Domů » Bleskovky » Miniaturizace pokračuje: IBM se pochlubilo prvním 7nm čipem na světě

Miniaturizace pokračuje: IBM se pochlubilo prvním 7nm čipem na světě

Vývoj polovodičových součástek je stále složitější disciplínou, která trápí všechny přední výrobce. Neustálá miniaturizace s sebou přináší nové výzvy v podobě fyzikálních limitů použitých materiálů. Ještě před necelým rokem Intel avizoval, že 10nm čipy se stanou poslední kapitolou, na kterou lze navázat pouze s použitím nových prvků. Na tuto problematiku se zaměřilo konsorcium vedené společností IBM v doprovodu jihokorejského Samsungu a GlobalFoundries.

 

Po několikaletém výzkumu a masivních investicích se této skupině podařilo vyrobit první vzorky 7nm čipů. Klíčem k úspěchu se staly wafery využívající směsy křemíku a germania. Germanid křemíku (SiGe) je v produkci integrovaných obvodů stále populárnější, jelikož dovoluje spolehlivou výrobu tranzistorů s vysokou rychlostí přenosu signálu. Prezentované prototypy si ke svému vzniku vyžádaly mnoho nových postupů a to včetně opakované expozice s extrémním ultrafialovým zářením.

 

Aktuálně nejvyspělejší čipy jsou založené na 14nm architektuře v čele s mobilním procesorem Exynos 7420 od Samsungu, který se poprvé objevil v modelu Samsung Galaxy S6. Další metou se stanou 10nm procesory, jejichž masová produkce má odstartovat začátkem příštího roku a komerční integrací na sklonku 2016. Co se týče nasazení 7nm technologie, tak v tomto případě se můžeme bavit o výhledu do budoucnosti vzdálené několik let. Aktuální predikce kalkulují s rokem 2018, ovšem do této doby se můžeme dočkat zcela nových řešení.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

5 komentářů

 1. Velda (neregistrovaný)

  „Aktuálně nejvyspělejší čipy jsou založené na 14nm architektuře v čele s mobilním procesorem Exynos 7420 od Samsungu“

  Aha, takže první generace FINFETu na 14 nm, je lepší než druhá generace FINFETu na 10 nm? V čele? Jakože v čele s pidimidi primitivním čipem? LOL?

  A jinak pane autore v pořádku?

  • mannik (neregistrovaný)

   wow, pošli odkaz na procesor, který si můžu zítra zajet koupit na 10 nm, když je to aktuálně tak dostupné? budu ti moc vděčný.. (jinak asi bys to neřekl, ale ty mobilní architektury se už téměř vyrovnávají těm x86/x64)

  • Velda (neregistrovaný)

   No tak pokud má Samsung 14nm proces, tak Intel už má 10nm. Narážím trošku na reklamštinu Samsungu a TSMC, pokud ti to nedocvaklo.

   [odkaz]

   [odkaz]

  • mannik (neregistrovaný)

   ty rozměry bych řekl, že nejsou tak malý, aby je mohli nazývat 10 nm.. a co jsem četl, tak i to, že je to prý 14 nm je hloupost.. a pokud chceš srovnávat ve stejné kategorii, tak intel v jeho mobilních procesorech používá pořád 22 nm + jeho mobilní architektura je horší než Qualcommácká na 28 :) (přečti si recenze těch mobilů – všechny se prej rychle hřejou a výkon to taky moc velký nemá.. )

  • Velda (neregistrovaný)

   1) Qualcomm žádnou architekturu nemá, Qualcomm NEVYRÁBÍ (nepeče) čipy.

   2) Intel žádný 10nm proces nemá, má pouze 14nm. Nicméně Samsung žádný 14nm proces nemá (a na to narážím) a je to jen jeho reklamština, aby to vypadalo, že dohnal Intel. Ve skutečnosti je se svou 2. generaci FINFETů na úrovni „17 nm“ o ~ 2 roky pozadu.

   3) Ten 22nm Intelu proces je jen o něco málo horší než TSMC 16nm proces. (Protože ten jejich 16nm proces je vlastně 20nm proces.)

   4) Samsungův „14 nm“ rozhodně není to nejlepší co je. Pokud bychom vzali do úvahy velké čipy a ne pouze mikrokontroléry typu ARM, tak je i za TSMC. LOL, chtěl bych vidět, jak třeba Samsung vyrábí pro Alteru FPGA, haha.

   5) Samsung nemůže nejlepší mimojiné proto, že úzce spoluprace s GlobalFoundries, takže pokud by byl nejlepší, tak by se o první místo dělil s GF.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).