Domů » Bleskovky » FBI: Apple zřejmě potřebovat nebudeme, útočníkův iPhone odemkneme jinou cestou

FBI: Apple zřejmě potřebovat nebudeme, útočníkův iPhone odemkneme jinou cestou

Jistě vám neunikla kauza Apple vs. FBI (informovali jsme zde), kterou ředitel Apple Tim Cook nepřímo zmínil i na včerejší tiskové konferenci. Bezpečí uživatelských dat je u firmy z Cupertina na prvním místě, a proto v únoru Apple odmítl pod nátlakem FBI odemknout zablokovaný iPhone 5c patřící útočníkovi, který loni v prosinci usmrtil 14 osob.

Bez speciálního firmware to nepůjde

Ještě v únoru se vyšetřovatelé obraceli  na Apple, aby jim dal do zařízení přístup, neboť po deseti neúspěšných pokusech o vniknutí do zařízení dojde automaticky k jeho vymazání, což by bylo v tomto případě nežádoucí. Apple v bezpečnosti svých zařízení žádné ústupky hodlat nehodlá. Tim Cook dokonce minulý měsíc celou situaci okomentoval v otevřeném dopise.

iphone

Data v telefonu mohou být důležitá pro další vyšetřování, avšak Apple by pro účely odemknutí musel vytvořit speciální firmware, který by deaktivoval vymazání telefonu při neúspěšných pokusech. Nicméně takový nástroj by mohl být v budoucnu zneužitelný. Nic takového proto v Cupertinu dělat nehodlají a možná ani nebudou muset.

FBI možná iPhone odemkne i bez asistence Applu

Americké ministerstvo spravedlnosti totiž na žádost FBI zrušilo naplánované sezení s Applem, neboť Federální vyšetřovací úřad údajně obdržel návod na způsob, jak předmětný iPhone odemknout bez asistence Applu. FBI si nyní bere čas na to, aby nově objevenou metodu řádně otestovala, a aby měla jistotu, že o data v telefonu nepřijde. Výsledek testů bychom se měli dozvědět během dalšího slyšení, které se odehraje 5. dubna.

timcook

Tip ke čtení – Ředitel FBI: Šifrování dat v iOS a Androidu značně zkomplikuje vyšetřování zločinů

Pokud by se prokázala účinnost nové metody, karty by se zcela obrátily. Apple uvedl, že nemá nejmenší tušení, jak chce FBI telefon odemknout, a rád by s onou třetí stranou komunikoval, aby své telefony do budoucna ještě lépe zabezpečil. Otázkou však je, zda tento subjekt, případně FBI, budou mít zájem tato data Applu poskytnout a riskovat v budoucnu další podobné případy.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments