Domů » Články » HTC Flyer: tablet s příjemným vzhledem a nepříjemnou cenou (videorecenze)

HTC Flyer: tablet s příjemným vzhledem a nepříjemnou cenou (videorecenze)

Před nedávnem na český trh dorazil kompaktní tablet Flyer, který je vůbec prvním zařízením tohoto typu od HTC. Do vínku dostal operační systém Android 2.3, ale naštěstí se v budoucnu počítá s uvolněním aktualizace na Android 3.x. Flyer nabízí kompaktní rozměry, dobrou softwarovou optimalizaci a externí dotykové pero, které využijete při psaní poznámek. Podrobnosti naleznete v naší videorecenzi.

HTC Flyer byl představen v únoru na Mobile World Congressu v Barceloně (byli jsme u toho). Zde si odbyla premiéru i spousta dalších tabletů od jiných výrobců, kteří ale ve většině případů vsadili na novější Android 3.0, který je pro potřeby těchto zařízení přímo optimalizovaný. HTC se ale rozhodlo vydat vlastní cestou a Flyer dorazil na pulty obchodů s Androidem 2.3.3 obohaceným o uživatelské prostředí HTC Sense 2.1. A právě Sense se do jisté míry snaží suplovat absenci Androidu 3.0. Zapomeňte na prostředí, na které jste zvyklí z mobilních telefonů od HTC, Sense na Flyeru je výrazně přepracované, ale vůbec to není na škodu. Reakce jsou navíc okamžité, takže se nemusíte obávat nějakých prodlev a zpoždění. HTC Sense navíc nabízí celou řadu 3D efektů, stylové animace počasí a spoustu dalších vylepšení, bez kterých bychom se sice obešli, ale na druhou stranu tabletu přidávají na kráse a nijak nebrzdí při běžném používání.

- - -

- - - 
Hlavní obrazovka může mít díky úpravám od HTC mnoho podob

- - - 
Nabídka s programy, notifikační oblast a seznam uložených poznámek

Mám pocit, že HTC si v tomto případě dalo s optimalizací hodně záležet. Při výběru procesoru padla volba na 1,5GHz čip od Qualcommu; nenechte se ale zmást, nejde o dvoujádro, nýbrž o klasický jednojádrový procesor. I tak ale nabízí velmi dobré výsledky a opět se potvrzuje pravidlo, že dobrá optimalizace je důležitější a často přinese více užitku, než neodladěný tablet s dvoujádrem. A to nemluvím o energetické náročnosti, která je v případě dualcore procesorů o poznání vyšší. Abych to shrnul, přítomnost dvoujádrového procesoru mě u Flyeru nijak netrápila a všechny běžné činnosti, které jsem prováděl a které se od tabletu očekávají, fungovaly na výbornou.

1. část: Vzhled zařízení, hardware, výdrž a dotykové pero

HTC Flyer: Videorecenze tabletu s operačním systémem Android (1. část)

Na tiskové konferenci se HTC chlubilo, že Flyer nabídne online službu pro půjčování filmů s názvem HTC Watch a systém pro streamované online hraní OnLive. Služba HTC Watch měla být od června dostupná v České republice, ale bohužel se tak nestane a prozatím u nás nepoběží (v jiných zemích fungovat bude). Že bychom opět naráželi na problém s licenčními podmínkami? Příliš pozitivně to nevypadá ani s OnLive (hraní nejrůznějších PC titulů, kdy se početní výkon zpracovává na serverech poskytovatele a do zařízení se přenáší obraz); tahle služba byla na Flyeru odpískána kvůli problémům s optimalizací a je ve hvězdách, zda se jí někdy dočkáme.

- - -

- - -

Součástí balení je zajímavé pero, díky kterému můžete na displej psát poznámky. Ocení jej také vaše ratolesti, které s ním mohou kreslit a všelijak čmárat po displeji. Je dobré vědět, že pero nenahrazuje klasický stylus a nelze s ním tablet kompletně ovládat. Slouží opravdu pouze pro zadávání poznámek, což je trochu škoda. V praxi to funguje tak, že stačí hrotem pera kliknout kamkoliv na displej a obsah obrazovky se okamžitě uloží do obrázku, na který můžete dále kreslit a případně připisovat poznámky. Na výběr máte z několika per, štětců, tužek a fixů a stejně tak je k dispozici několik druhů barev. Na těle dotykového pera naleznete dvě tlačítka; prvním lze označovat text a druhým mazat již napsané poznámky.

- - - 
Horní plast na zadní straně je odnímatelný a naleznete pod ním otvor pro SIM kartu a paměťovou kartu

- - - - 
Díky přibalenému peru si můžete psát poznámky na libovolné obrazovky operačního systému

Uložené náčrtky se ukládají do aplikace Poznámky, kterou můžete synchronizovat s Evernote. Pokud si do Flyeru nahrajete třeba studijní skripta, můžete si v nich dotykovým perem dělat poznámky. Využití je samozřejmě mnohem širší, ale je škoda, že pero nelze používat ke kompletnímu ovládání tabletu. 

2. část: Uživatelské prostředí HTC Sense, internet, fotoaparát, data a textové zprávy

HTC Flyer: Videorecenze tabletu s operačním systémem Android (2. část)

Na zadní straně najdeme objektiv 5MPx fotoaparátu s autofocusem (maximální rozlišení 2592 x 1520 px). Výsledná kvalita snímků je bohužel dost mizerná. Ani při dobrých světelných podmínkách nejsou fotografie dostatečně ostré, navíc se uprostřed objevuje kolečko s nádechem do růžova, což je problém, se kterým HTC bojuje už několik let. S focením textu si Flyer poradí, ale výsledek je opět hodně na hraně. Co naplat, že v nastavení můžete využít celé řady efektů, když je celková kvalita optiky mizivá. Ostatně podívejte se na přiložené fotografie. 

- - -

- - -

- - -

O moc lépe na tom Flyer není ani co se záznamu videa týče. Ve specifikacích sice výrobce uvádí podporu pro HD video (720p, 1280 x 720 px), výsledná kvalita je ale opět hodně průměrná. Video je sice plynulé, ale úplně se zapomnělo na lepší ostrost. Možnosti fotoaparátu mě zklamaly a rozhodně bych od zařízení s takovou výbavou a tak vysokou cenou očekával podstatně lepší výsledky. 

HTC Flyer: Ukázka záznamu videa v HD rozlišení

V poslední době výrobci dost často zapomínají na signalizační diodu, která uživatele informuje o různých aktivitách. U Flyeru se tak naštěstí neděje a notifikační LEDku nalezneme přímo v tlačítko Power. Když je tablet vybitý, dioda bliká červeně, po připojení na nabíječku svítí oranžově a při plném nabití svítí zeleně. Při zmeškané události (nová textová zpráva, upomínka v kalendáři…) dioda zeleně bliká. 

3. část: Aplikace, čtečka knih, galerie a závěrečné hodnocení

HTC Flyer: Videorecenze tabletu s operačním systémem Android (3. část)

HTC Flyer disponuje funkcí Fast Boot, se kterou je tablet možné zapnout během dvou vteřin. Už z iPadu jsem si ale zvykl tablet nevypínat, takže jsem Fast Boot nikdy nepoužíval a spokojil jsem se s běžným vypnutím displeje při neaktivitě. Ale pokud víte, že tablet nějaký čas nebudete používat, můžete jej uvést do hibernace (Fast Boot). Bohužel jsem nepřišel na to, jak Flyer mohu vypnout úplně. U telefonů od HTC s funkcí Fast Boot se to řeší tak, že vytáhnete baterii, ta však u Flyeru není přístupná a uživatel nemá možnost ji vyměnit.

- -

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.3.3 Gingerbread + nová verze HTC Sense (update na Android 3.0 bude do konce roku)
Displej: 7″, kapacitní, rozlišení 1024 × 600 px
Procesor: Qualcomm Snapdragon, 1,5 GHz (single-core)
Paměť: 1 GB RAM, 32 GB vnitřní paměti, slot na microSD karty (až 32 GB)
Data: Quad-band GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900 MHz), HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0 s A2DP, microUSB konektor (USB 2.0)
GPS: ano, 20 kanálů, A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 5 MPx, autofocus, přední kamerka pro videohovory (1,3 MPx)
Rozměry a hmotnost:  195,4 x 122 x 13,2 mm , 415 gramů včetně baterie
Baterie: 4 000 mAh (celý den při běžném používání, 9 hodin při videu)
Další informace: 3,5mm výstup na sluchátka, pohybový senzor, podpora

Obrázky z operačního systému
- - - 
Nastavení, konfigurace dotykového pera a informace o systému

- - - 
Uzamčená obrazovka, internetový prohlížeč a čtečka elektronických knih

- - - 
Kalendář, HTC Watch s nabídkou trailerů a přehled spuštěných aplikací

- - - - - 
Portrait režim: hlavní obrazovky HTC Sense, domovská stránka, internetový prohlížeč  a čtečka knih

Flyer je vybavený sedmipalcovým displejem s rozlišením 1024 x 600 px, což je zcela dostačující. Většina aplikací stažených z Android Marketu nemá s tímhle rozlišením problém, ale čas od času narazíte na titul, který se na celou obrazovku neroztáhne a vy jej vidíte pouze v malém okně uprostřed obrazovky (všimnout si toho můžete na screenshotu z programu SmartBench níže). I když tablet nabízí poměrně vysoké nastavení jasu, není v tomto případě čitelnost na přímém sluníčku úplně ideální a odleskům se zkrátka nevyhnete. V běžných domácích podmínkách je podání barev věrohodné, regulaci jasu můžete samozřejmě nechat na světelném senzoru, který pak svítivost přizpůsobuje v závislosti na okolních podmínkách.

- - 

Pro psaní je připravena softwarová klávesnice, kterou můžete využívat v portrait i landscape režimu. O poznání pohodlněji se mi psalo v druhém natočení, kdy jsou tlačítka dostatečně velká a vy máte spoustu prostoru pro psaní. Psaní českých znaků nečiní žádný problém – stačí pouze na vybrané klávese chvíli přidržet prst a následně se objeví nabídka dalších znaků. Při psaní můžete využít českého slovníku T9, který však napovídá pouze slova s diakritikou, naštěstí není problém ho naučit nové výrazy.

 - - - - 
Hodnoty naměřené v benchmarkových programech (Quadrant, SmartBench, Neocore, LinPack)

Šikula za přehnanou cenu
HTC Flyer se prodává ve dvou variantách: 16GB verze s Wi-Fi modulem a 32GB s Wi-Fi + 3G modulem. Obě dvě verze ale nejsou nejlevnější a pokud se nepletu, řadí se Flyer mezi nejdražší tablety s Androidem vůbec, což považuji za jednu z hlavních nevýhod. Druhým problémem je Android ve verzi 2.3, protože většina konkurenčních výrobců už chystá na trh tablety s trojkovým Androidem. HTC se to do jisté míry snaží nahradit přítomností přepracovaného uživatelského prostředí Sense, které nabízí celou řadu vylepšení, nicméně Android 3.0 potřebám tabletů vyhovuje mnohem více. A do třetice mě nemile překvapil fotoaparát; u zařízení za takovou cenu bych očekával úplně jiné výsledky.

HTC Flyer 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Snažil jsem se u HTC ověřit informaci ohledně dostupnosti aktualizace na Android 3.x, ale žádný přesný termín zatím nemají, prý se s ním počítá „někdy do konce roku“, takže zatím nevíme, jak dlouho budou uživatelé muset na update čekat. 

HTC Flyer 32GB 3G lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Na Flyeru se mi líbilo dílenské zpracování, kompaktní rozměry a příjemná hmotnost. Díky úhlopříčce displeje 7″ se tablet dobře přenáší. Potěšila mě také dobrá optimalizace systému a rychlé reakce. Při sledování filmů a přehrávání hudby oceníte dvojici stereo reproduktorů na zadní straně, které hrají opravdu dobře. Flyer to na trhu nebude mít jednoduché, konkurence nabízí podobně vybavená zařízení, často s novější verzí Androidu a za nižší cenu. HTC sice k Flyeru přibaluje stylové kožené pouzdro a dotykové pero, ale dokážou tato vylepšení opravdu přebít řešení od konkurence?

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

27 komentářů

 1. Zase růžové a nekvalitní fotky? HTC opět dělá z uživatelů blbce jako kdysi s Qualcommem MSM 720x. Dlouhodobá kvalita je pro některé společnosti zkrátka nemožná :-)
  A vyšší cena? Nevím, pro mě už z principu musí mít HTC nižší cenu než Apple. I přesto že má pro mě přijatelnější OS a velikost než iPad.

 2. Pro mě jednoznačně zklamání. Především stylus – myslel jsem, že bude použitelný všude, tj. jsem se těšil na konečně pořádné využití SBM, výběr textu atp. … a případně do budoucna nějakou aplikaci na rozpoznávání textu. A ono houby. Jinak v porovnání s Galaxy Tabem nevidím zas až takový pokrok, abych o něm přemýšlel…

  Což je na druhou stranu docela dobře :-)

 3. Urcite bych vam Jiri chtel podekovat za brilantni recenzi(zejmena ta videocast)tak podrobny rozbor po videu jsem videl snad jen u Engadget coz je spicka :)) a myslim ze vy jste to mel jeste lepe rozvrhnute.
  Co se tyka samotneho tabletu tak me prekvapila skvela optimalizace,ale velke zklamani pro me je HTC Watch-coz byla sluzba na kterou jsem se vylozene tesil,tedy pro nejaky muj budouci HTC smartphone ;).Musim uznat ze to je celkem sok :(
  Nicmene jeste jednou diky za recenzi a mnoho zdaru do takovychto dalsich povedenych kousku :)!

  Petr

 4. _petr_: Díky moc za komentář. Já se u každého natočeného videa trochu bojím, jak jej uživatelé přijmou a zda jsem tam na nic nezapomněl. A když se na to zpětně dívám, tak chybek je tam spousta, ale snad to časem vypiluji, takže děkuji za pochvalu a snad se vám budou líbit i další chystané recenze.

 5. Tablet je to hezky ale vystuhuje to uz nadpis … Ta cena by mohla byt nizsi. Verim v to, ze cena klesne stejne jako klesla u Samsungu Galaxy Tab.

  Jinak taky moc diky za skvelou recenzi. Videa jsou super :)

 6. Skvělá recenze, videa jsou báječná, v tomhle duchu rozhodně pokračovat, z nějaké chybičky se nikdo nezblázní, údaje si každý může přečíst, důležité na něm jsou ta zařízení za chodu, na druhou stranu je ale lepší když jsou s komentářem než když tam hraje nějaká rozptylující MIDI :) A ty Jirkova videa patří co do kvality mezi nejlepší česká.
  Co se týče tabletu, cena je strašidelná, s androidem zaspali, pero je pěkný nápad, ale kdyby druhý konec udělali klasický stylus na ovládání tabletu udělali by lépe.

  Mimochodem, Jirka má spoustu korun :-)

 7. No, podle toho videa se toto zařízení moc svižně nechová…

 8. Zcela otevřeně jako fanoušek HTC říkám, že HTC Flyer je ta největší blbost, co HTC udělalo. Prostředí není připraveno z malé obrazovky telefonu na velkou obrazovku tabletu. Tzn. neustále musím rukou běhat od jednoho kraje displeje k jinému. Displej je celkově na tablet stále malý takže psát na tom je hrůza. Stylus je nepoužitelný, protože je pomalý a velmi nepřesný, takže na psaní také není. Jediné co je pro tento tablet plus je synchronizace s Evernote.

  Jinak docela mě pobavili překlady jako HTC Klikyháky či Má police :)

 9. Jinak vím, že jsem pokládán za hnidopicha neboť pana Hrmu neustále šikanuju svými nevybíravými poznámkami, ale opět jednu přihodím: Internetový prohlížeč neexistuje stejně jako neexistuje činnost „prohlížení internetu“. Pokud ano tak jediné co se pod spojením prohlížet internet dá najít tak je dívat se na kabely od O2 či jiného operátora a providera.

  Správně se říká prohlížet web a webový prohlížeč. Internet je síť a web je služba na této síti fungující.

 10. No ono tvé slovní spojení „být připraven z něčeho na něco“ taky není uplně češtinářská vyšší dívčí, což? A těch chybějících čárek…
  Mně je to v podstatě jedno, ale když už si tu hrajeme na ty intelektuály…

  P.S. ještě musím před obědem napsat Ballmerovi, ať laskavě přejmenuje ten Internet Explorer.

 11. Minatory: příště na to zkusím dát pozor. V textu není problém to přepsat, ale u videa je to trochu horší :-)

 12. Standa: Čeština mi nikdy nešla to přiznávám zcela otevřeně a uznávám, že ty mé slohy nejsou dokonalé. :) Internet Explorer ovšem není internetový prohlížeč, ale internetový průzkumník.

 13. Ještě podotknu, že Internet Explorer se jmenuje Explorer v návaznosti na klasický explorer.exe

 14. Chlupatá deka

  Sám uznáváš, že píšeš jako prase, ale stejně rejpeš do takovejch hovadin.

  HTC to s cenou hooodně přepísklo, za ty prachy by si to koupil jen blbec.

 15. Chlupatá deka: proč blbec? Měl jsem ho v akci HTC za 9999Kč a spokojenost… A když na to někdo má i za 17000Kč, proč by si ho nemohl koupit? Jsou lidi, kteří na to mají, ale podle vašich slov je jasné, že jim asi závidíte…

 16. pepan6680: Proč závist? To že člověk nechce utrácet peníze za věci, které považuje za špatné a předražené ještě neznamená, že je závidí lidem, kteří tak činí.

 17. Minatory: dobře, ale nazývat někoho blbcem? To mi příjde trochu příliš. Jasně, když za to neche utrácet, ať neutrácí, ale takhle mluvit o lidech, kteří ty možnosti mají prostě není zrovna normální…

 18. Kamil Pulicar

  V recenzi jsou opomenuty některé věci.
  – Dnes není rok 2009, aby nám HTC cpalo mobilní Android 2.*, upgrade na tabletovou verzi 3.0 zřejmě nikdy nebude jak je u HTC zvykem a jestli náhodou bude, tak k čemu pak budou ty tlačítka pod displejem? (Pamatujete HD2 a slibovaný upgrade na WP7)
  – Další věc je jak ušetřit na procesoru, to je klasická věc. Dnes každého zajímají GHz, ale že ten procesor má pouze jedno jádro a celkově proti „Tegra 2“ zaostává.

  Pokud chcete velký telefon kupte si Samsung Galaxy Tab, Dell Streak a pokud chcete tablet s Androidem je tu Asus Transformer, Acer iconia tab…

 19. Ty obrázky s kreslenými poznámkami sou epický :D

 20. dwbmb: Perfektně ukazují, jak moc „dobře“ jsem na tom s kreslením :)

 21. poterienko (neregistrovaný)

  Pane Hrma chtěl bych Vás poprosit o vyzkoušení funkčnosti funkce USB host pomocí redukce MircoUSB-USB. Tato informace není nikde k nalezení. Předem moc děkuji.

  • Dobrý den, to už bohužel není v mých silách, protože tablet několik měsíců nemám. Zkuste svůj dotaz nasměrovat do fóra, třeba se tam někdo ozve, kdo má možnost redukci otestovat.

 22. matty13 (neregistrovaný)

  POTERIENKO:našel jsi forum kde se o této funkci hovoří, popř. zda je vůbec možné USB host použít a připojit USB flash disk?

 23. Spider (neregistrovaný)

  Funkce usb host není podprovana, zkoušel jsem to na verzi 3.2. Po připojení flashdisku přes redukci se nic nestane.

 24. DObrý den, myslíte že se htc flyer hodí klukovi co mu je (např.: 12 let)?

  • Proc zrovna tento,nechce koupit klukovi koupit neco novejsiho,za stejnou cenu nejdete mnohem zajimavejsi tablet.

 25. andrej10011 (neregistrovaný)

  Píšem sice neskoro ale len dnes som si všimol tuto recenziu :) ,mám len pripomienku k tomu fast-bootu ktorý redaktor nevie vypnut ,vypina sa klasicky ako na každom HTC-čku MENU-Nastavenie-Napajanie-rýchle zavedenie

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).