Domů » Články » Internet krámů: 7 produktů, které ve své chytré domácnosti nepotřebujete

Internet krámů: 7 produktů, které ve své chytré domácnosti nepotřebujete

Budoucnost v podobě internetu věcí, automatizace a chytré domácnosti se nezadržitelně blíží a čím dál tím více lidí objevuje pohodlí a užitečnost, kterou to umí přivést. Není ale všechno zlato, co se třpytí. Výrobci se ve spoustě případů utrhli ze řetězu a v honbě za chytrou domácností opatřili internetovým připojením i ty věci, které by chytré rozhodně být neměly.

Není všechno chytré, co to o sobě tvrdí

I když na papíře vypadá spousta takových produktů lákavě a užitečně, v praxi rychle zjistíte, že spoustu chytrých funkcí nejen nepotřebujete, ale dokonce vám i ty nejjednodušší věci ztěžují více, než je nutné. V našem článku jsme se podívali na několik produktů, které do své chytré domácnosti rozhodně nepotřebujete.

Hloupé odpadky, chytrý koš

Produkt GenieCam není v našich končinách příliš známý, což je rozhodně dobře. Malá kamerka, kterou přiděláte na svůj stávající odpadkový koš má za úkol sledovat vše, co vyhodíte. K tomu využívá skenování čárových kódů, případně rozpoznávání odpadků přímo pomocí kamery.

geniecan smart home
I koš může být chytrý

Ve Spojených státech pak vyhozené věci může GenieCam rovnou objednat na Amazonu, abyste nemuseli vážit cestu do obchodu. Geniální, co myslíte?

I konvice může být chytrá

Horký čaj či kafe si po ránu dává nejeden z nás, tak proč neudělat do domácnosti také chytrou konvici? Nebylo by skvělé, kdyby každé ráno byla voda už horká a připravena na zalití oblíbeného nápoje? Teoreticky ano, v praxi to nicméně tak dobře nefunguje.

Smarter iKettle Promo 720p YOUTUBE

Podmínkou automatizace vaření vody je totiž její přítomnost v konvici, což není nejlepší nápad, pokud žijete v místech s tvrdou vodou (a těch je v České republice požehnaně). Ve finále tak musíte stejně vodu do konvice před zahájením vaření nalít. A není jednodušší poté ten čudlík rovnou zmáčknout?

Protřepat, nemíchat … sůl?

Ano, i chytrá solnička se nutně musela objevit v našem výčtu chytrých zařízení, která maximálně chytře vytahují peníze z vašich kapes. Solit si jídlo hloupě umí každý, ale chytře? Herb & Body’s Smalt tento problém řeší.

smart salt shaker
S chytrou solničkou si už nikdy špatně neosolíte jídlo

Pro správné množství soli můžete využít tlačítka nebo dokonce gesta, takže už nikdy nebudete muset manuálně solit jako ve středověku. Teda budete, neboť tento skvělý produkt nesplnil svůj crowdfundingový cíl. Lidstvo přišlo o úžasný kus technologie.

Záchod chytřejší než vy

Na veletrhu CES v Las Vegas se objevil jeden produkt, který zaujal nejednoho technologického nadšence. Nicméně více než údiv vzbudil posměch. Spojení chytrý záchod zkrátka není něco, u čeho se můžete tvářit smrtelně vážně.

smart toilet kohler
Opravdu potřebujeme chytrou toaletu?

Firma Kohler to nicméně vážně myslí, a proto nabízí ve svém portfoliu chytrou toaletu s integrovanými světly, reproduktory a chytrou asistentkou Alexou. Za cenu 7 000 dolarů (cca 160 000 korun) je to nabídka, kterou nemůžete odmítnout.

Všechna vejce v košíku

Vajíčka jsou jednou z největších záhad lidstva. Když se podíváte do lednice, kolik jich vidíte? Přesně tak, tím si nemůže nikdo být jistý. Proto přicházejí společnosti GE a Quirky s řešením, díky kterému nebudete muset tápat, kolik vajec máte v lednici.

Introducing Egg Minder by Quirky

Jejich speciální počítač vajec vás zkrátka nikdy nenechá na pochybách, kolik vajec zrovna máte. LED diody vás dokonce upozorní na stáří vajec, což se může hodit.

SPZ může být také chytrá

Když dojde na automobily, tak technologie dávají velký smysl. Ne však chytré SPZky, které představila některá americká města na západě Spojených států. Ty využívají e-ink displej a neustálé připojování k internetu a osobně si klademe jednoduchou otázku – proč?

smart SPZ
„Vaše SPZ řidiči?“ „Server nenalezen“

Osobně neznám horší pocit, než když v případě nehody vaše SPZka nenajde spojení se serverem. To nejednoho policistu pořádně rozpálí.

Chytrým býti neznamená chytře žehlit

Žehlení je veskrze monotónní činnost, kterou s velikým nadšením vykonávají především ženy (a také několik mužů). Otázkou ale zůstává, jestli umíte žehlit. Pokud ne, pak vám vytrhne trn z paty Laurastar Smart U, což je v podstatě chytrá žehlička a žehlící prkno dohromady.

Laurastar Smart: Connected for smarter ironing

Doprovodná aplikace vás naučí všechny tipy a triky, jak správně žehlit a je plná také videonávodů, které vás nenechají na pochybách. Jen žehlit už musíte sami.

Jaké produkty z chytré domácnosti považujete za zbytečné vy? Dejte nám vědět do komentářů :-)

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

7 komentářů

 1. Docela dobrej článek

  • Dobrej vtip, opravdu si musíš nejdříve přečíst, abys věděl co nepotřebuješ?

  • Nepochopils ;) Je to dobrej článek, kde zjistíš, co „chytrýho“, ale nepotřebnýho někdo vymyslel. To, že takový blbiny nejsou potřeba je jasný a u mnohých mě ani nenapadlo, že by se je pokusil někdo udělat „chytrý“…

  • Jak je v zápatí článku, vyloženě užitečné z tohoto nepovažuji nic, do vyměšování si také nenechám kecat a bez techniky se na hajzliku vážně ibejdu i bez telefonu.
   Ta spzka je sice v jádru dobrý nápad ale ta závislost na online z toho dělá nesmysl…

 2. V USA je soucasti registracni znacky stitek znacici zaplaceny registracni poplatek, tyto chytre registracni znacky maji zjedňodusi administrativu u velkych podnikovych flotil vozu kde je napr problematicke aby v jeden den byl cely vozovy park na miste a dalo se vse oblepit novymi stitky atd…

  • Ovečko a jak to dělali dodnes?

  • No postaru, jak jinak by to dělali a věřím, že pro nějaký velký podnik to mohlo být logisticky a organizačně náročnější, takže v tomhle docela vidím smysl. Ale odolnost vůči poškození klasické RZ a téhle e-ink bude asi úplně jiná a v neprospěch té e-ink. Takže asi praktičtější by bylo, kdyby měli policisté nějakou db a podle ní by se kontrolovalo, zda je nebo není zaplaceno. Kdyby si člověk nechtěl ulehčovat práci, tak by se toho moc nevymyslelo, že?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).