Tchaj-wanský národní komunikační úřad zakázal v zemi prodávat trojici telefonů Huawei. Jde o modely Huawei P30, P30 Pro a Nova 5T. Pokud ale čekáte, že důvodem jsou bezpečnostní obavy, tak jak je tomu v některých západních zemích, jste na omylu.
V tomto případě totiž hlavní roli hraje politika, přesněji řečeno více než 70 let trvající geopolitický spor. Huawei se totiž dopustil té „chyby“, že na dvou místech v operačním systému uvádí lokaci ve tvaru „Tchaj-wan, Čína“.
Nesmiřitelné čínské republiky
Konkrétně jde o funkci zobrazující čas v různých částech světa a kontakty. Pokud na těchto místech zvolíte Tchaj-wan, operační systém ho zobrazí jako region Čínské lidové republiky. To je technicky vzato správně – Tchaj-wan je podle politiky „jedné Číny“ součástí Čínské lidové republiky. Toto uspořádání uznává většina zemí světa, včetně USA a České republiky.
V praxi však Čínská republika, jak zní oficiální název Tchaj-wanu, funguje jako zcela nezávislý stát, který si udržuje politické i vojenské kontakty se západním světem. Je tedy logické, že považují popření svého statutu v nastavení telefonů Huawei za urážlivé a žádají nápravu. Oficiální vyjádření úřadu tak říká, že „označení v těchto telefonech nereflektuje fakta a navíc poškozuje důstojnost našeho státu“. Pokud Huawei „chybu“ nenapraví, bude prodej problematických telefonů zakázán permanentně.
TIP: Apple jde na ruku Číně: v Hongkongu zablokoval emoji Tchaj-wanu
Huawei se tím však dostává do nezáviděníhodné situace. V minulosti totiž i po nastavení jazyka na čínštinu ve svých telefonech respektoval faktický stav věcí, a Tchaj-wan, Hongkong a Macao zobrazoval jako nezávislá území. To se ovšem zase pochopitelně nelíbilo zákazníkům v pevninské Číně. Pokud tak firma bude chtít nadále v Tchaj-wanu působit, bude muset zřejmě začít upravovat tyto sporné nabídky na základě reálné pozice telefonu.
je cas na tajvanu udelat poradek
Nejde o to co chci, ale to, jaké postavení má ta která republika nebo stát. Pokud firma Huawei uvedla Taiwan jako stát patřící do ČLR je to zcela v pořádku a firma žádnou chybu neudělala. To , že se to hodí nyní někomu do politické propagace je zcela něco jiného. To ovšem znamená, že většina aktérů nezná historii a lze jen doporučit aby si ji zopakovali. Celé to stojí na odmítnutí politické a vojenské pomocí Taiwanu ze strany USA po druhé světové válce. Dnes je samozřejmě situace jiná a USA velice dobře používají Taiwan k politické propagandě vůči ČLR.
Takže z historického hlediska, v telefonu bychom měli mít po vybalení nastavené rakouské prostředí?
on nekdo rozporuje nasi samostatnost?
Uni. Mas pocit ze sme súčasťou rakúska? Nie je to ako v usa. Mas staty v spoločnom nazve USA. toto je vhodne spojenie.