Domů » Bleskovky » Google odhalil šest novinek pro Android. Vylepšení se dočká Android Auto i hlasové ovládání

Google odhalil šest novinek pro Android. Vylepšení se dočká Android Auto i hlasové ovládání

Google přichází s novými funkcemi, které budou k dispozici nejen pro majitele smartphonů Pixel, ale také pro všechny ostatní telefony s Androidem. Je jich celkem šest a dočkáme se jich již letos v létě.

Rozšíření varování před zemětřesením

Ačkoliv Android Earthquake Alerts System už funguje na Novém Zélandu nebo v Řecku, nyní se mezi podporované oblasti řadí také Turecko, Filipíny, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán. Tato funkce zajistí včasné varování obyvatelstva před zemětřesením. Google v rozšiřování podpory upřednostňuje tektonicky ohroženější oblasti, ale v průběhu roku bychom se měli dočkat podpory v mnoha dalších zemích.

Earthquake alerts, now part of Android

Ukládání zpráv

Nová funkce uvnitř aplikace Zprávy vám umožní označit zprávy, které chcete uložit. Ty pak uvidíte pohromadě ve složce uložených zpráv. Může se jednat o informace, které budete v budoucnu potřebovat, a nechcete trávit čas hledáním v konverzacích. Toto vylepšení bude nasazeno v průběhu následujících týdnů.

Kontextuální výběr emoji

Pokud nepíšete zprávy v angličtině, španělštině nebo portugalštině, tato zpráva pro vás nebude až tak zajímavá. U Androidu 6 a novějšího bude nyní klávesnice napovídat emoji vhodné ke kontextu vaší zprávy. Bohužel bude tato funkce zatím dostupná jen pro zmíněnou trojici jazyků.

google android new features
Varování před zemětřesením i napovídání emoji

Vylepšený asistent

Asistent Google nyní bude umět pomocí hlasu ovládat i úkony uvnitř jednotlivých aplikací. Bez dotyku displeje jej tak budete moci navigovat například pro zobrazení burzovních novinek uvnitř Yahoo Finance nebo ovládání sportovních záznamů v aplikaci Strava. Samozřejmě bude nutné, aby vývojáři do svých aplikací tuto funkcionalitu nejprve integrovali, využití by ale v budoucnu mohlo být nesmírně zajímavé.

Talk to your favorite apps with Google Assistant on Android

Voice Access a detekce pohledu

Aplikace Voice Access, která zajišťuje diktování a hlasové ovládání nejčastěji pro lidi s nějakým druhem postižení, dostala funkci detekce pohledu. Nyní bude přijímat pokyny, pouze pokud zaznamená pohled na displej telefonu. Zjednoduší se také vkládání hesel.

Novinky u Android Auto

Vylepšení se dočkala i aplikace Android Auto, u které můžete využít lepších možností personalizace podobě přizpůsobení domovské obrazovky nebo nastavení tmavého módu. V aplikaci přibyly nové možnosti navigace a také prvotní nastavení aplikace je jednodušší a rychlejší. Novinkou je přímé propojení s aplikacemi WhatsApp nebo Zprávy. Opět platí pro Android 6 a novější.

Adam Bělunek

Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

2 komentářů

  1. Hlasové ovládání úkonů přímo v appkách jestli to chápu dobře, může být docela game-changer. Pokud takhle třeba spustím navigaci na Waze přes Android Auto, tak už aby to tady bylo. I když otázka jak si to v angličtině poradí s českými názvy měst?

  2. Milan Keršláger

    České čtení i vyhledávání fungovalo, než to na jaře rozbili. Jestli to teď bude opravené, musím ještě vyzkoušet, aktualizace už přišla.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).