Domů » Články » iMessage v iOS 10: Komplexní průvodce funkcemi a novinkami

iMessage v iOS 10: Komplexní průvodce funkcemi a novinkami

Představení nových iPhonů 7 už máme za sebou a spolu s nimi Apple vypustil i novou verzi operačního systému iOS 10.

Novinek je mnoho a hodně se jich odehrálo i v nativní komunikační aplikaci Zprávy, respektive iMessage. Pojďme si je tedy společně představit.

Přidání efektu či důrazu ke zprávě

Apple do iMessage nově implementoval možnost zvýraznění vámi odesílané zprávy přidáním speciálního efektu (důrazu). Na výběr máte až čtyři různé animace: neviditelný inkoust, mírně, hlasitě a bouchnutí. Ty vám mají dopomoci k lepší a komfortnější komunikaci s protistranou.

 • Neviditelný inkoust: Jde o speciální (tajnou) zprávu, která se příjemci zobrazí jako rozmazaná. Pro zobrazení ji stačí setřít – podobně jako los.
 • Mírně: Zpráva je odeslána s malým fontem, který se postupně zvětší do normální velikosti. Slouží pro decentní sdělení nějaké informace.
 • Hlasitě: Jedná se o interpretaci křičení – přesný opak efektu „mírně“. Zpráva je velká a celá se třese, postupně se zmenší na normální velikost.
 • Bouchnutí: Text zprávy „narazí“ do chatu a jemně se z ní zapráší.

animace_bublinecky

Apple zašel ještě dále a kromě efektů u zpráv nabízí i pokročilejší grafické animace, které se zobrazují na celém pozadí v iMessage. Na výběr máte až pět efektů – balónky, konfety, lasery, ohňostroj a padající hvězda.

Jak na efekty?

Efekty jsou dostupné pro všechny modely, na kterých běží iOS 10. V závislosti na vašem zařízení napište zprávu a vpravo, ještě před samotným odesláním, podržte nebo silněji zmáčkněte (zařízení s technologií 3D Touch) modrou šipku sloužící pro odeslání zprávy. Nyní se vám ve sloupci zobrazí kýžené efekty s náhledem jejich animací.

Pokud chcete iMessage vyšperkovat animací, která se zobrazí na celém pozadí, postupujete úplně stejně, jen s tím rozdílem, že se ve výběru efektů na horní straně obrazovky přepněte z režimu „bublina“ do režimu „obrazovka“. Tahem prstu zprava do leva si poté vybíráte mezi animacemi.

TIP: V případě, že máte zapnutý režim „omezit pohyb“, jsou veškeré animace nedostupné, a ani se vám žádné zprávy s efektem nezobrazí. Vypnutí/zapnutí provedete v Nastavení > Zpřístupnění > Omezit pohyb.

Reakce na zprávy a jejich mazání

Podobně jako efekty jsou na tom i tzv. reakce. Na došlé zprávy můžete nyní reagovat šesti akcemi – srdíčkem, palcem nahoru a dolů, ikonou „HAHA“, a nakonec vykřičníkem a otazníkem. Seznam s reakcemi vyvoláte dlouhým stiskem na zprávu, na kterou chcete reagovat.

Zprávy se dají navíc i mazat, avšak nutno říci, že smazání probíhá pouze na vaší straně, nikoliv u příjemce. Při mazání postupujte stejně, jako v případě vyvolání seznamu s reakcemi – dlouhým stiskem na zprávu vyvolejte nabídku. Poté stačí kliknout na tlačítko „Další“ a hodit zprávu do koše.

Ručně psané zprávy a „digitální dotek“

Digitální dotek

Další novinkou v iOS 10 a vylepšených iMessage je možnost zaslání tzv. digitálního doteku. Ve skutečnosti se tato funkcionalita objevila jako první už v hodinkách Apple Watch, Apple však funkci přinesl i uživatelům mobilních telefonů.

Na výběr máte 6 různých možností, přičemž každá akce, kterou provedete svými prsty, vyvolá nějaký efekt.

 • Kresba: Tahem malujete a kreslíte jednoduchou čáru – jedním prstem.
 • Klepnutí: Klepnutím jedním prstem vytvoříte kolečko.
 • Ohnivá koule: Stiskem nebo přidržením jedním prstem vytvoříte ohnivou kouli.
 • Polibek: Kliknutím dvěma prsty vytvoříte digitální polibek.
 • Srdeční tep: Držením dvou prstů na displeji vytvoříte iluzi srdečního tepu.
 • Zlomené srdce: Držte dva prsty na displeji, poté s nimi potáhněte směrem dolů.

Tyto animace můžete vytvořit buďto na černém pozadí, anebo jako podklad může posloužit vaše fotografie nebo dokonce i video s maximální délkou 10 sekund.

Jak poslat digitální dotek?

Na klávesnici vedle pole, kde zadáváte text vaší zprávy, klikněte na šedivou ikonu srdce se dvěma prsty. Namísto klávesnice se vám zobrazí ovládací prvky pro fotoaparát, černé pole, ve kterém gesty vytváříte ony efekty, a malá nápověda. Pokud se vám zdá pole malé, klikněte vpravo dole na šipku, která vám prostředí zvětší do pohodlnějšího zobrazení.

Ručně psaná zpráva

Další možnost, jak někomu zaslat zprávu, je, napsat ji ručně. Stačí naklonit iPhone do režimu landscape a zobrazí se vám bílá plocha, na kterou můžete začít psát. V případě, že se vám plocha nezobrazí a vidíte stále pouze klávesnici, režim psaní textu rukou vyvoláte stiskem tlačítka vpravo dole (hned vedle klávesy enter).

imessage_01

Pod plátnem, na které píšete, vidíte historii vámi napsaného textu. Tu můžete přidržením a stiskem křížku smazat – stejně jako mažete aplikace v prostředí iOS. Plátno je na psaní dostatečně velké a k jeho posouvání můžete využít malých šipek po stranách nebo dvou prstů. Pokud byste se náhodou upsali, o krok zpět se vrátíte stiskem tlačítka „odvolat akci“. Psaní zpráv tímto stylem je zábavnější a dá se říci, že osobnější.

Větší a chytřejší smajlíci

Smajlíci v iOS 10 jsou po novém větší. Abych byl přesný, jsou 3x větší, ale jen v případě, že pošlete smajlíka samotného nebo v maximálním počtu 3. Pokud jich pošlete 4 a více nebo je zakomponujete do textu, jejich velikost je klasická, malá.

To ale není vše. Nové emoji jsou chytřejší a dokáží vám „překládat“ některá vybraná slova. V praxi tento překlad vypadá tak, že se ve vaší zprávě zvýrazní (oranžovou barvou) slovo, které lze vyjádřit smajlíkem. Pokud na toto zvýrazněné slovo kliknete, zamění se za emoji, které toto slovo vystihuje.

Nálepky

Jednou z dalších výrazných změn jsou zcela jistě nálepky. Ty mohou být buď animované nebo statické a jejich počet není omezen, neboť společnost Apple nové nálepky vybavila speciální sekcí v App Store (iMessage App Store), ve kterém jich je nepřeberné množství a všechny jsou vám k dispozici ke stažení.

Jak na nálepky?

Nálepky můžete posílat jako obyčejné obrázky, anebo se dají přilepit na kterékoliv místo konkrétní zprávy. Zaslání nálepky provedete stiskem šedivé ikonky App Store nalevo od textového pole. Zde se vám zobrazí seznam nainstalovaných nálepek a aplikací, o aplikacích ale až později. Pokud si chcete stáhnout zcela nové sady nálepek, klikněte na ikonu Store.

Jak již bylo řečeno, nálepku lze kromě obyčejného zaslání i přilepit na konkrétní zprávu či obrázek. Toho docílíte tím, že přidržíte prst na nálepce a přetáhnete ji na požadované místo ve zprávě.

TIP: Pokud se vám nějaká došlá nálepka líbí a chtěli byste ji také, stačí na ni přidržet prst. V nabídce už jen stačí kliknout na tlačítko „Od:“, které vás přesměruje do App Store.

Aplikace a hry přímo v klávesnici

Možná se vám to zdá na první pohled asi zvláštní, ale v iOS 10 si opravdu můžete přímo na místě, na kterém se zobrazuje vaše klávesnice, spustit hru nebo aplikaci. A dlužno dodat, že se jedná opravdu o užitečnou funkci.

Aplikací a her není prozatím mnoho, vývojáři si musejí iOS 10 ještě pořádně osahat a adoptovat, přesto se mi podařilo otestovat například aplikaci iTranslate, která slouží jako rychlý překladač vět a slov do různých cizích jazyků. Výsledky se pak automaticky zobrazují přímo v textovém poli. Co se her týče, k dispozici jsou hry jako šachy, puzzle nebo různé logické hříčky, za které si tvůrci nechají rádi zaplatit i pár eury.

Deaktivace potvrzení o přečtení

Deaktivovat potvrzení o přečtení zprávy šlo už dříve, nově Apple rozšířil tuto funkci i o možnost deaktivace potvrzení u konkrétního kontaktu. Pokud chcete informaci o přečtení zprávy zakázat globálně, zavítejte do aplikace Nastavení a poté v sekci Zprávy vypněte potvrzování o přečtení posuvníkem.

Chcete-li deaktivovat funkci pouze u vybraných kontaktů, otevřete aplikaci Zprávy, vyberte konverzaci, u které chcete potvrzení vypnout a klikněte v pravém horním rohu na kulaté tlačítko „i“. Zde funkci zakážete nebo povolíte.

Anotace k obrázkům

Každý obrázek, který odešlete přes aplikaci iMessage, můžete graficky „vylepšit“. Stačí v konverzaci stisknout ikonu fotoaparátu, a poté buď pořídit úplně novou fotografii nebo vybrat již uložený snímek z galerie.

imessage_28

Jakmile obrázek vyberete, umístí se vám do textového pole. Před odesláním fotografie nejdříve na obrázek klikněte a vyberte vlevo dole položku „Anotace“. Po tomto úkonu se dostanete do grafického editoru, kde můžete fotografii dle libosti upravovat.

Hlasové zprávy

Aby byl výčet kompletní, jako poslední lze přes iMessage posílat i hlasové zprávy. Pokud máte textové pole prázdné, na jeho pravé straně vidíte ikonu mikrofonu. Pro nahrání vzkazu ikonu držte, přičemž jeho odeslání provedete posunem prstu směrem nahoru.

imessage_13

TIP: Hlasové zprávy vyprší po dvou minutách. Pro zachování zpráv otevřete aplikaci Nastavení a v sekci Zprávy pod položkou Vyprší změňte údaj z „Po 2 minutách“ na „Nikdy“.

Zábavné i složité

Novinek se v iMessage událo opravdu mnoho. Chatování na telefonech s nakousnutým jablíčkem je nyní zábavnější, ale nemůžu se osobně ubránit dojmu, že i složitější. Jednoduchost se z iOS pomalu vytrácí, nicméně stále není všem dnům konec a Apple rozhodně  bude na dalším vývoji aplikace Zprávy, respektive služby iMessage i nadále pokračovat. A jak se vylepšené zprávy z iOS 10 líbí vám?

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

16 komentářů

 1. jmenopriezvisko

  njn Gay emotionky místo aby se zaměřili na stabilitu a výkon systému, tak vymýšlejí hovadinky
  [odkaz]

  • Johny (neregistrovaný)

   fake, a gay si ty, ty místní emotikonku :D

  • amalka (neregistrovaný)

   Porovnávání stability, které uvádíš je nějaký nesmysl. Už léta dělám ve firmě, kde děláme aplikace na iOS i Android a ten druhý je naprosto šílený.
   A iOS nemá gay vzhled, ale dětinský vzhled – bohužel po konci W10 nebudu mít jinou možnost. Android si může pořídit jen nesvéprávný člověk.

   • jmenopriezvisko

    Miliardy nesvéprávných uživatelů po celé planetě Amálko!

   • Johny (neregistrovaný)

    Ta statistika je podvrh. Vytvořila jí no-name firma, aby prodala svuj software jako reklamní článek a následně to nacpala úplně všude. Z toho pak vylez tenhle downfall kdy „novináři“ tohle začli mezi sebou sdílet v honu za senzací a následně se toho chytli no-brainers jako ten viz výše :-)

   • carlos (neregistrovaný)

    No jiste, Johny:D

   • jmenopriezvisko

    Johny asi máš pravdu, protože moje zkušenosti se stabilitou apps na iPadu jsou mnohem horší, než v té studii. Velmi častý crash appek při instalaci z AppStore, to se mi na androidu nikdy nestalo, na iOS velice častý bugy a slowdown… S androidem mám dlouhodobě tu nejlepší zkušenost… jistě rozdíly jsou TouchWiz rozhodně není tak výborně optimalizovaný jako pure droid na Nexusu, ale stabilita je diametrálně odlišná ve prospěch Android platformy jako celku.

   • Johny (neregistrovaný)

    Carlos: není nic jednoduššího než si tu studii přečíst a zkusit si zjistit metodyku apod. :-*

    jp: nečtu ty tvoje reklamní pindy, srry

   • jmenopriezvisko: Nikdy jsem na iPadu neměl jakýkoli problém s instalací aplikací. Ani to nikdy nikdo nezmínil. Problém bude někde jinde než v iOS.

  • jmenoprdlisko
   ty polo.ko.kot , giánsko polských rodičkov , odje.b sa urobíš pre svet lepšie

 2. Stanley123 (neregistrovaný)

  Taky ty jeho bláboly nečtu. Tři druhy plků pořád dokola. Nehledě na fakt, že není tak složité zjistit kdo to je. Smutný příběh :)

 3. Skipi (neregistrovaný)

  nevíte náhodou někdo jak deaktivovat u ios 10 tu stránku s widgety ? Byl jsem zvyklý že když jsem přejel prstem z leva do prava naskočily mi klávesy pro zadání přístupového kodu , teď mi tam vždy skočí widgety a musím 2x mačkat home button a pak mi teprve naskočí klavesnice a zadávám kod. díky

  • Johny (neregistrovaný)

   Nejde to. Změnili to tak, že odemykáš jedním zmáčknutím středového tlačítka. Pak buď zadáš kód nebo ti to přečte čtečka.

   Co by zajímalo mě, na jakym principu funguje widget v Multitaskingu který se dole zobrazuje jako „based on current location“ protože někdy tam nemam nic, někdy je tam evernote a někdy hudba :D

 4. Skipi (neregistrovaný)

  Mám 5s ale nepoužívam touch id

 5. DV (neregistrovaný)

  No, „zlate“ SMSky, co je moc to je moc…komplikovane a nesmyslne iMessages. To neni pro me, ale kdyz se to nekomu libi, jeho vec. Pouzival jsem iMess pred cca 2 lety ve sluzebnim telefonu a stara verze mi bohate stacila.

 6. Sandrawartalska

  Dobry den , mam otazku je digital touch zdarma kdyz ho posilam pres imessage na priteluv iphone pres mobilni pripojeni?
  ????

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).