TOPlist

IM+ pro BlackBerry: Kvalitní kecálek nejen pro ostružinové telefony

Textová komunikace v reálném čase je pro mnohé uživatele jednou z nejoblíbenějších činností na mobilních zařízeních. U mě je to stejné a proto je aplikace pro instant messaging jedna z prvních, kterou jsem pro svůj BlackBerry hledal. IM+ má navíc tu výhodu, že existuje také ve verzi pro iPhone, Android, Windows Mobile a třeba i pro Javu. Navíc podporuje obrovské množství protokolů, takže se z něj stává opravdu mocný komunikační nástroj.

Při výběru vhodného programu pro instant messaging jsem měl tři požadavky:
– podporu několika protokolů z důvodu úspory místa, paměti a pohodlí
– přímé propojení se službou, není nutná registrace a ukládání přihlašovacích dat na serveru třetí strany
– korektní zobrazování aplikace na displeji mého Blackberry Curve 8900 (480×360 pixelů)

Aplikací pro rychlou komunikaci na Blackberry existuje více. Po odfiltrování dle výše zmíněných požadavků nám zůstávají dva výborné klienty. A to BeejiveIM společnosti Beejive a IM+ od Shape Services. Nakonec jsem se, díky podpoře více protokolů zaměřil na IM+, které je nabízeno pro sedm různých mobilních platforem:
– Windows Mobile
– BlackBerry
– Android
– iPhone
– Palm OS
– Symbian
– J2ME

- -

…a použít lze následující komunikační protokoly:
– Google Talk
– Jabber
– Skype
– MySpaceIM
– ICQ
– MSN Live
– Facebook
– Twitter
– AIM/iCHAT
– Yahoo!

Myslím, že z podporovaných platforem a protokolů si vybere každý. Já se zaměřím na funkce aplikace pro BlackBerry a testovat budu na protokolech MSN, ICQ a Facebook.

- -

Spouštíme
Při prvním startu se objeví obrazovka s nastavením účtů. Jednoduše vyberete druh služby, zadáte přihlašovací údaje a případně zvolíte jméno, pod jakým se bude účet zobrazovat v seznamu připojených služeb. Já jsem si nakonfiguroval pět různých účtů, pomocí kterých se IM+ rychle a bez problémů připojil.

Nastavujeme
Nastavení je spousta. Vzhled seznamu lze zobrazit třemi způsoby: jednoduchý list, strom nebo jako matice složená z avatarů jednotlivých kontaktů. Dále je možno si vybrat ze dvou způsobů zobrazení samotné konverzace, a to jako jednoduché řazení zpráv pod sebe nebo graficky do bublin, které konverzaci lépe zvýrazní. Dále můžete volit mezi pěti velikostmi písma, aktivovat historii zpráv nebo si nechat zobrazit grafické smajlíky. A mimochodem, česká diakritika funguje na jedničku, což je u BlackBerry trochu výjimečné, protože některé programy s ní mají celkem velké problémy; IM+ mezi ně naštěstí nepatří.

- - -

Funkce
Mimo komunikaci samotnou můžeme také kontaktům odesílat soubory, hlasové zprávy a fotky. Vyzkoušel jsem poslat právě vyfocený snímek a hlasovou zprávu do sítí MSN a ICQ. Adresátům se po chvíli objeví odkaz na stažení souborů z internetu. Na jednu stranu je to dobré řešení, služba je tím pádem univerzální, nicméně takové fotografie se silně soukromým zaměřením bych touto cestou asi neposílal :-).

- - -

Zajímavá je funkce IM Push, která vám v případě, že jste offline, doručí příchozí zprávy na předem zadaný email a odesílatel se o tom dozví v automatické odpovědi. A protože BlackBerry je BlackBerry, dozvíte se o příchozí IM zprávě okamžitě z emailu a dle potřeby můžete hned reagovat. Funkce se aktivuje při vypnutí messengeru, kdy jste dotázání, chcete-li jej jen minimalizovat na pozadí, ukončit a aktivovat službu IM Push, nebo ukončit úplně.

Máte-li nějakou úžasnou novinku, kterou by měl znát celý svět, je možno odeslat zprávu všem kontaktům najednou. Pokud se jedná o novinku spíše průměrnou, lze zvolit, který kontakt ji obdrží a který ne. Nová zpráva se projevuje blikáním stavové diody (takže nemusím telefon neustále brát do rukou a kontrolovat) a zobrazuje se taky na základní obrazovce spolu s počtem nových zpráv.

Zkušenosti a shrnutí
IM+ je vcelku spolehlivý; za dva měsíce používání jsem měl problémy s připojením jen výjimečně a to nejvíce k Facebooku, ale i ten byl v mezích spokojenosti. Mám jen jednu výtku k provozu; na ICQ mi často chodí nevyžádané zprávy s odkazy na ruské stránky. Při připojení přes oficiálního webového klienta na go.icq.com se nic takového neděje, ale u IM+ je to bohužel pravidlem (stejně jako třeba u PC verze QIPu). Celkově klient působí kompaktním dojmem, grafická stránka mi zcela vyhovuje, vzhled není strohý, ale ani animovaný a přeplácaný. Funkce jsou pro mé použití dostačující, aplikace sama o sobě je stabilní a nepadá.

- - -

Klient není nejlevnější, ale na druhou stranu je to z mého pohledu nejlepší „kecálek“ pro telefony BlackBerry (u mě má prvenství i bez ohledu na operační systém), kterému se vyrovná snad jen Beejive IM. Ostatní pokulhávají buď funkcemi, komfortem nebo vzhledem. A než neustále přivírat oko na různými nedostatky softwarových řešení zdarma, raději si připlatím a mám vyřešeno alespoň do doby, kdy koupím jiný telefon.

Autor článku Standa
Standa

Kapitoly článku