TOPlist

HTC Hero: Nový komunikátor s Androidem a vlastním uživatelským prostředím Sense

Domovská stránka webu SMARTmania.cz

-Včera se v Londýně uskutečnila tisková konference společnosti HTC, na které byl představený nový komunikátor s operačním systémem Android a uživatelské prostředí Sense, u kterého je patrné, že se částečně inspirovalo v TouchFLO 3D rozhraní. Pokud bychom článek o HTC Hero začínali technickými specifikacemi, pravděpodobně byste si mysleli, že jde o další Windows Mobile zařízení, protože až na rozlišení displeje a několik detail nabízí to samé, jako zařízení s WM.

Hero je postavený na čipové sadě od Qualcommu (klasika v podobě MSM7200A), 528 MHz procesor tedy nikoho asi příliš nepřekvapí. Operační systém Android není tak náročný na operační paměť jako Windows Mobile, hodnota 288 MB RAM. K dispozici je dále 512 MB vnitřní paměti ROM a microSD slot (podpora standardu SDHC je samozřejmostí).  Dotykový displej má úhlopříčku 3,2“ a nachází se v jedné rovině s předním krytem zařízení, což přispívá k lepší ovladatelnosti systému. Podle serveru PDAdb.net by měl dokázat zobrazit jen 65 536 barevných odstínů, v oficiální specifikaci výrobce tento údaj bohužel chybí. HVGA rozlišení (320×480px) není příliš typické, ale stejné používá i iPhone.

- - -

Telefonní funkce jsou zastoupeny čtyřpásmovým GSM modulem (850/900/1800/1900 MHz) a UMTS/HSDPA (900/2100 MHz) s maximální rychlostí stahování dat 7.2 Mbps. K dispozici je dále bezdrátový modul Wi-Fi 802.11b/g a Bluetooth ve verzi 2.0 (včetně A2DP a EDR). Díky integrovanému GPS modulu (20 kanálů) se s HTC Hero neztratíte ani na cestách. Jelikož je GPS součástí čipsetu od Qualcommu, který se používá také u většiny Windows Mobile zařízení, lze očekávat poměrně dobrou citlivost, i když s výsledky si raději počkejme až na reálný test.

- - -
Další obrázky komunikátoru HTC Hero naleznete v naší galerii

HTC Hero je na tom velmi dobře i po multimediální stránce. Chybí mu sice FM rádio, které je ale jen softwarově vypnuté, opět jde totiž o prvek, který je součástí uceleného řešení od Qualcommu a je tedy možné, že se v budoucnu dočkáme jeho aktivace neoficiální cestou. K dispozici je 3,5 mm výstup na sluchátka a 5 MPx fotoaparát s autofocusem. V zařízení je přítomný pohybový senzor a také digitální kompas, se kterým nedávno přišel také iPhone 3GS.

Pod displejem se nachází šest funkčních tlačítek a také malý trackball (rolovací kolečko), jehož stisknutím lze zároveň potvrzovat akce. Podobné řešení nabízel už komunikátor T-Mobile G1, kde se mi ovládání trackballem velice líbí. Mimochodem tuhle magickou kuličku HTC integrovalo i do smartphone telefonu HTC Snap. Li-ion baterie má kapacitu 1350 mAh a vydržet by měla 470 minut hovoru v GSM a 440 hodin v pohotovostním režimu (u UMTS je to až 750 hodin ve standby režimu). Pro připojení nabíječky je k dispozici HTC ExtUSB konektor.

HTC Sense – uživatelské prostředí inspirované TouchFLO 3D
Hero je vůbec prvním Android komunikátorem, který nenabízí jen čistý operační systém, ale také vylepšenou nadstavbu v podobě prostředí Sense. Z přiloženého videa je více než zřejmé, že HTC při jeho vývoji použilo některé prvky, které známe z TouchFLO 3D. Sense je ale plné zajímavých novinek a především je mnohem více přizpůsobitelné, než TouchFLO 3D.

-

-

Prostředí Sense je také tvořeno několika záložkami, které si díky widgetům můžete přizpůsobovat zcela podle svých potřeb. Některé internetové zdroje uvádějí, že bychom se s obdobou Sense prostředí mohli setkat i u nových Windows Mobile zařízení, o čemž se přesvědčíme v následujících měsících. Sense se mi líbí, TouchFLO 3D bylo v mnoha směrech dost omezené a až na změnu tapety na úvodní záložce toho uživateli příliš mnoho nedovolilo změnit.  Vylepšení se dočkal internetový prohlížeč, který si hravě poradí s flashem.

- - -
Další screenshoty z uživatelského prostředí HTC Sense si můžete prohlédnout v galerii

Podle české tiskové zprávy by se měl HTC Hero na evropském trhu objevit v průběhu července tohoto roku, cena zatím stanovena nebyla.

Zdroje: PocketNow.com, MoDaCo.com, tisková zpráva

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku