probudit zvednutím a zároveň jej odemknout přidržením prstu na čtečce Touch ID – ve výsledku tedy nemusíte mačkat vůbec nic a telefon přesto odemknete.

Obnovení a zavření všech panelů v Safari

Základní prohlížeč Safari se naučil zavírat všechny otevřené panely jedním kliknutím. Stačí podržet prst na ikoně panelů a v nabídce vybrat „Zavřít panely“.

Podobný systém funguje i u tlačítka pro otevření nového panelu. Pokud malé plus přidržíte, otevře se seznam naposledy zavřených panelů.

Vyberte si mezi grafickými nebo digitálními stopkami

Vzhled stopek se v iOS dlouhá léta nezměnil. Pokud vás zastaralý vzhled digitálních čísel už nudí, můžete je nahradit stopkami grafickými. Stačí si otevřít aplikaci Hodiny, přepnout se do sekce Stopky a gestem zprava doleva si zobrazíte pěkný grafický ciferník.

ios10_funkce_08
Vzhled měníte gestem

Nechte Siri mluvit – kdo to volá?

Tuto funkci dobře znají především uživatelé mobilních telefonů Nokia se starým operačním systémem Symbian. Pokud vám někdo volá, můžete nechat Siri nahlas vyslovovat jeho jméno. To se hodí zejména při jízdě autem, abyste nemuseli při příchozím hovoru zvedat telefon a zjišťovat, kdo se vám to pokouší dovolat.

ios10_funkce_7
Siri na vás bude mluvit

Funkci zapnete v Nastavení > Telefon > Oznamovat hovory. Na výběr máte čtyři možnosti – oznamovat vždy, oznámit pouze při zapojených sluchátkách či připojeném Bluetooth, oznámit pouze při připojených sluchátkách, anebo nikdy.

Smažte všechny notifikace jedním kliknutím

Máte hodně příchozích notifikací? Stačí použít 3D Touch a přitlačit na ikonu křížku v Oznamovacím centru – všechny notifikace jedním úkonem smažete.

Bonus: Nastavte si vlastní přezdívku

Tato možnost sice nebyla uvedena v život pospolu s iOS 10, přesto vás mile potěší. Osobní asistentce Siri můžete říct, aby vás oslovovala speciální přezdívkou, nikoliv jménem. Jak na to?

ios10_siri
Buďte klidně i Darth Vader :)

Spusťte Siri dlouhým stiskem domovského tlačítka nebo vyřčením příkazu „Hey, Siri“ a řekněte jí „Siri, call me <vaše přezdívka>„. Nyní vás bude Siri oslovovat pouze přezdívkou – toto nastavení se navíc projeví i v celém prostředí systému, kde bude váš alias v souvislosti s vaším jménem uveden.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments