Domů » Bleskovky » Kirin 990 od Huawei v benchmarku. Na Apple A13 zdaleka nestačí

Kirin 990 od Huawei v benchmarku. Na Apple A13 zdaleka nestačí

Společnost Huawei na veletrhu IFA představila svůj nejvýkonnější čipset Kirin 990, se kterým se setkáme v rodině smartphonů Mate 30. Čínský výrobce se ve své prezentaci oháněl čísly vyjadřujícími abnormální výkon, ovšem realita malinko pokulhává. Kirin 990 je sice vyroben nejmodernějším výrobním postupem, ovšem používá starší procesorová jádra Cortex-A76 namísto modernějších Cortex-A77.

Kirin 990: starší jádra jsou dostatečně výkonná

Podle šéfa Huawei Richarda Yu to není dáno zákazem používat americké technologie, ale pouze tím, že Kirin 990 se se svým výkonem pohybuje za hranicí běžných potřeb a další výkon navíc by telefonům ubíral na výdrží. Tato slova jsou přinejmenším rozporuplná, neboť ARM u svých novějších procesorových jader slibuje i lepší efektivitu.

Huawei patrně použije návrh Cortex-A77 až u další generace čipsetů, která má být vyrobena ještě modernějším 5nm postupem, který umožní umístit až 171,3 milionů tranzistorů na jeden milimetr čtvereční.

kirin 990 1

Kirin 990 má dostatek výkonu, na Apple A13 ale nestačí

Zpět ale ke Kirinu 990. Ten byl totiž nedávno otestován benchmarkem GeekBench, a tak máme první číselné ohodnocení jeho syntetického výkonu. Čip získal skóre 3 842 bodů ve výkonu na jedno jádro a 11 644 bodů při zapojení více jader.

kirin 990 benchmark

Oproti minulé generaci se jedná o mírný posun kupředu, ovšem dá se předpokládat, že konkurence bude o poměrně velký kus dál. Stejný benchmark totiž navštívil i nový iPhone 11 s čipsetem Apple A13 Bionic a ukázal Kirinu 990 záda – na jedno jádro zaznamenal skóre 5 472 bodů, při zapojení více jader 13 769 bodů.

a13 benchmark

Podle metodiky GeekBench 4 je Apple A13 Bionic nejvýkonnějším mobilním čipsetem současnosti. Kirin 990 rozhodně nebude žádné ořezávátko, ale v benchmarcích bude patrně ztrácet. Není jasné, na jakém zařízení od Huawei byl Kirin 990 v benchmarku testován, údajně se nejedná o žádný model z řady Mate 30.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
51 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments