HTC testuje výrobní technologii NMT, která zajistí tenčí a pevnější těla telefonů

NMT není jen zkratka pro mobilní síť 1. generace, která se v České republice používala ještě do konce roku 2006, ale touto zkratkou se také označuje výrobní metoda (Nano Molding Technology), kterou podle serveru DigiTimes nyní HTC testuje a v budoucnu by měla být použita při sériové výrobě telefonů. Technologie NMT využívá přímého vstřikování plastu na kovové části telefonu. Tím ve výsledku dojde k úbytku rozměrů a pozitivně se to projeví i na podstatně vyšší pevnosti zařízení.

Některé dnešní telefony se mohou pyšnit tloušťkou pod 9 milimetrů, ale v budoucnu bychom se mohli dočkat ještě příjemnějších rozměrů. Společnost HTC a někteří další výrobci telefonů a tabletů totiž v současné době testují novou technologii NMT (Nano Molding Technology), kterou vyvinula taiwanská společnost Chenming Mold Industrial. Celé kouzlo spočívá v tom, že se plastové části telefonu (kryt) přímo vstřikují na kovové vnitřnosti, čímž dochází k úspoře místa a zároveň je tato konstrukce mnohem pevnější. Nižší jsou také celkové výrobní náklady, což je jeden z faktorů, které výrobce telefonů zaujal. NMT technologie se samozřejmě hodí i pro použití v jiných průmyslových odvětvích – například u automobilů je úspora místa velmi výrazná, ale i u tak malých zařízení, jako jsou mobilní telefony, může dojít ke snížení velikosti o další cenné milimetry. HTC už v minulosti experimentovalo s různými výrobními technologiemi; vzpomeňme si například na HTC Legend, který nabídl hliníkovou unibody konstrukci, nebo HTC HD Mini, kde zadní kryt tvořilo pouzdro, do kterého se vkládal vnitřní díl telefonu. Jak u Legenda, tak u HD Mini, byla konstrukce velmi dobře zpracována a vyznačovala se velkou pevností. Možná i díky tomu HTC HD Mini přežil pád z 5. patra panelového domu.

- - - 
HTC HD Mini nabídl netradičně řešený zadní kryt, který fungoval jako vanička, do které se vkládal zbytek telefonu 

Se stejným typem konstrukce jako měl HD Mini, přišel nyní dvoujádrový HTC Senstation. Zde záda telefonu opět tvoří skořepinu, do které se zasouvá zbytek zařízení. V případě modelu Sensation je tato vanička složena z kovové části, na kterou navazují plastové díly. Ve výsledku je tahle skořepina extrémně pevná a dobře telefon chrání. Plastové díly s vyvedenými konektory by rovněž měly zajišťovat lepší příjem telefonního i bezdrátového signálu, i když v případě modelu Sensation je to s Wi-Fi signálem trochu diskutabilní.

- - - 
HTC Sensation vsadil na stejný typ konstrukce, který už v minulosti nabídl sympatický HTC HD Mini

Technologie NMT by ale měla jít mnohem dál a ve výsledku bychom se mohli setkat s telefony s celistvou konstrukcí. To s sebou sice přinese komplikace v podobě složitější výměny baterie, kterou zřejmě budou muset řešit servisní centra, ale na druhou stranu se díky NMT sníží výrobní náklady, telefony budou pevnější a také tenčí.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku