Domů » Bleskovky » Google, YouTube, Facebook a nyní i WhatsApp. Čína kompletně zablokovala oblíbeného kecálka

Google, YouTube, Facebook a nyní i WhatsApp. Čína kompletně zablokovala oblíbeného kecálka

Dokážete si představit svůj online život bez stránek jako je Wikipedia, YouTube, Google, Facebook, Twitter, Instagram a mnoha dalších velkých jmen? Pro téměř 1,4 miliardy obyvatel Číny je toto denní chléb, přičemž si tuto cestu nevybrali dobrovolně, aby se mohli více věnovat reálnému životu, ale jedná se o nařízení čínské vlády. Nyní se k zablokovaným službám připojuje i kecálek WhatsApp.

U této aplikace vláda blokovala videohovory již delší dobu, nyní se však po několika týdnech nespolehlivého chodu kecálka připojuje celkový zákaz. Sílící tlak na šifrování dat a přísnou ochranu osobních údajů v západních zemích je pro čínskou vládu nepřijatelný. Z pozice moci tedy zakazuje aplikace, u nichž poskytovatelé odmítli poskytovat uživatelská data na vyžádání a protlačuje místní alternativy, které se těmito sliby ke svým uživatelům neváží.

Populární WhatsApp nyní v Číně nahradí WeChat. Alternativa, která si s ochranou dat hlavu nedělá.

Zablokování WhatsAppu znamená pro mnoho uživatelů velký problém v komunikaci, především v oblasti obchodu. Na sociální síti Weibo se objevily statusy podnikatelů hovořící o tom, že bez zeleného kecálka se neudrží na trhu, neboť pro obchodní partnery je přechod na nezabezpečenou platformu nepřijatelný. Aplikace, která by nyní měla WhatsApp nahradit, je čínská alternativa zvaná WeChat, jejíž vývojáři však otevřeně přiznali, že nebudou odporovat žádostem o vydání uživatelských dat zahrnujících jména, telefonní čísla, ale i polohu.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments