Domů » Bleskovky » Huawei si procesory Kirin nechá jen pro sebe, konkurenci je poskytovat nehodlá

Huawei si procesory Kirin nechá jen pro sebe, konkurenci je poskytovat nehodlá

Společnost Huawei se při návrhu svých smartphonů může spolehnout na své čipsety Kirin, které si výkonnostně troufnou i na své masově rozšířenější konkurenty od Qualcommu, Samsungu či MediaTeku. Zatímco čipy od těchto firem najdeme v telefonech různých značek (Exynosy od Samsungu např. běží v některých telefonech Meizu), Huawei se o své Kiriny podělit nechce.

Na konferenci Huawei Global Analyst to potvrdili sami zástupci čínské společnosti. Huawei nemá v plánu udělat z výroby čipů samostatný byznys, ale chce je používat výhradně u svých zařízení, aby nabídla zákazníkům odlišující faktor. To přináší Huawei tři nezanedbatelné výhody – vývoj různých čipů pro konkrétní potřeby trhu, snížení celkových výrobních nákladů na telefon, a také příkladnou optimalizaci softwaru EMUI pro běh na vlastních čipech.

Budoucnost čipsetů Kirin tak alespoň prozatím zůstane pevně svázaná s vyššími řadami telefonů značek Huawei a Honor, jejich levnější modely se budou nadále svěřovat do rukou konkurenčních čipsetů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. Tah Huawei chvalihodny, proc ne? Nicmene nelze nepripomenout ze chipset od Mediateku at je jakykoli, vzdy ztraci na konkurenci a navic ma problemy s kvalitou vyroby a vykonu a to dlouhodobe jiz nekolik let…

  …cili jak vidim mobil ci tablet s Mediatekem utikam od nej jak muzu nejdale a nedoporucuji.

  To je samozrejme muj osobni nazor, ktery ostatnim nevnucuji, ale bohuzel takove mam letite zkusenosti.

  • S tim sice souhlasím, nicméně tady je hlavním tématem Kirin od Huaweie, Mediatek tu byl zmíněn jedním slovem … a sice slovem … MEDIATEK :-D :-D myslim že tahle řada procesorů v EU vůbec nikoho ani nezajímá.

  • Mam pocit, zes ten clanek necetl. Pokud cetl, tak nepochopil.

  • Mozno si len spomenul na mediatek pri letmom pohlade na slovo mediatek a chcel nam pripomenut svoje skusenosti

  • pan Šworcka patrně reaguje na uplně jiný článek, to se stane. Ale když už jsme u toho mediateku ….. pojďme se od něj vrátit ke Kirinu :-D

 2. Za tím může být daleko víc, nežli jen „chceme si ho nechat pro sebe“.
  Už jen proto, že Kirin 970 se špičce nevyrovnal a pokud by se jim CPU Kirin podařilo prodat jinde, tak proč to neudělat? Vždyť by si tím pěkně vydělali?
  A protože víme jak je to u Huawei s bezpečnostními aktualizacemi a s jejich podváděním, a jak je to s předinstalováním malware na telefonech Huawei, tak v CPU od Huawei asi budou zadní vrátka pro čínskou stranu a vládu.
  Nebylo by dobré, aby to někdo z výrobců telefonů odhalil.
  Možná že mi teď někdo řekne, že jsem paranoidní, ale pravda o aktualizacích a malware je prostě fakt, tak možná bude něco i na této úvaze.

  • Tak povídej jaké máš osobní zkušenosti s malweare a aktualizacemi u Huawei. Já mám (2 roky Mate 8, moje žena 3 roky Mate S)….

  • Je známo že huawei lže o aktulizacich, člověk si myslí že má nejnovější bezpečnostní záplaty, ale přitom se jen přepíše datum o bezpečnosti, nemluvě o malwaru který je předinstalovaný a člověk se ani o tom nedozví. Kromě toho spousta aplikací od huawei je otřesný malware.. Další věcí je že po tomto proceseru nestekne ani pes, nedosahuje tolik optimalizace jako jiní, kdyby někdo takový procesor chtěl už dávno by ho prodávali… To že si ho chce jakože huawei nechat znamená v překladu z čínštiny do češtiny :nikdo ho nechce tak jakože ho nikomu jinému nedáme..

  • Přesně tak, Huawei p10ka byl nehorázně zasekany strojecek, oproti xperiim nebo pixelum to byly nebe a dudy.. Xperia i pixel jeli jako po másle ale to zasekane huawei to fakt ne, porad neco nejelo už bych takovy telefon nechtěl..

  • Tomogo – preco o tom na smartmanii ani ťuk ?

  • Kirin 970 je srovnatelný se SnapDragonem 830 a v hrubém výkonu ho i mírně předehnal.
   V letošním roce to má být podobné, kdy kvůli posunu ve výrobním cyklu teď vede SnapDragon 945, ale na podzim ho zase předběhne Kirin 980. Takže oba procesory jsou srovnatelné.
   Co se týká malware, tak problém byl v dodavatelském řetězci a jednalo se o jen pár procent z celkového počtu prodaných mobilů. V podstatě to ale postihlo i další nečínské výrobce, jako třeba LG.

  • Tak zaprvé si udělej pořádek ve značení jednotlivých Qualcomm SoC.
   Navíc Kirin 970 musíš porovnávat se Snapdragonem 845, protože Kirin 970 přišel jen o jeden kvartál dřív než SG845. A až dorazí Kirin XZY, tak to porovnávej se Snapdragonem XYZ a ne o 3/4 roku starším Snapdragonem 845, nebo dokonce 835. Už teď se ví, že Snapdragon 845 je nejen lepší nežli Kirin 970, ale taky lepší nežli Exynos od Samsungu.
   No a jen pro úplnost, všechny bez rozdílu drtí Apple A11 Bionic, ale to je prostě jiná písnička:
   [odkaz]

   Je možné, že si HiSilicon pospíší s vydáním nového Kirinu, ale dokud to není, nebudeme předbíhat, že?

  • tomogi, jsi uplne mimo. Kiri 970 je konkurent SD836, to Huwaei rika jasne a srozumitelne. Pro SD 845 maji Kirin 845. Udelej si v tom poradek sam.

  • Asi se nemá cenu hádat s lidmi, kteří o tom nic nevědí SD836 NEEXISTUJE, stejně jako psal kajmik01 o SD830, taky NEEXISTUJE, nebo dokonce SD 945, taky NEEXISTUJE. Prosím, než něco vypustíte do Internetu, zkuste nejdřív použít Google:
   [odkaz]

   Prostě budu srovnávat procesory, které přišly na trh +/- ve stejnou dobu a budu porovnávat to, co je ve stejný čas na trhu. Teď je to Kirin 970 oproti SD845, a tam Kirin prostě nemá šanci.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).