Domů » Bleskovky » Google se pustí do boje s podvodnými hovory. Android dostane lepší telefonní aplikaci

Google se pustí do boje s podvodnými hovory. Android dostane lepší telefonní aplikaci

Z analytických dat vyplývá, že až za 50 procenty přijatých hovorů na vašem telefonu budou stát podvodníci, kteří se z vás budou snažit vylákat peníze. Do boje se spamovými telefonáty se pustila také americká FCC (Federal Communications Commision), která se snaží zabránit hackování a krádežím lokálních čísel. Proč se zloději zaměřují právě na lokální čísla? Lidé totiž mnohem pravděpodobněji přijmou hovor, který přichází z místa, kde se právě nacházejí.

Jednou z obětí podvodných telefonátů se stal například senior žijící v Bělorusku, na jehož telefonní číslo se podvodník snažil dovolat i více než dvacetkrát denně. Kvůli technologickým omezením navíc nemohl číslo na svém zastaralém telefonu zablokovat. Po přijmutí hovoru se spustila nahrávka v cizích jazyce a začaly se odečítat peníze. Podobných telefonátů se za den mohou odehrát miliony, což činí výdělečný kriminální byznys.


Google chystá vylepšení volací aplikace

Pokud vlastníte chytrý telefon, stačí nežádoucí čísla jednoduše zablokovat. Uživatelé Androidu by se navíc mohli dočkat vylepšení volací aplikace, která jim nově pomůže spamovým hovorům zamezit. V menu aplikace se objeví čtyři nové možnosti, jež půjde podle potřeby aktivovat, či nechat v továrním nastavení deaktivované.

Dejte si pozor: nový typ spamu předstírá, že email pochází od vás

Jedna z nových možností například zablokuje všechny příchozí hovory, jejichž čísla nebudete mít uložené v adresáři. Stejně tak bude telefon blokovat všechna skrytá čísla. Pokud nebudete chtít, nedovolá se vám ani nikdo například z telefonních budek. Zmíněné novinky se objevily vybraným uživatelům v beta verzi chystaného Androidu Q. Dojde k jejich implementaci? A dočkají se také majitelé starších verzí operačního systému? Na odpovědi si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.


Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Karle
Uživatel
Karle

Aplikace Můžu to zvednout? tenhle problém řeší už dávno, doporučuji.

Tray1
Uživatel
Tray1

Jistě, ovšem nelíbí se mi, jak o sobě pořád dává vědět, že běží na pozadí. Built in řešení bude příjemnější. :)

Martin Prokop
Uživatel
Martin Prokop

Tohle „na pozadí“ bude běžet taky jen narozdíl od jednoho z několika sw proti otravným hovorům nebude mít databázi pro ČR

Tray1
Uživatel
Tray1

Ze začátku nejspíš ne, ale nedivil bych se, kdyby si o nějakou zažádali.
Nicméně je logické, že na pozadí poběží, ale nebude o s obě dávat vědět ikonkami či zbytečným notifikačním proužkem.

Vlastimil
Anonym
Vlastimil

Měl jsem Lenovo a teď Honora a oba už měli blokaci v základu takže to není žádná novinka. Můžu to zvednout pořád oznamuje že funguje, což se mi také nelíbí, takže nastavím jen co je v mém mobilu a ostatní maj smůlu.

V.P.
Anonym
V.P.

Dotaz – jak se mi po prijeti hovoru mohou odecitat penize? (viz. Belorusko – Po přijmutí hovoru se spustila nahrávka v cizích jazyce a začaly se odečítat peníze.)

Tedy
Uživatel
Tedy

Tohle snad bylo pouze při roamingu ale nikdy jsme jej nepoužíval taj netuším.
Většinou to funguje tak že tě automat prozvoni stejně tak v tu samou chvíli třeba tisíc dalších čísel z nějaké databáze a když zavoláš zpět přesměruje tě to na placenou linku.