Velká narozeninová soutěž s LG
Domů » Bleskovky » Huawei nesmí prodávat telefony na Tchaj-wanu. Důvod je ale jiný, než byste čekali

Huawei nesmí prodávat telefony na Tchaj-wanu. Důvod je ale jiný, než byste čekali

Tchaj-wanský národní komunikační úřad zakázal v zemi prodávat trojici telefonů Huawei. Jde o modely Huawei P30, P30 Pro a Nova 5T. Pokud ale čekáte, že důvodem jsou bezpečnostní obavy, tak jak je tomu v některých západních zemích, jste na omylu.

V tomto případě totiž hlavní roli hraje politika, přesněji řečeno více než 70 let trvající geopolitický spor. Huawei se totiž dopustil té „chyby“, že na dvou místech v operačním systému uvádí lokaci ve tvaru „Tchaj-wan, Čína“.

Nesmiřitelné čínské republiky

Konkrétně jde o funkci zobrazující čas v různých částech světa a kontakty. Pokud na těchto místech zvolíte Tchaj-wan, operační systém ho zobrazí jako region Čínské lidové republiky. To je technicky vzato správně – Tchaj-wan je podle politiky „jedné Číny“ součástí Čínské lidové republiky. Toto uspořádání uznává většina zemí světa, včetně USA a České republiky.

V praxi však Čínská republika, jak zní oficiální název Tchaj-wanu, funguje jako zcela nezávislý stát, který si udržuje politické i vojenské kontakty se západním světem. Je tedy logické, že považují popření svého statutu v nastavení telefonů Huawei za urážlivé a žádají nápravu. Oficiální vyjádření úřadu tak říká, že „označení v těchto telefonech nereflektuje fakta a navíc poškozuje důstojnost našeho státu“. Pokud Huawei „chybu“ nenapraví, bude prodej problematických telefonů zakázán permanentně.

TIP: Apple jde na ruku Číně: v Hongkongu zablokoval emoji Tchaj-wanu

Huawei se tím však dostává do nezáviděníhodné situace. V minulosti totiž i po nastavení jazyka na čínštinu ve svých telefonech respektoval faktický stav věcí, a Tchaj-wan, Hongkong a Macao zobrazoval jako nezávislá území. To se ovšem zase pochopitelně nelíbilo zákazníkům v pevninské Číně. Pokud tak firma bude chtít nadále v Tchaj-wanu působit, bude muset zřejmě začít upravovat tyto sporné nabídky na základě reálné pozice telefonu.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments