Domů » Články » HTC testuje výrobní technologii NMT, která zajistí tenčí a pevnější těla telefonů

HTC testuje výrobní technologii NMT, která zajistí tenčí a pevnější těla telefonů

NMT není jen zkratka pro mobilní síť 1. generace, která se v České republice používala ještě do konce roku 2006, ale touto zkratkou se také označuje výrobní metoda (Nano Molding Technology), kterou podle serveru DigiTimes nyní HTC testuje a v budoucnu by měla být použita při sériové výrobě telefonů. Technologie NMT využívá přímého vstřikování plastu na kovové části telefonu. Tím ve výsledku dojde k úbytku rozměrů a pozitivně se to projeví i na podstatně vyšší pevnosti zařízení.

Některé dnešní telefony se mohou pyšnit tloušťkou pod 9 milimetrů, ale v budoucnu bychom se mohli dočkat ještě příjemnějších rozměrů. Společnost HTC a někteří další výrobci telefonů a tabletů totiž v současné době testují novou technologii NMT (Nano Molding Technology), kterou vyvinula taiwanská společnost Chenming Mold Industrial. Celé kouzlo spočívá v tom, že se plastové části telefonu (kryt) přímo vstřikují na kovové vnitřnosti, čímž dochází k úspoře místa a zároveň je tato konstrukce mnohem pevnější. Nižší jsou také celkové výrobní náklady, což je jeden z faktorů, které výrobce telefonů zaujal. NMT technologie se samozřejmě hodí i pro použití v jiných průmyslových odvětvích – například u automobilů je úspora místa velmi výrazná, ale i u tak malých zařízení, jako jsou mobilní telefony, může dojít ke snížení velikosti o další cenné milimetry. HTC už v minulosti experimentovalo s různými výrobními technologiemi; vzpomeňme si například na HTC Legend, který nabídl hliníkovou unibody konstrukci, nebo HTC HD Mini, kde zadní kryt tvořilo pouzdro, do kterého se vkládal vnitřní díl telefonu. Jak u Legenda, tak u HD Mini, byla konstrukce velmi dobře zpracována a vyznačovala se velkou pevností. Možná i díky tomu HTC HD Mini přežil pád z 5. patra panelového domu.

- - - 
HTC HD Mini nabídl netradičně řešený zadní kryt, který fungoval jako vanička, do které se vkládal zbytek telefonu 

Se stejným typem konstrukce jako měl HD Mini, přišel nyní dvoujádrový HTC Senstation. Zde záda telefonu opět tvoří skořepinu, do které se zasouvá zbytek zařízení. V případě modelu Sensation je tato vanička složena z kovové části, na kterou navazují plastové díly. Ve výsledku je tahle skořepina extrémně pevná a dobře telefon chrání. Plastové díly s vyvedenými konektory by rovněž měly zajišťovat lepší příjem telefonního i bezdrátového signálu, i když v případě modelu Sensation je to s Wi-Fi signálem trochu diskutabilní.

- - - 
HTC Sensation vsadil na stejný typ konstrukce, který už v minulosti nabídl sympatický HTC HD Mini

Technologie NMT by ale měla jít mnohem dál a ve výsledku bychom se mohli setkat s telefony s celistvou konstrukcí. To s sebou sice přinese komplikace v podobě složitější výměny baterie, kterou zřejmě budou muset řešit servisní centra, ale na druhou stranu se díky NMT sníží výrobní náklady, telefony budou pevnější a také tenčí.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

11 komentářů

 1. To je sice skvělé že telefon bude mít pod 1.cm ,ale co baterka na tom by měl už někdo začít pořádně makat. Nepotřebuji mít telefon do odpoledne bez šťávy :)

 2. Nejak nam ty telefony diky podrumerne vydrzi akumulatoru ztraceji mobilitu :-/ To aby clovek po koupi telefonu minimalne kupoval akumulator s rozsirenou kapacitou :-/

 3. Kdyby to aspoň znamenalo, že zůstanou u 10-12mm telefonu a zvětší baterku. Ale to nejspíš ne… telefon bude mít cool 8mm s malou baterkou a jako bonus foťák s růžovým flekem.

 4. Tak u takove Xperia Arc se to povedlo a je tam jeste misto na vetsi baterii,takze kdo chce doobjedna 1750 namisto 1500 aniz by menil kryt,coz je u 8,7mm telefonu vynikajici..

 5. Jirko 1750mAh je na tak stihle telo jednoznacne bezvadny udaj, ale aby to nakrmilo nase drobecky, aby se daly nejak rozumne pouzivat, tak by bylo potreba, aby ta baterka vzrostla ne o 200mAh, ale tak minimalne 5000 :(
  Ale jinak vim, jaks to myslel..
  Btw. ono ani s tou stihlosti by se to nemelo prehanet. Az to bude ohebne a tenke jako papir, tak pak to bude fajn, ale to je hodne velka hudba budoucnosti. Pri soucasnych technologiich bych jako etalon stihlosti „telefonu“ (resp. zarizeni velikosti telefonu) videl soucasnou generaci Apple iPod Touch – a tam uz stihlost bohuzel neni plus, ale minus. Vypada to sice krasne, ale drzi se to diky tomu v ruce naprosto spatne :(

 6. Shodou okolností jsem si nedávno díky svým preferencím (tělo, výdrž), koupil HD Mini a tudy opravdu vede cesta. Žádný vrzající kryt baterky, výdrž 2-3 dny (dáno malým displayem). Osobně si myslím (a doufám v to), že se telefony ztenčovat již nebudou a nová technologie umožní používat větší baterie (úplně vidím, jak všichni hateři iPhonů najednou začnou nevyměnitelnou baterii milovat), ostatně rozměrná tenká placka není ani příliš ergonomická.

 7. 2 otazky: Jak se bude chovat ten plast, kdyz bude tak natesno s baterii, ktera vyzaruje vetsi teplo. A jak se ten plast zachova po padu na zem kdyz je nastrikany na soucastky. Neublizi to predevsim soucastkam? :-)

 8. Tak treba Arc diky prohnuti se drzi fantasticky,takze ta stihlost neni na skodu nebo nesnizuje v „drzeni“ nestabilitu.Jinak s Arcem vydrzim nadherne 2 dny,coz je pro me pekna vydrz,kdyz vezmu v potaz vsechna mozna zarizeni co jsem vlastnil..Takove SGS2 me vydrzelo horko tezko den jeden.

 9. Hm nevím nevidím to jako výhru plast na kovu, není lepší použít nějaký novodobý materiál nebo vymyslet něco podobného s čeho bude dělat kryty Nokia, stačilo by vylepšit dosavadní struktůru plastů tak ať při pádu neprasknou, ať se nemusí lakovat ale maji pořád stejnou barvu i po sedření, a%t se zachová částečně pružnost. Ono celokovové tělo tvaru vaničky s uloženýma kovovýma vnitřnostma jako ma třeba Iphone rozhodně není žádná výhra, při pádu na zem se projeví stejný efekt jako u auta při nárazu, všechno se trochu pohne a nevratí se to zpět, kovy jsou na prd, plasty dovedou náraz pohltit.

 10. Natož sklo, to je teprve neštěstí :)

 11. Tom Vysoudil

  Strepy prinaseji stesti ne? :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).