Domů » Bleskovky » Indie brzy získá nástroj, se kterým pronikne do jakéhokoliv zabezpečeného telefonu

Indie brzy získá nástroj, se kterým pronikne do jakéhokoliv zabezpečeného telefonu

Na začátku letošního roku stál Apple před velkým rozhodnutím – povolit či nepovolit přístup k telefonu v kauze, kdy se policistům podařilo zajistit iPhone jednoho z teroristů, kteří útočili v San Bernardinu. Telefon byl zamknutý a data zašifrována, a tak se úřadu pro vyšetřování nedařilo zjistit, zda byl útočník napojen na teroristickou organizaci, či zda jednal na vlastní pěst. FBI pak o pomoc požádala samotný Apple, ten však vzhledem k ochraně dat svých uživatelů odmítl telefon odemknout. Nakonec se však do zařízení podařilo proniknout izraelské soukromé společnosti Cellebrite.

iphone-security

Prozatím se jedná o jedinou firmu, která je schopná brány iPhonů a dalších telefonů prolomit a dostat se i k řádně zabezpečeným datům. Podle serveru The Economic Times se však nástroj může dostat do rukou i indické laboratoři pro forenzní vědy, tedy úřadu, který se zabývá postupy, jak identifikovat osoby či pravost dokumentů a podobně. Ta by jej měla od Cellebrite odkoupit.

mobile_security

Podle jednoho ze zástupců laboratoře by měl být nástroj pracovníkům dostupný v horizontu jednoho měsíce. Díky tomu by se pak Indie měla stát hlavním světovým centrem pro pronikání do telefonů tam, kde na to oficiální úřady ostatních zemí nestačí. Navíc prý není možné proniknout do zařízení běžících na iOS 8 nebo novějším jinak, než právě za pomoci tohoto nástroje. Pokud pak vlády jiných zemí budou potřebovat přístup k datům, musí indickému úřadu zaplatit, v jakých řádech by se případná částka měla pohybovat prozatím není jasné.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

7 komentářů

  1. Pokud si na tuto kauzu dobře vzpomínám, pak říkali, že je možné touto metodou pronikat pouze do zařízení bez TouchID. Pokud tomu tak skutečně je, pak je to hodně peněz za málo muziky. :)

    • Já mám pocit, že to bylo opravdu jen pod pinem nebo heslem. Nějaký starší model.

      • Ano, byl to iPhone 5c, bez Secure Enclave, který měl nastavený 4-místný PIN. Nevím o jediném úspěšném průniku do zabezpečeného 5s a novějšího modelu s iOS9+.

  2. Cellebrite nie je jedina firma ktora sa venuje forenznej analyze mobilnych zariadeni. Ich hlavny konkurent MSAB to dokaze a robi tiez.

  3. Proč píšete do jakéhokoliv zabezpečeného telefonu, když v článku pak nic takového není?

  4. bože to psal zase umělec z TV Nova….

  5. Určitě nejsou jediní kteří toto dokážou. Navíc postup jak se dostat do toho iPhone je již zveřejněn a nástroje které jsou k tomu potřeba vyjdou na cca 100 liber. Podrobný popis jak provést odemčení je tedy zdokumentován. Týká se to verze 5S a SE. Pravděpodobně i iPhone 6 a nezáleží na verzi iOS. V podstatě záleží jen na použitém čipu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).