TOPlist

Google oficiálně představil novou verzi systému Android 2.2: Na co se můžeme těšit?

Před několika hodinami byla na konferenci Google I/O v San Franciscu představena nová verze operačního systému Android 2.2 s kódovým označením Froyo. Ta s sebou přináší celou řadu významných inovací; mezi ty nejdůležitější patří podpora Adobe Flash 10.1, výrazný nárůst rychlosti nejen v systému, ale i v internetovém prohlížeči, možnost vytvoření Wi-Fi hotspotu a celou řadu dalších kosmetických změn. Android 2.2 se vám bude líbit a Google na něm rozhodně odvedl poctivý kus práce.

O tom, že bude dnes nová verze systému představena, se spekulovalo už několik měsíců. S napětím se však očekávalo, s čím Google přijde tentokrát a hned v úvodu článku prozradím, že změny oproti verzi 2.1 jsou velmi výrazné. Díky přítomnosti Dalvik JIT (just-in-time) compileru by měl být systém 2 – 5 x rychlejší než předchozí verze, což dokazují i nejrůznější benchmarky. Inovací se dočkal také internetový prohlížeč, do kterého Google integroval nový Javascript engine V8, který používá třeba stolní verze prohlížeče Google Chrome. Ten má zajistit minimálně dvojnásobnou rychlost při zpracování skriptu a samozřejmě i rychlejší načítání samotné webové stránky. Prohlížeč rovněž přináší podporu pro nový standard HTML5. V živém přenosu z keynote se Google chlubil tím, že Android 2.2 nabízí nejrychlejší mobilní internetový prohlížeč a své tvrzení ihned doložil různými grafy, které tato slova potvrzovaly. Další vychytávkou v internetovém prohlížeči je spolupráce s digitálním kompasem, který se dnes vyskytuje u většiny telefonů s Androidem. Pokud máte například v prohlížeči načtené Google Mapy a začnete se otáčet s telefonem, mapa se bude přizpůsobovat vaší poloze.

-
Nárůst výkonu na Androidu 2.2 je opravdu znatelný

- - -

Další významnou změnou je plná podpora technologie Adobe Flash 10.1 a Adobe Air. Redaktoři serveru Engadget se dostali k beta verzi Androidu 2.2 (Nexus One) a podle jejich slov zatím integrace Flashe například ve webovém prohlížeči není úplně ideální a ještě je zde prostor pro optimalizaci. To je vzhledem ke stavu “beta” verze systému zcela pochopitelné a věřím, že u finálního Androidu 2.2 bude Flash běhat jako po másle s plnou hardwarovou akcelerací (jen jsem zvědavý, jak moc se přítomnost Flashe projeví na výdrži zařízení).

- - - -
V Androidu 2.2 se můžeme těšit na plnou podporu Flashe

Telefony s Androidem 2.2 bude možné proměnit ve Wi-Fi hotspot, skrze který se bude sdílet mobilní datové připojení do ostatních zařízení. Tuhle funkci zatím nabízely jen některé komunikátory od HTC se systémem Windows Mobile, ale Google neusnul na vavřínech a podporu pro vytvoření hotspotu do systému také přidal. V nabídce nechybí ani možnost USB tetheringu, tedy sdílení připojení do PC skrze USB kabel.

- - - -

S novým Androidem 2.2 jsme se konečně dočkali možnosti instalace aplikací na paměťovou kartu, protože právě absence téhle funkce byla starším verzím Androidu hodně vyčítána. Nainstalované programy se rovněž budou moci automaticky aktualizovat na novější verze, a pokud uživatel tuhle možnost v nastavení Marketu povolí, budou se veškeré updaty stahovat na pozadí bez nutnosti jakéhokoliv dalšího zásahu. U detailního náhledu aplikace v Android Marketu přibude nová položka Bugy, skrze kterou budou moci uživatelé ihned reportovat různé problémy se stabilitou a nechtěnými pády programu. To by mělo ve výsledku přinést výrazně rychlejší optimalizaci aplikací od vývojářů.

- - - -

Google provedl nejrůznější změny i v grafickém prostředí systému. Patrné je to hned na hlavní obrazovce, kde ve spodní části najdeme kromě tlačítka pro vyvolání menu také zástupce pro telefonní aplikaci a internetový prohlížeč. Některé widgety prošly drobným redesignem, patrné je to například z panelu pro přístup na YouTube. A když už jsme u téhle populární služby pro přehrávání videa, tak nesmím zapomenout na nové tlačítko HQ, které se v systémové YouTube aplikaci objevilo a neslouží k ničemu jinému, než k aktivaci vyšší kvality obrazu u přehrávaného klipu. Kosmetických změn se dočkaly i programy Gmail a kalendář, které jsou nyní barevnější a hlavně vypadají mnohem dospěleji. Nové funkce nabízí také prohlížeč obrázků, kde lze například mezi balíčkem fotografií v albu listovat pomocí multidotykových gest. Tady je trochu znát inspirace u iPadu, ale toho se v Google zřejmě příliš nebojí. Samotná aplikace pro ovládání fotoaparátu nyní nabízí širší paletu funkcí (zoomování, vyvážení bílé barvy, geo-tagging, expozice, ohnisková vzdálenost či detailnější nastavení kvality snímku).

Android 2.2 na oficiálním videu

Vylepšena byla také bezpečnost synchronizace přes Exchange server, kde nyní administrátor může na dálku uzamknout nebo vymazat celé zařízení. To se může hodit zejména v případě krádeže telefonu. Softwarová klávesnice nyní podporuje snadné přepínání mezi různými jazykovými verzemi – to lze provádět pouhým tahem prstu po prostoru mezerníku. Z dalších zajímavostí stojí za zmínku možnost streamování hudby z PC (iTunes, Windows Media Player…) do zařízení nebo přímá instalace aplikace stažené v PC do telefonu s Androidem.

- - - -

Android 2.2 přináší celou řadu nových API pro vývojáře, kteří si už nyní mohou stáhnout SDK. Mezi jedno z nejzajímavějších patří API s názvem Android Cloud to Device Messaging. Jde vlastně o službu, kterou mohou autoři integrovat do svých aplikací a skrze ni poté bude možné zasílat nejrůznější notifikace a zprávy z dalších zařízení. Jeden příklad za všechny – na počítači si v Google Mapách vyberete nějaký bod nebo trasu a tato data se skrze API odešlou přímo do telefonu, kde s nimi můžete dále pracovat.

Upgrade na novou verzi systému by měl být v následujících měsících (přesněji v druhém pololetí) dostupný pro komunikátory Nexus One, HTC Desire a snad pro Motorolu Milestone. Seznam zařízení se pravděpodobně ještě rozroste o další kousky, tady ale musíme počkat až na vyjádření samotných výrobců. Google opět příjemně překvapil množstvím nových funkcí a zvýšením celkové rychlosti nejen v systému, ale i v internetovém prohlížeči a už teď se těším, až Android 2.2 přistane na prvních telefonech.

Porovnání obrazovek: Android 2.1 a Android 2.2
- - -

- - -

Zdroje: Engadget, TheUnwired

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku