TOPlist

HTC Flyer: tablet s příjemným vzhledem a nepříjemnou cenou (videorecenze)

Před nedávnem na český trh dorazil kompaktní tablet Flyer, který je vůbec prvním zařízením tohoto typu od HTC. Do vínku dostal operační systém Android 2.3, ale naštěstí se v budoucnu počítá s uvolněním aktualizace na Android 3.x. Flyer nabízí kompaktní rozměry, dobrou softwarovou optimalizaci a externí dotykové pero, které využijete při psaní poznámek. Podrobnosti naleznete v naší videorecenzi.

HTC Flyer byl představen v únoru na Mobile World Congressu v Barceloně (byli jsme u toho). Zde si odbyla premiéru i spousta dalších tabletů od jiných výrobců, kteří ale ve většině případů vsadili na novější Android 3.0, který je pro potřeby těchto zařízení přímo optimalizovaný. HTC se ale rozhodlo vydat vlastní cestou a Flyer dorazil na pulty obchodů s Androidem 2.3.3 obohaceným o uživatelské prostředí HTC Sense 2.1. A právě Sense se do jisté míry snaží suplovat absenci Androidu 3.0. Zapomeňte na prostředí, na které jste zvyklí z mobilních telefonů od HTC, Sense na Flyeru je výrazně přepracované, ale vůbec to není na škodu. Reakce jsou navíc okamžité, takže se nemusíte obávat nějakých prodlev a zpoždění. HTC Sense navíc nabízí celou řadu 3D efektů, stylové animace počasí a spoustu dalších vylepšení, bez kterých bychom se sice obešli, ale na druhou stranu tabletu přidávají na kráse a nijak nebrzdí při běžném používání.

- - -

- - -
Hlavní obrazovka může mít díky úpravám od HTC mnoho podob

- - -
Nabídka s programy, notifikační oblast a seznam uložených poznámek

Mám pocit, že HTC si v tomto případě dalo s optimalizací hodně záležet. Při výběru procesoru padla volba na 1,5GHz čip od Qualcommu; nenechte se ale zmást, nejde o dvoujádro, nýbrž o klasický jednojádrový procesor. I tak ale nabízí velmi dobré výsledky a opět se potvrzuje pravidlo, že dobrá optimalizace je důležitější a často přinese více užitku, než neodladěný tablet s dvoujádrem. A to nemluvím o energetické náročnosti, která je v případě dualcore procesorů o poznání vyšší. Abych to shrnul, přítomnost dvoujádrového procesoru mě u Flyeru nijak netrápila a všechny běžné činnosti, které jsem prováděl a které se od tabletu očekávají, fungovaly na výbornou.

1. část: Vzhled zařízení, hardware, výdrž a dotykové pero

Na tiskové konferenci se HTC chlubilo, že Flyer nabídne online službu pro půjčování filmů s názvem HTC Watch a systém pro streamované online hraní OnLive. Služba HTC Watch měla být od června dostupná v České republice, ale bohužel se tak nestane a prozatím u nás nepoběží (v jiných zemích fungovat bude). Že bychom opět naráželi na problém s licenčními podmínkami? Příliš pozitivně to nevypadá ani s OnLive (hraní nejrůznějších PC titulů, kdy se početní výkon zpracovává na serverech poskytovatele a do zařízení se přenáší obraz); tahle služba byla na Flyeru odpískána kvůli problémům s optimalizací a je ve hvězdách, zda se jí někdy dočkáme.

- - -

- - -

Součástí balení je zajímavé pero, díky kterému můžete na displej psát poznámky. Ocení jej také vaše ratolesti, které s ním mohou kreslit a všelijak čmárat po displeji. Je dobré vědět, že pero nenahrazuje klasický stylus a nelze s ním tablet kompletně ovládat. Slouží opravdu pouze pro zadávání poznámek, což je trochu škoda. V praxi to funguje tak, že stačí hrotem pera kliknout kamkoliv na displej a obsah obrazovky se okamžitě uloží do obrázku, na který můžete dále kreslit a případně připisovat poznámky. Na výběr máte z několika per, štětců, tužek a fixů a stejně tak je k dispozici několik druhů barev. Na těle dotykového pera naleznete dvě tlačítka; prvním lze označovat text a druhým mazat již napsané poznámky.

- - -
Horní plast na zadní straně je odnímatelný a naleznete pod ním otvor pro SIM kartu a paměťovou kartu

- - - -
Díky přibalenému peru si můžete psát poznámky na libovolné obrazovky operačního systému

Uložené náčrtky se ukládají do aplikace Poznámky, kterou můžete synchronizovat s Evernote. Pokud si do Flyeru nahrajete třeba studijní skripta, můžete si v nich dotykovým perem dělat poznámky. Využití je samozřejmě mnohem širší, ale je škoda, že pero nelze používat ke kompletnímu ovládání tabletu.

2. část: Uživatelské prostředí HTC Sense, internet, fotoaparát, data a textové zprávy

Na zadní straně najdeme objektiv 5MPx fotoaparátu s autofocusem (maximální rozlišení 2592 x 1520 px). Výsledná kvalita snímků je bohužel dost mizerná. Ani při dobrých světelných podmínkách nejsou fotografie dostatečně ostré, navíc se uprostřed objevuje kolečko s nádechem do růžova, což je problém, se kterým HTC bojuje už několik let. S focením textu si Flyer poradí, ale výsledek je opět hodně na hraně. Co naplat, že v nastavení můžete využít celé řady efektů, když je celková kvalita optiky mizivá. Ostatně podívejte se na přiložené fotografie.

- - -

- - -

- - -

O moc lépe na tom Flyer není ani co se záznamu videa týče. Ve specifikacích sice výrobce uvádí podporu pro HD video (720p, 1280 x 720 px), výsledná kvalita je ale opět hodně průměrná. Video je sice plynulé, ale úplně se zapomnělo na lepší ostrost. Možnosti fotoaparátu mě zklamaly a rozhodně bych od zařízení s takovou výbavou a tak vysokou cenou očekával podstatně lepší výsledky.

V poslední době výrobci dost často zapomínají na signalizační diodu, která uživatele informuje o různých aktivitách. U Flyeru se tak naštěstí neděje a notifikační LEDku nalezneme přímo v tlačítko Power. Když je tablet vybitý, dioda bliká červeně, po připojení na nabíječku svítí oranžově a při plném nabití svítí zeleně. Při zmeškané události (nová textová zpráva, upomínka v kalendáři…) dioda zeleně bliká.

3. část: Aplikace, čtečka knih, galerie a závěrečné hodnocení

HTC Flyer disponuje funkcí Fast Boot, se kterou je tablet možné zapnout během dvou vteřin. Už z iPadu jsem si ale zvykl tablet nevypínat, takže jsem Fast Boot nikdy nepoužíval a spokojil jsem se s běžným vypnutím displeje při neaktivitě. Ale pokud víte, že tablet nějaký čas nebudete používat, můžete jej uvést do hibernace (Fast Boot). Bohužel jsem nepřišel na to, jak Flyer mohu vypnout úplně. U telefonů od HTC s funkcí Fast Boot se to řeší tak, že vytáhnete baterii, ta však u Flyeru není přístupná a uživatel nemá možnost ji vyměnit.

- -

Hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.3.3 Gingerbread + nová verze HTC Sense (update na Android 3.0 bude do konce roku)
Displej: 7″, kapacitní, rozlišení 1024 × 600 px
Procesor: Qualcomm Snapdragon, 1,5 GHz (single-core)
Paměť: 1 GB RAM, 32 GB vnitřní paměti, slot na microSD karty (až 32 GB)
Data: Quad-band GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900 MHz), HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 3.0 s A2DP, microUSB konektor (USB 2.0)
GPS: ano, 20 kanálů, A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 5 MPx, autofocus, přední kamerka pro videohovory (1,3 MPx)
Rozměry a hmotnost:  195,4 x 122 x 13,2 mm , 415 gramů včetně baterie
Baterie: 4 000 mAh (celý den při běžném používání, 9 hodin při videu)
Další informace: 3,5mm výstup na sluchátka, pohybový senzor, podpora

Obrázky z operačního systému
- - -
Nastavení, konfigurace dotykového pera a informace o systému

- - -
Uzamčená obrazovka, internetový prohlížeč a čtečka elektronických knih

- - -
Kalendář, HTC Watch s nabídkou trailerů a přehled spuštěných aplikací

- - - - -
Portrait režim: hlavní obrazovky HTC Sense, domovská stránka, internetový prohlížeč  a čtečka knih

Flyer je vybavený sedmipalcovým displejem s rozlišením 1024 x 600 px, což je zcela dostačující. Většina aplikací stažených z Android Marketu nemá s tímhle rozlišením problém, ale čas od času narazíte na titul, který se na celou obrazovku neroztáhne a vy jej vidíte pouze v malém okně uprostřed obrazovky (všimnout si toho můžete na screenshotu z programu SmartBench níže). I když tablet nabízí poměrně vysoké nastavení jasu, není v tomto případě čitelnost na přímém sluníčku úplně ideální a odleskům se zkrátka nevyhnete. V běžných domácích podmínkách je podání barev věrohodné, regulaci jasu můžete samozřejmě nechat na světelném senzoru, který pak svítivost přizpůsobuje v závislosti na okolních podmínkách.

- -

Pro psaní je připravena softwarová klávesnice, kterou můžete využívat v portrait i landscape režimu. O poznání pohodlněji se mi psalo v druhém natočení, kdy jsou tlačítka dostatečně velká a vy máte spoustu prostoru pro psaní. Psaní českých znaků nečiní žádný problém – stačí pouze na vybrané klávese chvíli přidržet prst a následně se objeví nabídka dalších znaků. Při psaní můžete využít českého slovníku T9, který však napovídá pouze slova s diakritikou, naštěstí není problém ho naučit nové výrazy.

- - - -
Hodnoty naměřené v benchmarkových programech (Quadrant, SmartBench, Neocore, LinPack)

Šikula za přehnanou cenu
HTC Flyer se prodává ve dvou variantách: 16GB verze s Wi-Fi modulem a 32GB s Wi-Fi + 3G modulem. Obě dvě verze ale nejsou nejlevnější a pokud se nepletu, řadí se Flyer mezi nejdražší tablety s Androidem vůbec, což považuji za jednu z hlavních nevýhod. Druhým problémem je Android ve verzi 2.3, protože většina konkurenčních výrobců už chystá na trh tablety s trojkovým Androidem. HTC se to do jisté míry snaží nahradit přítomností přepracovaného uživatelského prostředí Sense, které nabízí celou řadu vylepšení, nicméně Android 3.0 potřebám tabletů vyhovuje mnohem více. A do třetice mě nemile překvapil fotoaparát; u zařízení za takovou cenu bych očekával úplně jiné výsledky.

Snažil jsem se u HTC ověřit informaci ohledně dostupnosti aktualizace na Android 3.x, ale žádný přesný termín zatím nemají, prý se s ním počítá “někdy do konce roku”, takže zatím nevíme, jak dlouho budou uživatelé muset na update čekat.

Na Flyeru se mi líbilo dílenské zpracování, kompaktní rozměry a příjemná hmotnost. Díky úhlopříčce displeje 7″ se tablet dobře přenáší. Potěšila mě také dobrá optimalizace systému a rychlé reakce. Při sledování filmů a přehrávání hudby oceníte dvojici stereo reproduktorů na zadní straně, které hrají opravdu dobře. Flyer to na trhu nebude mít jednoduché, konkurence nabízí podobně vybavená zařízení, často s novější verzí Androidu a za nižší cenu. HTC sice k Flyeru přibaluje stylové kožené pouzdro a dotykové pero, ale dokážou tato vylepšení opravdu přebít řešení od konkurence?

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku