TOPlist

HTC Desire vs. Samsung Galaxy S: Kohoutí zápasy mezi dvěma velikány

Naskytla se nám možnost otestovat dva velmi vyrovnané komunikátory s operačním systémem Android a rozhodli jsme se udělat srovnání jejich kladů a záporů. Jak si vedl delší dobu prodávaný HTC Desire, který se nyní dostává do stínu jeho HD verze a jak si vedla vlajková loď Samsungu s velkým Super AMOLED displejem? To se dozvíte v našem článku.

Oba komunikátory patří k opravdové špičce. Oba mají systém Google Android, oba startovaly na verzi 2.1 a oba mají podobný hardware. Přesto to jsou poměrně odlišné přístroje, a to nejen z vnějšího pohledu. Začněme tedy pěkně od základů, tudíž vzhledem a dílenským zpracováním. Konstrukčně se HTC Desire a Samsung Galaxy S opravdu liší. HTC vsadilo na pevnější materiály, málo lesku a možná o chlup lepší ovládání. Samsung zase raději zvolil měkčí plasty a menší váhu. Co je lepší v praxi? Pravděpodobně něco mezi. Desire lépe padne do ruky, na pocit je příjemnější a opravdu málokdy se stane, že by vyklouzl z dlaně. A když už se tak stane, je téměř nemožné ho na zadní straně odřít. To samé se dá říct o displeji. Kvalitní sklo je velmi odolné vůči jakýmkoliv škrábancům. Osobně mám model Desire od dubna a ani po delším a důkladném hledání nenajdu žádný výraznější škrábanec. Navíc kromě hardwarových tlačítek je tu i optický trackpad, díky kterému se lépe orientuje v textu či na webových stránkách. Galaxy S už tak odolný není.

- - -

Díky faktu, že má většinu těla z měkčího plastu, se snadněji odře či vyklouzne z ruky. Optický trackpad mu chybí, a tak trefit se přesně na co je potřeba, je horší. Abych mohl kapitolu konstrukce uzavřít, je ještě potřeba zmínit rozdíl v rozložení a počtu tlačítek. Desire má tlačítko pro rychlé vyhledávání, které usnadňuje práci, ale na druhou stranu mu chybí klávesa spouště fotoaparátu, a tak je focení někdy velmi obtížné. Spoušť fotoaparátu nemá ani Galaxy S, ale oproti Desire má navíc tlačítko pro zamknutí přístroje, které je ale pro někoho spíše otravné, je to tedy věc každého uživatele. Bytelností jistě vítězí Desire, to ale na úkor váhy, protože Samsung Galaxy S je přes svou velikost nesmírně lehký telefon. Navíc je jeho tloušťka o trochu menší, a to člověk ocení hlavně při nošení v kapse.

- - -

Nyní nevím, jestli má vůbec cenu se pouštět do srovnání vzhledu. Desire začal novou sérii designů pod značkou HTC a Galaxy S se tak trochu inspiroval u „jablečného” iPhonu. Design je čistě subjektivní věc a myslím, že zde stačí říct, že oba modely se jistě nemusí za svůj vzhled stydět.

- - -

Displeje: AMOLED a Super AMOLED
Oba testované přístroje disponují displejem s technologií AMOLED. Avšak jen jeden z nich, Samsung, má ještě předponu Super. A je také proč. Barvy v kombinaci s WVGA rozlišením jsou opravdu parádní a obraz tak dostává nový rozměr. Ale ani Desire se nemusí stydět. Jeho jas, a tak i viditelnost na přímém slunci sice není tak dobrá jako u Galaxy S, přesto je zobrazovaný obraz kvalitní. Pokud jde ale o přehrávání filmů, či krátkých klipů, zde vyhrává Samsung, a to si i troufám říct, že na plné čáře. Jelikož je displej první a pro někoho nejdůležitější část hardwaru, pojďme si nyní podívat na zbytek, před přechodem k softwarové části.

Poznámka: Testoval jsem Desire s AMOLED displejem. Dnes ho již s touto technologií ale nekoupíte. Vystřídaly je SLCD displeje.

- - -

Procesory aneb souboj gigahertzů
Parametry obou zařízení jsou velmi podobné a zajímavé, přesto bych zde měl určit, který z této dvojice je na tom výkonově lépe. Souboj procesorů Snapdragon versus Hummingbird může tedy začít. Od uvedení Galaxy S se vědělo, že na tom bude s rychlostí velmi dobře a pravděpodobně i lépe než Desire. I když mají oba přístroje gigahertzový procesor, „esko” od Samsungu je prostě výkonnější. V praxi je to vidět například na používání živých tapet či na ukázkovém videu níže, kde je testována zátěž v podobě 3D hry Quake 2. Rychlost je ale také závislá na výchozím spouštěči (launcheru). HTC Desire má v základu prostředí Sense, Samsung Galaxy S pak TouchWiz ve verzi 3.0. Tím se dostáváme do další kapitoly, a to uživatelská rozhraní.

- -

HTC Desire – hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.1 „Eclair” + HTC Sense – nyní již 2.2
Procesor: Qualcomm Snapdragon QSD8250, 1 GHz
Displej: kapacitní AMOLED, 3.7″, WVGA (480×800 px), 16 milionů barev
Paměť: 576 MB RAM, 512 MB ROM + slot na microSDHC karty (až 32 GB)
Telefon: čtyřpásmový GSM modul (GPRS/EDGE třídy 12), 3G/HSDPA (900/2100 MHz)
Konektivita: Bluetooth 2.1, Wi-Fi 802.11b/g, USB 2.0/micro USB
GPS: ano, 20 kanálů, podpora A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 5 MPx, přisvětlovací dioda, autofocus, geotagging, detekce tváří, širokoúhlý režim, záznam videa ve WVGA rozlišení (s Androidem 2.2 záznam v 720p)
Rozměry: 119 × 60 × 11.9 mm
Hmotnost: 135 gramů včetně baterie
Baterie: Li-ion 1400 mAh
Doba hovoru: 400 minut v GSM, 390 minut v 3G
Pohotovostní režim: 340 hodin v GSM, 360 hodin v 3G
Další informace: 3,5 mm jack, pohybový senzor, proximity senzor, světelný senzor, sdílení internetu do PC, Facebook a Twitter klient, FM rádio s RDS, widgety na hlavní obrazovku

Samsung Galaxy S – hardwarové parametry
Operační systém: Android 2.1 + uživatelské rozhraní TouchWiz 3.0
Displej: 4.0″ WVGA SUPER AMOLED (800×480 px) využívající mDNIe, 16 milionů barev, kapacitní
Telefon: Quadband GSM (GPRS/EDGE); 3G (HSDPA 7.2Mbps, HSUPA 5.76Mbps), 900/1900/2100 MHz
Procesor: 1GHz Samsung Hummingbird (jádro Cortex-A8), grafický čip PowerVR SGX540
Konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0 (EDR, A2DP), USB 2.0 (microUSB konektor)
Paměť: 512 MB RAM, 8 GB vnitřní paměť (v zahraničí se prodává i 16GB verze), microSDHC slot (až 32 GB)
Fotoaparát: 5.0 MPx + VGA videokamerka, autofokus, Self shot, Action shot, Cartoon shot, Smile shot, Panorama shot
Video: záznam v HD rozlišení (1280×720 bodů) s 30 FPS, ukázka
Podporované video kodeky: mpeg4, H.264, H.263, H263Sorenson, DivX/ XviD, VC-1. Formát: 3gp (mp4), WMV (asf), AVI (divx), MKV, FLV
Podporované audio kodeky: MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, OGG, AMR-NB, WAV, MID, AC3, IMY, FLAC, XMF
GPS: ano, A-GPS, 20 kanálů, digitální kompas
Další informace: akcelerometr, senzor blízkosti (proximity), světelný senzor, 3,5mm výstup pro sluchátka
Rozměry: 64,2 x 122,4 x 9,9 milimetrů
Hmotnost: 118 gramů
Baterie: Li-Pol 1500 mAh

Uživatelská prostředí: HTC to zvládlo lépe
Souboj mezi králi na poli systému Android je také soubojem uživatelských rozhraní, kterými oba přístroje disponují. Je řeč o Sense UI a TouchWiz ve verzi 3.0. Které prostředí je propracovanější a zjednodušeně řečeno lepší? Musím ještě připomenout, že nadstavby v obou přístrojích není pouze hlavní spouštěč aplikací, nýbrž všechny nabídky, rozhraní SMS, kalendáře, pošty a různé doplňkové prográmky. Obě uživatelská prostředí nabízí mnoho hlavních ploch, na které lze umístit různé widgety, odkazy, složky či oblíbené kontakty. HTC, možná i přes fakt, že své UI provozuje delší dobu a na více zařízeních, to zvládlo lépe. Na výběr je z mnoha hezky zpracovaných widgetů. Mezi ty zajímavé patří hodiny, kalendář, přátelé, záložky a pošta. To mi u Samsungu chybí. Samozřejmě, že jdou poté dostáhnout z Android Marketu, ale komu jde o jednotnost, u Galaxy S má smůlu. Podobně na tom jsou zprávy SMS, e-mailový klient a kalendář. HTC si i s těmito věcmi poradilo o poznání lépe. Graficky vypadají tato prostředí propracovaněji, a co se týče funkčnosti a například propojení se sociálními sítěmi, zde Desire s jeho Sense opět vyhrává. U Samsungu to sice jde taky, ale složitěji a ne vždy se to může podařit.

- - - - -
Hlavní obrazovky na Desire a Galaxy S; 2x kalendář z Desire vs. kalendář od Samsungu

- - - - -
Nabídka s programy na Desire a Samsungu; uzamčená obrazovka na Galaxy S + zprávy; počasí na Desire

Na druhou stranu je prostředí Sense o něco náročnější na systém a občas dojde ke znatelnému zpomalení. S touto věcí se u Galaxy S mockrát nesetkáte, navíc není problém používat živé tapety, ale o celkovém výkonu zařízení jsem již mluvil.

Multimédia: hudba, filmy a vytvořený obsah
Oba přístroje by měly být celkově pro multimédia jako dělané. Přesto jeden z nich nad tím druhým vyčnívá. Prvním rozdílem je interní paměť telefonu (pro data). Bez paměťové karty je Desire v podstatě k nepoužití, proto je již v základním balení 4GB karta. Ta u Samsungu Galaxy S chybí. Kromě uložení map k navigaci také není důvod ji mít. Galaxy S totiž nabízí 8 GB interního úložiště. Navíc s nativní podporou formátů DivX se stává ideálním přehrávačem do MHD či na delší cesty. Plus ve spojení se 4″ Super AMOLED displejem patří mezi opravdovou špičku. Externí reproduktor je oproti tomu v Desire hlasitější a má výraznější basy. U HTC totiž jasně převažují výšky a zvuk se někdy stává až nepříjemným. To u Samsungu nehrozí a v tomto oboru multimediálního přehrávače tedy vyhrává.

- -

Přibalená sluchátka jsou o něco lepší u Samsungu Galaxy S. HTC totiž dodává pouze standardní pecky, které navíc po několika měsíčním používání zásadně odchází (mám již druhé a vždy se přeruší spojení u konektoru).

V této kapitole také nesmí chybět vytváření multimédií. Oba telefony se pyšní 5 MPx fotoaparátem s automatickým ostřením a záznamem videa v rozlišení 720p (u Desire až po aktualizaci na Android 2.2). Desire má navíc přisvětlovací LED diodu, která u Galaxy S citelně chybí. Přesto si troufám říct, že Samsung fotí lépe a i natočená videa mají kvalitu na vyšší úrovni, a to jak obrazovou, tak zvukovou. V noci toho sice moc nevyfotíte, ale při denní expozici je lepší ostrost na fotografiích ze Samsungu. Navíc se mi u HTC Desire stalo, že se záhadně zašpinila zadní krytka objektivu a vyfocené snímky měly tak o 70% zhoršenou kvalitu. Tento problém se ale dá částečně vyřešit důkladným vyčištěním krytky, například tyčinkou do uší. Doporučuji při tom použít nějaký čisticí prostředek, ale pozor, aby jste nepoužili nějaký příliš agresivní a nerozleptali si povrch krytu Desire.

-   -

Internet, konektivita a použití GPS
Jak Desire, tak Galaxy S, dokáže operovat v sítích GSM za použití GPRS, EDGE a 3G (HSDPA) připojení. Rychlosti jsou srovnatelné, načítání stránek je velmi vyrovnané, a to i přes síť Wi-Fi. Co se týče prohlížení internetu, i zde jsou výsledky stejné. Jelikož mají oba přístroje stejné rozlišení (800×480 px), zobrazované stránky vypadají povětšinou stejně a Desire díky Androidu 2.2 nabízí plnou podporu Flashe.

Připojení GPS je u komunikátorů dnešní doby další jistou věcí. Ani u těchto dvou testovaných přístrojů nechybí možnost použití GPS. Desire chytá signál velmi rozdílně (alespoň můj kus). Někdy, a nezáleželo na místě, má signál po minutě, někdy jsem také čekal až 30 minut, než se mi má pozice na displeji zobrazila. To byl ale asi největší extrém, obvykle připojení GPS trvá zhruba 3 – 5 minut, což ale není nijak veselý výsledek. Podobně je tomu u i Samsungu Galaxy S. Někteří uživatelé s GPSkou problémy nemají a funguje jim zcela normálně, někomu ale téměř nefunguje a fixace mnohdy trvá i několik minut nebo k ní nedojde vůbec. A problém pravděpodobně nebude na straně uživatelů, Samsung totiž slibuje nový firmware, který by měl tuto nepříjemnost odstranit. U mnou testovaného modelu Galaxy S se však žádné problémy s fixací nevyskytovaly, nicméně ani u jednoho přístroje není funkčnost GPS úplně ideální a občasné komplikace se objevují.

- - -

Výdrž baterie
Srovnání výdrží baterie je zde zkresleno o fakt, že můj Desire byl zakoupen v dubnu a Galaxy S až na konci srpna. Přesto kdybych měl zavzpomínat na staré dobré časy, kdy mi Desire vydržel někdy až necelé dva dny, stejně by nedosáhl toho, co má Samsung. Desire při normálním používání (aktualizace stavů na soc. sítích, prohlížení internetu, SMS, několik hovorů, přehrávání multimédií…), více jak 2 dny prostě nevydrží. Možná je to dáno také stovkovým rozdílem v kapacitě baterií, přesto Galaxy S s baterií hospodaří o něco lépe a je možné se dostat až na necelé 3 dny při normálním používání.

Sečteno podtrženo: který přístroj zvolit?
Srovnání máme téměř za sebou. Nyní přichází čas na celkové hodnocení. A obávám se, že jednoznačného vítěze určit nelze. Oba komunikátory mají mnoho výhod, kterými přebíjí toho druhého, mezi ty nejdůležitější potom patří:
• HTC Desire: kvalitní konstrukce, prostředí Sense, přisvětlovací LED dioda, dostupnosti aktualizace na Android 2.2, optický trackpad a HW tlačítko rychlého vyhledávání.
• Samsung Galaxy S: vyšší rychlost systému, kvalitnější reproduktor, větší, jasnější a celkově lepší displej s lepší čitelností na přímém slunci, dle mého i zajímavější vzhled.

Od tohoto okamžiku je tedy na každém, aby se rozhodl, nicméně jasnějším vítězem v tomto srovnání je právě Galaxy S. Bude rovněž velmi zajímavé sledovat, jak Samsung odpoví na příchod modelu Desire HD, který se díky své výbavě dostává o stupínek výše, než Galaxy S. Na druhou stranu je model od Samsungu docela dobře vybavený na to, aby Desire HD přímo konkuroval, ale nezapomeňme, že na 8. listopadu chystá Samsung v New Yorku velkou akci, na které má být představena nějaká velmi zajímavá novinka s Androidem.

Autor článku Martin Prokop
Martin Prokop

Kapitoly článku