Domů » Bleskovky » Americký soud poslal za mříže prvního zloděje SIM karet. Odsedí si 10 let

Americký soud poslal za mříže prvního zloděje SIM karet. Odsedí si 10 let

Dvacetiletý univerzitní student Joel Ortiz si odsedí deset let ve vězení. Soud ho shledal vinným z krádeže více než pěti milionů amerických dolarů v kryptoměnách. Ortiz podvodně získal telefonní čísla více než čtyřiceti lidí. Jde vůbec o první případ, kdy soud poslal do vězení člověka za takzvané vyměňovaní SIM karet.

V praxi to znamená, že podvodníci přesvědčí operátora, aby přesunul veškeré služby na SIM kartu, nad kterou mají plnou kontrolu. Ve chvíli, kdy hacker převezme kontrolu nad telefonním číslem, získá přístup ke všem účtům, s nimiž je dané číslo spárované.

Průlomový rozsudek v boji se zloději telefonních čísel?

„Podařilo se nám dosáhnout spravedlnosti. Zároveň doufáme, že jsme všem podobným podvodníkům poslali jasný vzkaz,“ vzkázal agent, který se podílel na vyšetřování. Ortiz není zdaleka jediným zatčeným hackerem v souvislosti s krádeží telefonních čísel, jako prvního se ho však povedlo úspěšně odsoudit.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Doc. PhDr. Vítězslav Vaculík CSc
Anonym
Doc. PhDr. Vítězslav Vaculík CSc

Jó, virtuální zlóčové….Zapomněli, že nežijí v Matrixu…! Za to budou mít pro příští krizi trvalý pobyt s plnou penzí.

shepii
Uživatel
shepii

„V praxi to znamená, že podvodníci přesvědčí operátora, aby přesunul veškeré služby na SIM kartu“ Tak za to by měl poškozeným nahradit škodu operátor, když se nechá takhle „přesvědčit“. Vždyť snad musí mít systém kontroly, který zaručí, že nelze převést číslo ze SIM na SIM bez toho, aniž by si o to zažádala oprávněná osoba.

Todi
Uživatel
Todi

Proč by to měl platit operátor. Zabezpečené to je heslem, stejně jako v bance. Z vlastní praxe vím, že zák. běžně heslo sdělují lidem v okolí. Pokud zažádáš o výměnu sim bez hesla Ti jí operátor neaktivuje. Co víc by měl dělat. V bance to funguje stejně.

shepii
Uživatel
shepii

Tak nevíš, jak to funguje u nich. Navíc citovaný text ve mě vyvolává pocit, že se nechal podvodně spíš nachytat operátor, než že by se útočník jednoduše přihlásil cizím heslem.