Huawei odhalilo nejvýkonnější 5G čipset Balong 5000. 5G telefony ukáže na MWC

Společnost Huawei představila nejrychlejší 5G čipset Balong 5000 společně s prvním komerčním 5G zařízením Huawei 5G CPE Pro. Společně tyto dva nové produkty mají poskytovat nejrychlejší bezdrátové připojení na světě využitelné pro smartphony, domov, kancelář nebo na cesty. Kromě smartphonů podporuje širokou škálu produktů 5G, včetně domácích širokopásmových zařízení, přístrojů připojených k vozidlu a také modulů 5G.

Balong 5000 podporuje na jediném čipu sítě 2G, 3G, 4G a 5G a účinně snižuje latenci a spotřebu energie při výměně dat mezi různými režimy. V pásmu 6 GHz (pásma s nízkým kmitočtem, hlavní spektrum používané pro 5G) může Balong 5000 dosáhnout rychlostí stahování až 4,6 Gb/s. Na spektru mmWave (vysokofrekvenční pásma využívaná jako rozšířené spektrum pro 5G) může Balong 5000 dosáhnout rychlostí stahování až 6,5 Gb/s, což je desetkrát rychlejší než nejlepší 4G LTE rychlosti na současném trhu.

Na letošním MWC v Barceloně se můžeme těšit na první 5G smartphony od Huawei
Na letošním MWC v Barceloně se můžeme těšit na první 5G smartphony od Huawei

Balong 5000 je také prvním čipsetem, který podporuje obě síťové architektury – standalone (SA) a non-standalone (NSA) a dokáže tak flexibilně reagovat jak na nároky běžných uživatelů, tak i poskytovatelů sítí v různých fázích vývoje 5G technologií.

První 5G smartphony Huawei: premiéra na MWC v Barceloně

Jedná se také o vůbec první multimodální čipovou sadu na světě, která podporuje komunikaci Vehicle to Everything (V2X), která poskytuje nízkou latenci a vysoce spolehlivé řešení pro připojená vozidla. Chytré telefony společnosti Huawei s podporou 5G poháněné systémem Balong 5000 budou představeny na letošním Mobile World Congress v Barceloně, kde nebude chybět ani naše redakce. Kromě Huawei by na MWC mělo 5G smartphone ukázat také čínské Xiaomi či LG.

Nepřehlédněte – 5G klepe na dveře: fascinující technologie plná úskalí (vše, co o 5G potřebujete vědět)

Společnost Huawei zahájila výzkum a vývoj 5G sítí již v roce 2009 a v současné době je jediným dodavatelem, který může poskytovat komplexní 5G systémy. Huawei má více než 5700 inženýrů a přes 500 specialistů zaměřených na výzkum a vývoj 5G. Dohromady Huawei vytvořil 11 společných inovačních center pro 5G řešení na celém světě.

Autor článku blank
Roman Hálek
Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

Kapitoly článku