TOPlist

Hackeři mohou skrze QR kódy infikovat telefony s Androidem

V současné době oblíbené a hojně využívané QR kódy (Quick Response) se staly novým nástrojem k distribuci škodlivého softwaru pro smartphony s operačním systémem Android. Na tuto skutečnost upozornili pracovníci ze společnosti Kaspersky Lab. Celý proces infikace je velice jednoduchý. Hacker umístí do QR kódu odkaz na internetovou stránku se škodlivým softwarem. Poté mu stačí tento QR kód dostat mezi uživatele, například uveřejněním na různých fórech, či internetových stránkách. Jakmile si uživatel QR kód prohlédne na svém telefonu, dojde k přesměrování na internetové stránky, kde se již nachází zmíněný malware.

Následně se škodlivá aplikace nainstaluje do interní paměti telefonu. Instalace proběhne automaticky a na pozadí, tudíž uživatel nemá šanci zjistit, že se právě stal obětí hackera. Po aktivaci softwaru dochází k odesílání takzvaných prémiových SMS. Nemusím snad zdůrazňovat, že tímto způsobem vás hacker připraví o nemalý finanční obnos. Operační systém Android se těší stále vetší oblibě nejen u vývojářů, ale bohužel i u hackerů a nejlepší způsob jak se chránit před těmito útoky, je instalovat aplikace pouze z ověřených a důvěryhodných zdrojů.

2011/QR_smartmania.png

Zdroj: AndroidCommunity

Autor článku Richard Streit
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku