Indie přiškrtí domácí trh. Levný čínský telefon si tam už nekoupíte

indie vlajka telefony zakaz prodeje

Indie řeší čínskou ekonomickou invazi na své území. Druhý největší trh s telefony žije primárně z levných strojů s cenou do 12 000 rupií (asi 4 400 Kč vč. DPH), kde ale 80% podíl drží čínské značky. Nové nařízení, které aktuálně projednává indická vláda, by mělo nekompromisně zakázat prodej čínských telefonů s cenou nižší než zmíněných 12 tisíc rupií.

Indie si od tohoto takřka totalitního kroku slibuje podporu domácích značek. Hlavně pak trojice výrobců indického původu Micromax, Karbonn a Lava, jejichž prodeje však nepokrývají ani polovinu trhu s chytrými telefony v Indii. Pozornost jim totiž „kradou“ čínské značky Oppo, Vivo, Realme a Xiaomi, ale nejen ony – absolutními vládci indického trhu jsou značky z holdingu Transsion Group, kam patří i v Česku dostupné Tecno a pak ještě Itel a Infinix. Právě těm by Indie ráda přistřihla křídla.iPhone 12 Made in IndiaNepřehlédněte

Indie chystá vlastní operační systém, chce konkurovat Applu i Googlu

Podle informací agentury Bloomberg má indická vláda zájem uvedené čínské značky z trhu úplně vyštípat a přenést pozornost na domácí výrobce. Takové umělé překrucovaní trhu však může mít neblahý dopad na zákazníka a také na indicko-čínské vztahy.

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku