Domů » Bleskovky » Dejte si pozor: nový typ spamu předstírá, že email pochází od vás

Dejte si pozor: nový typ spamu předstírá, že email pochází od vás

Gmail od Googlu tradičně platí za službu s velmi propracovaným spam filtrem. Většina klasického spamu tak vůbec neprojde skrze filtrační síto Googlu, případně skončí ve vaší složce Spam. Spousta uživatelů však nyní začala hlásit nový typ nevyžádaných emailů, s nimiž si zatím Gmail neumí poradit.

Reklamní emaily se totiž tváří stejně, jako kdybyste si je poslali sami. V políčku odesílatele je vaše emailová adresa a v případě nastavené profilové fotografie dokonce uvidíte i svou fotku. Hodně uživatelů si tedy zpočátku myslelo, že jim někdo schránku hacknul. Když se však ukázalo, že nepomáhá změna hesla ani dvoufázové ověřování, do celé záležitosti se vložil Google.

Podvržené hlavičky nepředstavují bezpečnostní hrozbu

Google odhalil, že útočníci využívají podvržených hlaviček emailů, v nichž falšují pole odesílatele. Emaily jsou navíc upraveny tak, aby to vypadalo, že byly odeslány ze sítě kanadského telecomu Telus, což jim dodalo dostatečnou „důvěryhodnost“ nutnou pro průchod filtry Googlu.

Kvůli zdánlivě shodnému odesílateli a příjemci se tyto emaily zobrazují nejen v přijatých, ale také v odeslaných zprávách, což pro uživatele činí celou situaci ještě o něco více matoucí. Google ovšem ubezpečuje, že se jedná pouze o neškodnou nepříjemnost týkající se nepříliš velkého množství uživatelů. Zabezpečení schránek prý nebylo nijak ohroženo a společnost již pracuje na řešení blokace těchto emailů.

Dá se tak očekávat, že poměrně brzy již na výhodné půjčky a zázračné léky na hubnutí ve schránce nenarazíme.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

2 komentářů

  1. Jojo, taky mi to přistálo ve schránce.

  2. Tenhle “novy” typ spamu existuje uz minimalne 10 let a ja mam za ty roky tisice a tisice spamu sam od sebe. Schranka to ovsem umi odfiltrovat.

    Takze to neni zadna novinka, jen lidi si toho vsimli az po letech

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).