Domů » Bleskovky » Intel a Google společně představily nové Chromebooky, získají konečně větší popularitu?

Intel a Google společně představily nové Chromebooky, získají konečně větší popularitu?

Chromebooky jsou velmi polarizující kategorií zařízení. Někteří je považují za užitečné nástroje, další za nepoužitelnou napodobeninu notebooku. Chromebook je zjednodušeně velmi levný počítač, na kterém běží jen jedna aplikace – Chrome. Je postavený na Linuxu a podobně jako Chrome pro počítače, dostává aktualizace každých šest týdnů. Je bezpečný, jednoduchý a hlavní výhodou je nízká cena. Minulý týden Google a Intel společně oznámily nové Chromebooky od HP, Aceru, Asusus a Toshiby. Novinky jsou poháněny novou generací procesorů z řady Haswell, kterou Intel vypustil letos v létě.

 

Podle Google nová řada čipů přinese značné zlepšení. Převážně v životnosti baterie, která by měla být dvojnásobná oproti předchozí generaci. Dojde i k nárůstu výkonu, to znamená, že nové Chromebooky vydrží prakticky celý pracovní den a nebudete muset hledat zásuvku. Zatím chybí řada doplňujících informací. Podle serverů, jejichž redaktoři dostali možnost si počítače osahat, jsou kvalitně zpracované. Možná se tak konečně blíží doba, kdy se Chromebooky stanou plnohodnotnou alternativou k netbookům a tabletům s Androidem ve střední cenové kategorii.

David Podzimek

9 komentářů

 1. Bez internetu a využívání služeb Google je to prakticky k ničemu.

 2. Martin II (neregistrovaný)

  Nevidim dovod kupovat si toto zariadenie ked prilozim trosku penazi a mam plnohodnotny pocitac. Aj tablet s windows RT je uzitocnejsie zariadenie ako toto. Ved sa aj viac predava…

 3. Úplně zbytečné.. I když, řadový Američan je možná dost dobrá cílovka. Beztak mají notebook jen na prohlížení internetu. Ale to už líp poslouží tablet..

  • je to super třeba na internetové terminály, popř. jako pracovní terminály pro ty, kdo pracují jen v prohlížečích – v CRm systémech apod. Prostě kdekoliv, kde je standardní desktop s plnotučným OS „zbytečným“ a zbytečně dložitý na udržování.

  • Právě že vůbec ne. A to proto, že samotná myšlenka použít ho jako prohlížečový terminál je dobrá, ale narážíme na samotný prohlížeč – neustále se vyvíjí, upravuje a delají se zásadní změny. A když by musela firma při každé druhé aktualizaci dělat velké zásahy do systému, tak se na to co? Vykašlou…

  • Pokud ten systém není paskvil, tak bude fungovat i po aktualizaci. Problémy zpravidla mají „IE only“ paskily, které jsou prostě k ničemu.

   Jinak je to ideální věc do knihoven, kaváren, a obecně tam, kde se buď pracuje s webouvou aplikací, nebo obecně s internetem. + je to super pro lidi, co dělají s Google Apps – a že takových firem přibývá.

  • Martin II (neregistrovaný)

   To ze pouzivas spojenie „IE only paskily“ mi ukazalo ze nema vyznam tvoje prispevky citat, lebo nemas vobec prehlad o com pises.

  • Ale mám, a upřímně nenávidím systémy, které jsou schopny práce pouze pod jedním prohlížečem (typicky právě pod IE, mnohdy ještě ne pod osledními verzemi). To toiž nic jiného než paskvil není. Naštěstí se od nich opravdu rychle ustupuje.

 4. Rovnako zbytocne umelo tlaceni projekt ako Windows RT. A ked pridu v oktobri lacne W8 tablety s Bay trail(prva vlastovka od Asusu w8 transformer za 350 dolarov) tak aj ARM tablety nad 300 euro moc zmysel nebudu davat.

  Zamozrejme za predpokladu, ze vyrobci prestanu pchat do atom tabletov pomale flash disky z iPadov/Galaxy tabov a pouziju nejaky rychly SSD.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).