Domů » Bleskovky » Kirin 990 od Huawei v benchmarku. Na Apple A13 zdaleka nestačí

Kirin 990 od Huawei v benchmarku. Na Apple A13 zdaleka nestačí

Společnost Huawei na veletrhu IFA představila svůj nejvýkonnější čipset Kirin 990, se kterým se setkáme v rodině smartphonů Mate 30. Čínský výrobce se ve své prezentaci oháněl čísly vyjadřujícími abnormální výkon, ovšem realita malinko pokulhává. Kirin 990 je sice vyroben nejmodernějším výrobním postupem, ovšem používá starší procesorová jádra Cortex-A76 namísto modernějších Cortex-A77.

Kirin 990: starší jádra jsou dostatečně výkonná

Podle šéfa Huawei Richarda Yu to není dáno zákazem používat americké technologie, ale pouze tím, že Kirin 990 se se svým výkonem pohybuje za hranicí běžných potřeb a další výkon navíc by telefonům ubíral na výdrží. Tato slova jsou přinejmenším rozporuplná, neboť ARM u svých novějších procesorových jader slibuje i lepší efektivitu.

Huawei patrně použije návrh Cortex-A77 až u další generace čipsetů, která má být vyrobena ještě modernějším 5nm postupem, který umožní umístit až 171,3 milionů tranzistorů na jeden milimetr čtvereční.

kirin 990 1

Kirin 990 má dostatek výkonu, na Apple A13 ale nestačí

Zpět ale ke Kirinu 990. Ten byl totiž nedávno otestován benchmarkem GeekBench, a tak máme první číselné ohodnocení jeho syntetického výkonu. Čip získal skóre 3 842 bodů ve výkonu na jedno jádro a 11 644 bodů při zapojení více jader.

kirin 990 benchmark

Oproti minulé generaci se jedná o mírný posun kupředu, ovšem dá se předpokládat, že konkurence bude o poměrně velký kus dál. Stejný benchmark totiž navštívil i nový iPhone 11 s čipsetem Apple A13 Bionic a ukázal Kirinu 990 záda – na jedno jádro zaznamenal skóre 5 472 bodů, při zapojení více jader 13 769 bodů.

a13 benchmark

Podle metodiky GeekBench 4 je Apple A13 Bionic nejvýkonnějším mobilním čipsetem současnosti. Kirin 990 rozhodně nebude žádné ořezávátko, ale v benchmarcích bude patrně ztrácet. Není jasné, na jakém zařízení od Huawei byl Kirin 990 v benchmarku testován, údajně se nejedná o žádný model z řady Mate 30.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

51 komentářů

 1. Vždyť je to jedno, navíc bude stejně degradován grafickém výkonem Mali integrované části .. jako vždycky.
  Spíš mne podstatně víc zajímá, zda už konečně zvládne 4K@60, jestli 4K@30 už nebude dropovat framy atd.

  • 4K/60fps už umět bude dokonce i 8K při 30fps teď jen počkat do zítra.

   • Předchozí „měl“ zvládat i 4K@60 … a jak to nakonec dopadlo.

   • Kvůli CPU/GPU nemohl ani pomocí SW.

    Jinak těším se na ten super Ultrawide cameru.

   • Super-ultrawide a Huawei software, to popravdě smrdí dost nepěknou deformací.
    Na druhou stranu Huawei nejsou ti, co dělají firmware část foťáku.
    Může být zajímavé, ač víc než standardních 110-130 … why?

   • JoeBlack: bylo někde oficiálně, že měl zvládat 4K60?

   • Není to jedno, když nezvládá ani těch 4K@30 korektně?

   • 4K30 zvládá…

   • S téma vynechanýma snímkama to je spíš 4K@28.

   • JoeBlack: Tak to by bylo v pohode, ale ono to je to spis takove spektrum 4K@17-30 lol

   • To je fakt, konstantní to není, jde o „náhodné“ dropy.

   • Hrabe vám. 4K30 samozřejmě Huawei umí….konstantní.

   • Jasněěěě jasněěěě a slow motion je taky bez interpolace ….
    Ono to vůbec není prokázaný jev.

   • Proč tady vytahuješ slowmo blbče? Řeč je o 4K30, které je naprosto v pohodě.

   • Koukám problémy v porozumění psané věty.
    [odkaz]
    Pokud má někdo malé požadavky a nevadí mu nedodělky, tak to asi může i stačit.

   • Jestli máš na mysli framerate, tak je to způsobeno prepinanim kamet tele, wide a ultrawide. Můžou za to ty přechody. Když tocis bez změny kamery, je to v pořádku.

   • Ne to nemyslím, myslím ty viditelné a v následné editaci videa prokazatelné dropy při nahrávání na standardní čočku a pohybu zleva doprava … nebo naopak.

   • Jen takový dodatek.
    [odkaz]

   • Metla lidstva

    Na ty dropy trpěl i Samsung. Dnes už to mají vychytané, ale po xzeitovi chceš nadlidský výkon, aby jako kovaná Huaovce přiznal, že Huawei něco neumí. Už vím jak vypadá jiná fanatická ovce než ta od Apple. Jakákoliv kritika = není to pravda. Kde jsem to slyšel? Před deseti lety od Applistů. Ale! Bez podobných divnolidí by diskuze nebyly žádné :-)

   • Na ty dropy trpěl i Samsung. Dnes už to mají vychytané, ale po xzeitovi chceš nadlidský výkon, aby jako kovaná Huaovce přiznal, že Huawei něco neumí. Už vím jak vypadá jiná fanatická ovce než ta od Apple. Jakákoliv kritika = není to pravda. Kde jsem to slyšel? Před deseti lety od Applistů. Ale! Bez podobných divnolidí by diskuze nebyly žádné :-)

   • Počkat mluvíš o padání fps jo to dělá u iPhone často to máš pravdu 😂

   • End: nejaky dukaz by byl, nebo zas tve frustrace

  • V poslední době lze vysledovat politickou objednávku i v tématech, která byla donedávna mimo politiku. Čínskou stranu, že nepoužila u Kirinu990 nejmodernější technologie lze pochopit, vzhledem k nemožnosti použití doplňkových služeb u nejnovějších smartphonů, které budou dostupné pouze v Číně. Ušetřené náklady budou zcela jistě využity v následujícím roce u budoucích smartphonů s bezkonkurenčním Harmony OS, které bude řídit Kirin990 s nejvýkonnějším počtem jader.

  • Haha huawei porad neumi 4k/60 ? :D Iphone zvladne 4k@60 se vsema 4 fotakama najednou.

   • Tvl ale že to Apple trvalo to co umí ostatní dávno, má Apple nyní 😂

   • Například? 4K při 60FPS uměla už 8 a X. Teď umí 4K/60+HDR i na selfie kameře.

   • End: Musim rict, ze i na mistniho trolla patris zdaleka k tem absolutne nejhloupejsim, mozna i predbehnul zabanovaneho jirku

 2. Takže výkon jako loňský S855 to tedy nic moc.

  • to nestaci? vlanajsie vlajkove lode su dnes uz spomaleny šunt? :-)

   • Vím že jsou to čísla ale i tak.

   • Nestačí! To je otázka principu. Pokud uvedou něco nového a výkonově to nestačí na loňské vlajky konkurence (S855), nemají právo požadovat víc než za střední třidu. A vzhledem k dalším omezením ty telefony ztratily smysl úplně…

   • No proto se s tím bazmekem taky neodváží do Evropy.

 3. No, Kirin na ty záda A13 vlastně ani nevidí 😊

 4. Dxo změnilo vzhled a přidalo nové testování a to pro Ultrawide a Noční snímky
  [odkaz] tím se pozměnili i hodnocení u modelů.

 5. Porovnávat s A13 by bylo na místě, kdyby bylo nějaké zařízení s tímto procesorem jedoucím na androidu, takhle to nedává smysl, apple si jede na svém a jediné, co má společného s androidem, tak název zařízení (mobilní telefon). Docela by mě zajímalo, jak by IOS běžel na mobilu se SD855 a to samé android na iphonu, pak by se dalo porovnávat.

  • Stačí keď mám vedľa.seba Huawei P9 Lite a ip 6S, zatiaľ čo 6S ide ako raketa stále, ako keď ju 2015 predstavili, tak P9 Lite aj po hard resete cuká, seká, všetko mu trvá dlho, s hrozou musím skonštatovať že horšie na Tom je už len Lenovo A7000. a v RAM si nedokáže udržať viac ako 2 aplikacie.
   Čo taká Lumia 920 z 2012 je na Tom podstatne lepsie, hoci na nej nemám.uz pomaly čo porovnavat

   • A teď si porovnej pořizovací cenu v době uvedení obou přístrojů a dej si facku.

 6. Je zajímavé, že málokdo ví, že Android má díky použití různého HW ještě jednu „emulační“ SW vrstvu nad HW. Programy neběží v nativním kódu procesoru. To je důvod proč stejné aplikace potřebují větší výkon a množství paměti. Po aktualizaci se programy vždy přeloží znova. To se u IOS neděje – kód je optimalizovaný pro několik procesorů. Podobné je to s konzolemi. HW je na úrovni GTX 960 ale díky optimalizaci na použitý HW PS4 zvládá hry odpovídající GTX 1070Ti.

  • Programy bezi v nativním kódu procesoru, protože se do něho překládají (buď při každém spuštění nebo okamžitě po instalaci, již jsou dávno pryč casy virtuálních mašin), ať to je JAVA, / .NET / …
   Toto umožňuje, aby program na nějakém procesoru běžel znatelně rychleji než na jiném, pokud tento kompilátor využije jeho sílu / instrukce. Toto trochu neplatí pro Apple, ten zakazuje aplikace, které se překládají až na zařízení (údajně z bezpečnostních důvodů).
   Program přeložený pro strojového kódu pro INTELa poběží na novějších procesorech ne-optimalizovaně. Naopak program v .NETu, který se překládá (až) při spuštění a využívá všechny výhody daného procesoru poběží na novém typu mnohem rychleji a to nejen díky vyšší frekvenci (například díky SSE/SIMD instrukcím). Je potřeba si o tomto něco přečíst.

 7. Android vytváří tzv Virtual Machine a na tomto virtuálním subsystemu pak běží aplikace. To platí i pro benchmarky. Srovnání s iOS je ale v poradku, protože Android je takto navržený – je to daň za univerzální systém pro různé procesory. Výpočetní výkon procesoru Androidu je vyšší, ale v praxi je zpomalován během na virtuálním stroji…. Je to jako běh dvou vojáků, ale jen Android běží s plnou polní výbavou a iOS nalehko. A článek říká že voják IOS je lepší. Je a není…

 8. A co takhle Snapdragon 855+, ten na Apple stačí?

  • V benchmarcích nestačí … praxe může být tradičně odlišná.
   I stříhání videa může být na něčem jako pomalý Exynos rychlejší než na Apple A12x, záleží jen jak se nastaví podmínky a jaký software se použije.

 9. Mě by zajímalo jak je to s reálným výkonem u iPhonu. Když jsem měl XS Max, tak první benchmark odpovídal marketingovým výdelskům, ale při opakování testů šel výkon rapidně dolu.
  To se mi třeba u S10+ či Note 10+ neděje.

 10. Srovnávat Antutu ze dvou různých platforem může fakt jenom debil.

 11. To je Geekbench ne?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).