Domů » Bleskovky » Inteligentní kontaktní čočky od Googlu mají usnadnit život diabetikům

Inteligentní kontaktní čočky od Googlu mají usnadnit život diabetikům

Google má již dnes široký záběr aktivit a neustále se snaží angažovat v nových odvětvích. Stává se významným hráčem v robotice, vyvíjí aktivní činnost v automobilovém průmyslu a jeho zornému poli neuniká ani oblast zdravotnictví. V něm o sobě dává americký gigant vědět nově představenými kontaktními čočkami.

 

Samozřejmě nejsou to obyčejné kontaktní čočky, které na svět přivedli Češi Otto Wichterle a Drahoslav Lím v padesátých letech minulého století. Ty od Googlu mají v sobě integrován miniaturní senzor, který je v kontaktu s lidskými slzami a je schopen z nich získat informace o hladině glukózy, napomoci má tak zejména diabetikům. Pomocí čipu o velikosti třpytky a antény předává informaci do spárovaného externího zařízení. O napájení se starají tři vlásečnicové drátky, obepínající čočku a rádiové vlnění ve vzduchu. Vznikající elektrostatický náboj se střádá v kondenzátoru, který následně dodá potřebnou energii k odečtu hodnot a jejich zaslání do čtecího zařízení. Samotný příkon čipu je pouhý jeden mikrowatt.

   

Google doufá, že se mu brzy podaří přidat do čočky výstražný systém, založený na LED světle, které by v případě náhlé změny hladiny v cukru v krvi upozorňovalo uživatele bez nutnosti kontrolovat spárované zařízení. Čočky jsou stále ve vývoji a podle svých zakladatelů Briana Otise a Babaka Parvize se v dohledné době na trh dostat nemají. Google spolupracuje s úřadem pro kontrolu potravin a léčiv k získání všech potřebných povolení pro tento projekt a zároveň hledá partnery, kteří mu pomohou tento produkt uvést a zároveň pro tyto čočky vyvíjet aplikace, jenž budou sloužit nejen pacientům, ale rovněž jejich lékařům.

 

Diabetesem neboli cukrovkou trpí každý devatenáctý obyvatel této planety, čočky od Googlu se pro toto velké množství lidí mohou stát malými velkými pomocníky v jejich životech. Odpadne jim nutnost neustále odebírat krev z prstu kvůli zjištění hladiny cukru v krvi, případně nutnost pravidelně kontrolovat data ze senzorů na jejich těle. Budeme také nesmírně zvědaví, zdali bude Google s čočkami experimentovat pouze v oblasti zdravotnictví nebo do nich ve vzdálené budoucnosti přivede celý koncept svých chytrých brýlí Google Glass.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Kontaktní čočky občas nosím, ale tohle bych si do oka asi nedal.

  2. Najdi rozdil… :)

    [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).