Domů » Bleskovky » Huawei Kirin 1000 by mohl být prvním 5nm čipsetem. Premiéra už příští rok

Huawei Kirin 1000 by mohl být prvním 5nm čipsetem. Premiéra už příští rok

Společnost Huawei v současnosti úpí pod zákazem používat americké technologie, a proto se snaží získat co možná největší soběstačnost. Tu již má v oblasti mobilních čipsetů, kde si již několik let navrhuje vlastní mobilní procesory Kirin. Poslední vlajkový Kirin 990 sice nijak výrazně konkurenci ve výkonu nepřevyšuje, avšak může se pyšnit silnou umělou inteligencí a také integrovaným 5G modemem. Příští generace by ale mohla výrazně poskočit i v hrubém výpočetním výkonu.

Kirin 1000: 5nm proces, nová jádra a podpora 5G

Podle zdrojů serveru HuaweiCentral se bude příští vlajkový čipset od Huawei jmenovat Kirin 1000 a bude využívat moderního návrhu procesorových jader Cortex-A77. Ještě důležitější je ale výrobní proces, který má údajně dosáhnout mety 5 nm, což znamená výrazně větší efektivitu. Vůbec poprvé bychom se s Kirinem 1000 měli setkat někdy v druhé polovině příštího roku, patrně u modelové řady Huawei Mate 40.

Kirin 1000 má také využívat novou generaci neurální jednotky, která nese označení Da Vinci. Chybět pochopitelně nebude ani podpora sítí 5G, i když bude pravděpodobně volitelná.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Carda
Anonym
Carda
Offline

Až na to že si ho nikdo kromě Číňanů neužije aspoň to tak vypadá :D

JoeBlack
Uživatel
JoeBlack
Offline

Tak je to popravdě jen obyčejný Cortex v kombinaci s Mali, nejde o nic technologicky převratného.
Tradičně stejně budou custom úpravy typu Snapdragon/Adreno lepší.
Dokud nepřijde Huawei se skutečně vlastní architekturou nebo ARM sám o sobě neudělá gigantický skok, nejde zázraky očekávat.

JP23
Uživatel
JP23
Offline

U TSMC je zákazníkem č.1 Apple, takže cokoliv bude mít Huawei, to bude mít Apple taky.

Martin123
Uživatel
Martin123
Offline

Není pravda, c.1 je AMD nikoliv Apple 🤣