Domů » Bleskovky » Google, YouTube, Facebook a nyní i WhatsApp. Čína kompletně zablokovala oblíbeného kecálka

Google, YouTube, Facebook a nyní i WhatsApp. Čína kompletně zablokovala oblíbeného kecálka

Dokážete si představit svůj online život bez stránek jako je Wikipedia, YouTube, Google, Facebook, Twitter, Instagram a mnoha dalších velkých jmen? Pro téměř 1,4 miliardy obyvatel Číny je toto denní chléb, přičemž si tuto cestu nevybrali dobrovolně, aby se mohli více věnovat reálnému životu, ale jedná se o nařízení čínské vlády. Nyní se k zablokovaným službám připojuje i kecálek WhatsApp.

U této aplikace vláda blokovala videohovory již delší dobu, nyní se však po několika týdnech nespolehlivého chodu kecálka připojuje celkový zákaz. Sílící tlak na šifrování dat a přísnou ochranu osobních údajů v západních zemích je pro čínskou vládu nepřijatelný. Z pozice moci tedy zakazuje aplikace, u nichž poskytovatelé odmítli poskytovat uživatelská data na vyžádání a protlačuje místní alternativy, které se těmito sliby ke svým uživatelům neváží.

Populární WhatsApp nyní v Číně nahradí WeChat. Alternativa, která si s ochranou dat hlavu nedělá.

Zablokování WhatsAppu znamená pro mnoho uživatelů velký problém v komunikaci, především v oblasti obchodu. Na sociální síti Weibo se objevily statusy podnikatelů hovořící o tom, že bez zeleného kecálka se neudrží na trhu, neboť pro obchodní partnery je přechod na nezabezpečenou platformu nepřijatelný. Aplikace, která by nyní měla WhatsApp nahradit, je čínská alternativa zvaná WeChat, jejíž vývojáři však otevřeně přiznali, že nebudou odporovat žádostem o vydání uživatelských dat zahrnujících jména, telefonní čísla, ale i polohu.

David Preiss

5 komentářů

  1. Super. Mohli by to zablokovať aj tu. Konecne by ľudia zacali zit. ????

    • Klidne se muzes prestehovat do Ciny a konecne zacit zit, pokud k zivotu musis mit vsechno zakazane a svobodna volba te desi :D Nekteri jsme si to zazili i tady…

    • To že ty potřebuješ, aby tě někdo vodil za ručičku a určoval ti jak máš žít neznamená, že to potřebují i ostatní. KLDR je pro tebe jako stvořená, tam budeš šťastný tomášku s malým.

    • Více retardovaný komentář by šel vymyslet jen stěží, jděte se přestěhovat klidně do Severní koreje. Tam můžete konečně začít žít naplno bez přemýšlení nad zbytečnými volbami jako jaký mít telefon nebo jestli mají máslo ve slevě. Jděte se léčit.

  2. Ano, nikdo tě nenutí žádnou aplikací a sociální sítě používat, máš možnost se svobodně rozhodnout.
    Doporučuji návštěvu Číny ale pro tebe lépe KLDR pak se ti možná rozsvítí a začneš si svobody trochu vážit.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).