Domů » Články » HTC Desire HD: Vyplatí se přechod na nový model z původního Desire?

HTC Desire HD: Vyplatí se přechod na nový model z původního Desire?

Na několik dní jsem místo svého HTC Desire používal jeho inovovanou verzi s přídomkem HD, která se dočkala oficiálního představení v září v Londýně. Pojďme si shrnout, co nového tento komunikátor s obřím displejem a velkým výkonem přináší? Lepší fotoaparát, technologie Dolby Mobile a vylepšené prostředí Sense s Androidem 2.2 – to jsou hlavní přednosti Desire HD, avšak stále zde zůstává otázka, zda se majitelům původního Desire vyplatí přechod na novější model?

Za zapůjčení zařízení děkujeme společnosti Sunnysoft, u které si HTC Desire a Desire HD můžete zakoupit. Už při představování HTC Desire v Barceloně na Mobile World Congressu se vědělo, že svým vzhledem a výkonem bude útočit hodně vysoko. To se také stalo a klasický Desire dokonce vyhrál několik ocenění. Následně se na americkém kontinentě objevil první komunikátor s technologií 4G (rychlé přenosy dat). Jeho název je Evo 4G a byl to první Android od společnosti HTC s 4,3“ displejem. Od té doby se čekalo něco podobného i pro evropský trh (Evo 4G totiž podporuje pouze CDMA sítě). A o několik měsíců, konkrétně v září, jsme se dočkali. Na tiskové konferenci, kterou HTC uspořádalo v Londýně, byly představeny modely Desire HD (recenze) a Desire Z (recenzi chystáme). Jak už z názvů vyplývá, jeden komunikátor je vylepšenou verzí a druhý je pak obohacen o klasickou hardwarovou QWERTY klávesnici. Tolik na úvod, nyní se už pojďme podívat na samotné srovnání.

-
HTC Desire HD a HTC Desire (vpravo)

Konstrukce a vzhled: Odlišné rozměry a hmotnost
První věc, které si při výměně člověk všimne, je jistě velikost a váha. Desire HD je opravdový macek a ani jeho váha není zrovna malá. Prvních několik hodin bude tedy spíše ve stylu zvykání na větší rozměry. Desire se v ruce drží samozřejmě o poznání lépe, lze bez problémů dosáhnout na celý displej, u HD verze už to tak snadné není. Přesto se ale telefon ovládá poměrně dobře a na větší rozměry si jde během několika dní zvyknout. Konstrukční rozdíl je hlavně v použitých materiálech. Desire HD se chlubí hliníkovým tělem, které by mělo zaručit větší odolnost. To ale za cenu vyšší váhy. Navíc HTC nevyřešilo nejlépe zakrytování úložišť pro baterii, SIM kartu a paměťovou kartu. Kryty se vyndávají velmi neprakticky a téměř pokaždé má člověk pocit, že něco ulomí.

- -

Vzhledově se pak přístroje liší velmi výrazně. Desire vyřešil tlačítka „po staru“ a použil tedy hardwarové prvky. Desire HD naopak nabízí dotyková tlačítka, která mi z počátku moc neseděla. Po několika hodinách používání jsem si na ně ale zvykl a řekl bych, že jsou i praktičtější, než právě ta hardwarová. A to hlavně z důvodu, že člověk nemusí najednou něco mačkat, když samotný telefon se také ovládá dotykově. Pod nimi se pak nachází logo společnosti HTC, to dostalo oproti klasickému Desire nové místo. Celkově na mě Desire HD působí dobrým dojmem, a to je dáno hlavně jeho zajímavým vzhledem, zde bych řekl, že je to oproti klasickému Desire velká změna k lepšímu. Jednu výtku si ale přece neodpustím. Chybí mi optický trackpad či něco podobného. I přes velikost displeje je totiž někdy velmi složité se v textu či na webové stránce trefit přesně tam, kam člověk potřebuje.

- -

Displej: Ostřejší, větší a s výraznějším jasem
Druhým šokem při přechodu na HD verzi je bezesporu displej. Pěkně barevný a hlavně menší displej nahradí 4,3 palcový, velký, možná trochu přesvětlený, SLCD panel, který má ale skvělou ostrost a jemnost. Celkově působí opravdu dobrým dojmem, jen mi několik dní trvalo si zvyknout na trochu světlejší podání barev. Co se týče citlivosti, tak je u obou zařízení stejná. Pozorovací úhly jsou podle mého názoru o chlup lepší na klasickém Desire. Jde to ale těžko určovat, neboť od konce léta displej AMOLED na HTC Desire nahradila technologie SLCD, na které jsou podmínky trochu odlišné.

Hardware: 1GHz procesory s odlišným výkonem
Oba přístroje se pyšní gigahertzovým procesorem Qualcomm Snapdragon, přesto je jeden z nich o dost výkonnější. Upravený procesor Snapdragon (typ MSM8255), obohacen o grafický akcelerátor, má opravdu o poznání vyšší výkon, než ten na klasickém Desire (typ QSD8250). Nerad bych zabíhal do technických specifikací, pokusím se to tedy dokázat na praktických příkladech, kde je rozdíl znát nejvíce. Hry (konkrétně například Angry Birds), běží na Desire HD několikrát rychleji, všechny animace jsou naprosto plynulé a to samé se dá říct i u přehrávaných videí. Ty navíc verze HD podporuje i ve formátech AVI, tedy kodeky DivX. Další a alespoň pro mne zásadní změna, je v rychlosti prostředí Sense. Listování mezi obrazovkami, načítání SMS zpráv, posouvání seznamu aplikací – zde všude je vidět změna rychlosti k lepšímu. Tím se dostáváme do další kapitoly, jež je UI Sense, které se dočkalo hned několika velmi pozitivních změn.

Nové prostředí Sense je plné inovací
První z uvedených změn je zmíněná rychlost. Ta je oproti klasickému Desire opravdu výrazně lepší a celý systém tak působí svižnějším dojmem. Změn v aktualizovaném prostředí Sense je ale o poznání více. Mezi ty nejzásadnější patří výběr stylů. Po výběru daného tématu (primárně jich je na výběr zhruba 5), se změní horní i dolní lišta a několik vybraných widgetů, které pocházejí přímo od HTC. Když už je řeč o widgetech, těch je zde také více. Hlavně zde přibyla možnost si je dodatečně stáhnout ze serveru HTCSense.com. Kromě widgetů zde najdeme výše zmíněné styly, tapety a zvukové sady, takže možnosti personalizace prostředí jsou velmi rozsáhlé, za což si v HTC zaslouží pochvalu.

- - -
Rozdíly jsou patrné na první pohled; nalevo je obrázek z HTC Desire, vpravo pak z Desire HD

Bohatá multimediální výbava u HD verze
Desire HD by mělo být zařízení dělané pro multimédia všeho druhu. A také je. Díky velkému displeji a zvuku Dolby Mobile, respektive SRS Mobile, přináší opravdu skvělý zážitek ze sledování nejrůznějších videí, poslechu muziky a dalších prvků, které do „sekce“ multimédia patří. Jak jsem již zmiňoval výše, Desire HD nabízí plnou podporu DivX formátů, takže již není potřeba nic konvertovat. Nativní přehrávač nemá sice moc možností nastavení, přesto ale plní svou funkci velmi dobře. Pokud hledáte přehrávač s podporou titulků, stačí zamířit na Android Market a nějaký si stáhnout.

- - - -

Co ale Desire HD zvládá o poznání o lépe, je přehrávaný zvuk. Díky technologiím Dolby Mobile a SRS Mobile, je výchozí zvuk o několik úrovní výše. Výšky již nepřevažují nad basy a hudba se zde dá opravdu poslouchat na plnou hlasitost, což u Desire šlo jen za cenu někdy až nepříjemného zvuku. To samé se dá říct o zvuku z dodávaných sluchátek. Opět zde dominují zmíněné technologie a i přes fakt, že přibalená sluchátka zůstala stejná, je zvuk opravdu kvalitnější.

- - -
Fotografie pořízené HTC Desire HD

- - -
A takhle fotí původní Desire

Dále je Desire HD o něco lepší v pořizování fotografií a nahrávání videí. Alespoň papírově. Disponuje totiž 8MPx fotoaparátem, navíc s dvojicí přisvětlovacích diod, které dokáží rozzářit průměrně velkou místnost. Ve srovnání s klasickým Desirem je to opět malý krok dopředu, hlavně co se ostření týče. Fotografie z Desire HD jsou dobře světelně vyvážené a díky několika efektům, které jsou zde naprostou novinkou, jde fotografie velmi hezky upravit podle svých představ. Co se týče videa, i zde je to krok dopředu. Nahrávání v rozlišení 720p je oproti klasickému Desire o poznání plynulejší a FPS se tak zvedlo z nějakých 20 na dostačujících 25.

- -

Další vylepšení
GPS a navigace
Desire HD má již v základu předinstalovanou navigaci Route 66, kterou můžete bezplatně využívat po dobu 30 dní, poté je program nutné zakoupit a licenci prodloužit; cena za jeden měsíc je 9,99 EUR, roční za 39,99 EUR nebo neomezená za 49,99 EUR. K jejímu spuštění je zapotřebí paměťové karty, která je ale součástí balení. Navigace funguje vcelku dobře, signál se chytne během několika desítek vteřin, ale musím zdůraznit, že co se týče fixace GPS příjmu, liší se téměř kus od kusu. Například můj Desire občas chytne signál do minuty, občas čekám i více jak 10 minut. Desire HD také disponuje utilitou s názvem Automobilový panel, kterou využijete především při používání telefonu v automobilu. Díky velkým ikonám usnadňuje práci s telefonem a nabízí přístup k nejdůležitějším funkcím.

- - -

Čtečka elektronických knih
V základu systému je také předinstalovaná aplikace Čtečka, kterou pravděpodobně není třeba představovat. Oproti klasickému Desire je to v prostředí Sense novinka, jen je škoda, že oficiální cestou není možné z České republiky nové knihy nakupovat, ale třeba se to změní postupem času.

- - - - -

Internetový prohlížeč
Ten zůstal stejný jako na klasickém Desire. Jediná novinka zde ale přibyla při zoomování stránky (pomocí multidotekového ovládání). Pokud se obsah oddálí úplně, zobrazí se náhled všech otevřených oken, což se ukázalo jako velmi praktické.

Závěr: Přejít na HD nebo zůstat u klasiky?
Doufám, že jste si z výše uvedených dojmů udělali dostatečný obrázek o tom, v čem všem je Desire HD oproti klasickému Desire lepší a proč by se přechod na HD verzi vyplatil. Pro jistotu hlavní důvody přechodu shrnu. Desire HD je jistě ve všech směrech oproti klasickému Desire vylepšen a i když dílenské zpracování není u některých kusů zrovna nejlepší, působí dobrým dojmem, a to i díky svému zajímavému designu. Rychlostně je na tom o poznání lépe a to samé platí pro multimédia a další různé funkce; také výdrž je u obou modelů téměř shodná, byť původní Desire má baterii s kapacitou 1 400 mAh a Desire HD akumulátor s kapacitou 1 230 mAh. Potěší také nová verze prostředí Sense s možností provázání se službou HTCSense.com. Přechod na model HD se vyplatí zejména uživatelům, kteří nejsou s multimediálními funkcemi původního Desire spokojeni. Je však nutné připravit se na investici okolo 13 000 Kč, za kterou se v současné době Desire HD prodává.

Tip: Přemýšlíte o nákupu HTC Desire HD? Pak by vám v rozhodování mohla pomoci naše recenze.

Martin Prokop

31 komentářů

 1. Ja neviem, ale tá GPS navigácie v HD nie je aj tak len trial? Lebo ak áno, tak je to úplne irelevantné. Rovnako ako SoundHound.

 2. Navigácia v HD je iba na 30 dni pokial viem.

 3. Route 66 je v Desire HD pouze v 30denní trial verzi; údaj jsem Martinovi do článku doplnil.

 4. Velice důležitým faktorem pro rozhodování může být i velikost interního úložiště – Desire má velice malou paměť a člověk ji rychle zaplní, u Desire HD je tento problém vyřešen větší pamětí, konkrétní hodnoty nevím tuším že Desire má 512MB ROM (z toho kolem 120-130MB volných) a Desire HD má 1,5GB ROM (<- je to orientační, nemám to ověřené, ani jsem to nehledal, tak mě klidně doplňte - opravte)

 5. Ano, toto skutečně je poměrně důležitý parametr, má 1,5GB, u starších modelů dochází k nedostatku paměti, bohužel se stále nedá spolehnout na možnost instalace aplikací na pam. kartu/interní flash.

 6. Jsem rád, že takový mobil vznikl a také, že HTC stále zlepšuje Sense (skiny aj.). Také kvalita fotoaparátu (videa) a reproduktoru je super, ale měnit nehodlám. Desire mi slouží skvěle, takže počkám na další stupeň evoluce :-D

 7. pekne porovnanie toto porovnanie by ste mohli potom tiez urobit u modelu samsung wave a samsung wave II nemam namysli ten stary wave II ale ten zo SLCD displejom inac ja by som uz ked tak skor siel do desire hd

 8. Tak ještě aby nevznikl, když vzali HD2 a nahráli do něj Android (tak jako u WP7). Řečeno nadneseně, ale je to tak. Je to docela protivné, potkávat stále stejný model jen s jiným OS…

 9. Podobnost s HD2 tam urcite je velka ale ked sa na to pozries detailnejsie Desire HD ma + viac ram, viac rom, rychlejsi procesor, rychlejsiu grafiku atd. Zhodny je len priblizne tvar, bateria a velkost displeja. Vnutro je ine. A ktovie ci HD2 mal sLCD. To si netrufam porovnat.

 10. uni: Souhlasím s tebou. Desire HD je opravdu „jen upravená“ HD2, samozřejmě s vyšší pamětí atd., ale základ zůstal stejný. Ale tak proč ne, HD2 stále patří k jednomu z nejlepších telefonů na trhu a byla jen otázka času, kdy se do ní dostane Android a přijde do Evropy :)

 11. Este by som dodal ze keby som vlastnil povodny Desire nebral by som HD. Ale ako novy kupca by som siahol po HD urcite. A je to aj jeden z kandidatov na moj buduci telefon.

 12. 25fps v 720p ? zvlastni ze moje videa maji 30fps -.-

 13. co se tyka navigace doporucuji sygic aura 2.0 je to bomba ! nativnie 800×480 a podpora akcelerace grafiky pro andreno 205

 14. S těma FPS je to různé. Mě například na klasickém Desire nahrávané video běží příšerně (je to záznamem, ne přehrávačem). Proto jsem napsal 25 FPS, které jsou koukatelné, což u Desire s 720p moc není.

 15. Tak o rychlejším CPU u Desire HD nic nevím, měl jsem za to, že je jen použita menší výrobní technologie, která by mohla přinést (ale dopad skutečně spíše teoretický) úsporu energie, v praxi-jen levnější výroba, vejde se více jader na wafer, návrh čipu je jistě stejný.
  GPU porovnávat s HD2 nemá smysl, WM nevyužívá OpenGL ES pro akceleraci, takže se jedná spíše o teoretický kus HW v praxi s malým dopadem. Jasně, došlo k některým kosmetickým změnám, aby se prospekty mohli tvářit aktuálněji, v praxi ale bude výsledek takřka shodný. btw. HD2 má část RAM (aspoň v našem regionu) nealokovanou, takže fyzicky je jí tam možná nakonec stejně, ale teď se mi to nechce dohledávat. Tedy prostě jen a pouze recyklace, stále stejně mizerná výdrž, stále stejná houpačka na stole, stále stejně nedostatek HW tlačítek pro ovládání.

 16. rychlost vypoctu je lepsi u CPU co ma DHD nez HD2 a hlavne ma Adreno 205.. HD2 ma Adreno 200 a mezi nima je velky rozdil.

 17. Desire HD má vylepšený multitouch. Takže již nebude žádný problém s hraním FPS her (NOVA, Sandstorm). Také reaguje na více jak dva prsty, což u klasického desire jen na dva a to ještě byl problém s osami. Možná to pro někoho není, tak podstatná změna, ale dneska je multitouch skoro všude.

 18. NeoPlex: význam GPU na Android platformě bych nepřeceňoval:-) To není jako když Apple řekne, že jejich iPhone 5 bude mít to a to a armáda vývojářů je natěšená, až předělá své projekty z HD (nyní se předělává z std. HVGA (SD:-)) na „ultraHD“:-) Ačkoli toto značení spíše hovoří o podpoře rozlišení, než využití nového výkonu, pravda…
  Sem tam se objeví tech demo, možná dokonce aplikace těžící z nových specifik GPU, ale sumárně je dopad na vývojáře dosti malý a nejvíce se tak asi projeví v „kravinkách“ od Google v OS.

 19. Pokial viem tak nove verzie androida maju vyuzivat GPU aj na akceleraciu prostredia aj prehliadaca (ako iphone) a aj na hry je podstatny vykon GPU. Samozrejme to nie pre kazdeho uz. Aj to ze dokaze snimat video kvalitnejsie ako starsia verzia atd. Vid priklad desire vs. desire HD a to je pekny rozdiel.

 20. Nj, ale to musí mít zařízení daný HW (a masově prodávané QVGA/WQVGA/HVGA za pár tisíc u operátorů apod. nic takového nemá), tak jako starší zařízení, pak také nějakou korektní verzi OS (rozdíl mezi 1.6 a 2.x je veliký), Market se solidním zabezpečením proti zneužívání (a samozřejmě rozšíření na trhy), atd. atd. Prostě je celá platforma hrozně rozbitá a i nezabezpečená, to má lákat vývojáře? Když už to pár let jde očividně jinak a lépe? Vše souvisí se vším.
  To že si tady někdo udělá zajímavé zařízení s parametry dobře vypadající na prospektu neznamená, že to bude mít na trh/platformu vůbec nějaký dopad.
  Musíte taky trochu mezi lidi a do reality a nečerpat názor na věc jen z velice úzké skupiny, jako je „hi-tech“ web o daném tématu, to postihuje promile skutečného světa;-)

 21. desire vs desire hd
  desire ma 2x mensi vykon v grafice!
  [odkaz]

  uz ten tento test do dokazuje :) takze v CPU/GPU je docela posun dopredu !

 22. Martin Prokop: môžem ta opravit ? neber to v zlom ale mas pravdepodobne chybu pri fotkách uvodnej obrazovky z Desiru a Desiru HD , na lavo je Desire HD a napravo Desire ….

 23. neviem ako lupa, ale na spodej strane virtualnej klavesnice pribudli smerove sipky, prave kvoli lepsej a presnejsej orientaci v texte… desire tieto sipky nema, DHD uz ano, podobne riesena je klavesnice aj u HD2… takze ano, trackbal moze niekomu chybat, ale zeby tym utrpela ergonomia orientacie v texte, s tym nesuhlasim…

 24. semacik: Nevím co myslíš, vše by mělo být správně. Desire HD jde poznat tak, že je tam použit jiný styl HTC Sense (Břidlice).

 25. Rozdíl velikosti neni tak velky jak se zda. Me se HD2 nosil lip nez Touch pro.

 26. tak to stou velkostou je hlupost,mne osobne hd2 nezavadza vobec anemam ziadny problem si sadnut ani nic. no napr n95 tak tu som citil vo vacku poriadne.

 27. Já si myslím že se přechod určitě vyplatí bohužel je však v ČR nemožný protože nikde tento kus není možné už 14 dní sehnat :-(

 28. V tuto chvíli je k dostání pouze ve značkové prodejně HTC. Na eshopech prostě není. Mám objednáno už od 1.11. Dle informací z různých nezávislých zdrojů by měla do ČR dorazit zásilka až ke konci příštího týdne :-( Pokud nechcete čekat, udělejte si výlet do Prahy.

 29. Tak Desire je hodně dobrý telefon, osobně mi vadí jen slabší baterka a malá flash paměť telefonu.
  Na Desire HD bych asi nepřecházel, už jen z důvodu že si asi každý po půl roce nekupuje nový telefon. No i když dostanu v létě nový služební telefon a uvidím, který to bude, jediné vím, že to bude telefon s Androidem (už třetí v řadě).

 30. Zrovna tenhle problem resim. Mam ted narok na slevu u VF, k tomu bych prodal HTC D2 tak za 2500 a neco mi da pritelka k Vanocum.
  Vyslo mi to tak, ze bud Desire, nebo Desire HD. Prvni jmenovany by me stal cca. 2000, DHD pak 5000. Jsem v uspornym rezimu pred Vanocema, tak porad nevim, jestli se vyplati priplacet za mensi vydrz a dost hrubej rastr :)
  Nebo sahnout po uplne jinem?
  Chci rychly stabilni zarizeni, s modernim systemem s hromadou her a programu , vydrz od rana do vecera, wifi, gps, 3g, wvga, kapacitni displej, pokud mozno stereo jack.
  Za kazdou radu budu rad!

 31. Ak sa rad hras a chces kounikator co vydrzi chvilku urcite zainvestuj do DHD. Manovsi HW a vykonnejsi graficky chip. Predsalen Desire je uz nejaky piatok na trhu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).