Domů » Bleskovky » Huawei se chlubil fotkami ze svých telefonů. Ty ale pocházely ze zrcadlovky

Huawei se chlubil fotkami ze svých telefonů. Ty ale pocházely ze zrcadlovky

V posledních letech se začíná stávat tradicí, že společnost Huawei tu a tam někdo usvědčí ze zveřejňování falešných fotografií, kterými se čínský výrobce snaží přesvědčit veřejnost o fotografických kvalitách svých vlajkových lodí (ne že by to Huawei měl zapotřebí, jejich vlajkové modely fotí skvěle).

huawei photo cheat 1

Ne jinak tomu bylo také v případě nedávné fotosoutěže, kterou doprovázelo video plné úchvatných fotografií, které měly pocházet právě z telefonů Huawei. Avšak jak se později ukázalo, snímky byly pořízeny profesionální zrcadlovkou.

Zrcadlovka v akci

Kontroverzí snímky pocházejí z videa, které společnost Huawei zveřejnila při příležitosti zahájení fotografické soutěže v Číně. Na podezřelé fotografie upozornil jistý Huapeng Zhao, který shodou náhod v roce 2018 obsadil druhé místo v anketě iPhone Photography Awards. Snímky ve videu se mu zdály povědomé, a tak se rozhodl, že jejich původ prověří. Výsledkem jeho pátraní bylo zjištění, že fotografie pocházejí ze zrcadlovky Nikon D850, která se prodává přibližně za 75 000 korun.

Za autora snímků byl označen fotograf Su Tie, který už v minulosti se společností Huawei spolupracoval. Loni v lednu čínský výrobce zveřejnil sadu fotografií pořízených modelem Mate 20X, také tehdy se ukázalo, že některé fotografie ve skutečnosti pocházejí ze zrcadlovky Nikon.

Podle Huawei šlo o nedopatření

Společnost Huawei se za zavádějící snímky omluvila na čínské sociální síti Weibo. Za chybu je podle ní zodpovědný editor, který omylem fotografie nesprávně označil, neboť měly sloužit pouze jako výzva pro uživatele, aby své výtvory sdíleli do online galerie Huawei. Společnost následně odstranila z videa text, který hlásal, že fotky pocházejí z telefonů Huawei.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

8 komentářů

 1. Editor omylem….. tak urcite.

  Podvodnici kazdym coulem.

 2. Prostě čína…

 3. Marek Studnicka

  Podvod a kdo Jim to bude žrát?

 4. Tak huawei neuměl nikdy fotit, tak hold reklamu dělají takhle, třeba vtipný je ten jejich režim focení měsíce, který je najednou krásně ostrý a perfektně přiblížený (Mate 20 na 30x zoom, P30 a Mate 30 50x zoom) a to jen díky tomu, že si data o měsíci stáhne z netu a dopočítá fotku aby byla co nejvěrnější :)).. I když ono to dělá více výrobců s těmi podvody, vlastně kdo nepodvádí ten neprodává…

  • Takže pokud vypnu data a wifi, fotka měsíce by dobrá být neměla, ne?

 5. Čína je jedna velká lež, takže standard. Ať jsou to tábory pro Ujgury, covid19 nebo třeba fotky od Huawei…

 6. Stejná kauza tu byla už dříve u jiného výrobce… Možná u Samsungu, HTC nebo Applu myslím.

  • Tak podvody ohledně fotek a videa nejsou nic ojedinělého, zapomenout bychom neměli ani tenkrát na Nokii, která u Lumie 920 vydávala video z kamery za video ze smartphonu, a pokud si to pamatuju dobře, tak je prásknul odraz kamery v okénku dodávky :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).