Cena:

Huawei se chlubil fotkami ze svých telefonů. Ty ale pocházely ze zrcadlovky

huawei photo cheat 2

V posledních letech se začíná stávat tradicí, že společnost Huawei tu a tam někdo usvědčí ze zveřejňování falešných fotografií, kterými se čínský výrobce snaží přesvědčit veřejnost o fotografických kvalitách svých vlajkových lodí (ne že by to Huawei měl zapotřebí, jejich vlajkové modely fotí skvěle).

huawei photo cheat 1

Ne jinak tomu bylo také v případě nedávné fotosoutěže, kterou doprovázelo video plné úchvatných fotografií, které měly pocházet právě z telefonů Huawei. Avšak jak se později ukázalo, snímky byly pořízeny profesionální zrcadlovkou.

Zrcadlovka v akci

Kontroverzí snímky pocházejí z videa, které společnost Huawei zveřejnila při příležitosti zahájení fotografické soutěže v Číně. Na podezřelé fotografie upozornil jistý Huapeng Zhao, který shodou náhod v roce 2018 obsadil druhé místo v anketě iPhone Photography Awards. Snímky ve videu se mu zdály povědomé, a tak se rozhodl, že jejich původ prověří. Výsledkem jeho pátraní bylo zjištění, že fotografie pocházejí ze zrcadlovky Nikon D850, která se prodává přibližně za 75 000 korun.

Za autora snímků byl označen fotograf Su Tie, který už v minulosti se společností Huawei spolupracoval. Loni v lednu čínský výrobce zveřejnil sadu fotografií pořízených modelem Mate 20X, také tehdy se ukázalo, že některé fotografie ve skutečnosti pocházejí ze zrcadlovky Nikon.

Podle Huawei šlo o nedopatření

Společnost Huawei se za zavádějící snímky omluvila na čínské sociální síti Weibo. Za chybu je podle ní zodpovědný editor, který omylem fotografie nesprávně označil, neboť měly sloužit pouze jako výzva pro uživatele, aby své výtvory sdíleli do online galerie Huawei. Společnost následně odstranila z videa text, který hlásal, že fotky pocházejí z telefonů Huawei.

Autor článku
Marek Bartík
Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.