Google navzdory úspěchu Fortnite nehodlá měnit podmínky Obchodu Play

Společnost Alphabet, která je nadřazená Googlu, zveřejnila výsledky svého hospodaření za uplynulý kvartál. Tržby i zisk předčily očekávání analytiků; Alphabet utržil 31,84 miliard USD (716 miliard korun), což je o 23 procent více než ve stejném období o rok dříve, čistý zisk je pak 8,95 miliard USD (asi 201 miliard korun), což je o 36 procent více.

blank

I přes tato působivá čísla akcie Alphabetu lehce oslabily, Wall Street totiž vyděsily neustále se zvyšující se kapitálové výdaje. Samotný Google stál za 83 % všech příjmů Alphabetu, nejvíce vydělával tradičně na reklamě ve vyhledávači a YouTube.

Poměr 30:70 má zůstat i nadále

Po oznámení finančních výsledků uspořádal ředitel Google Sundar Pichai hovor s investory a odpovídal na některé jejich otázky. Jedna z nich se týkala i alternativních obchod aplikací pro operační systém Android, kvůli kterým mohou Googlu unikat příjmy z prodeje aplikací. Tazatel tak nepochybně narážel na obrovský úspěch hry Fortnite, která je distribuována mimo Google Play Store a jenom v loňském roce tvůrcům z herního studia Epic Games vydělala 3 miliardy dolarů. Kdyby byla distribuována skrze Play Store, připadlo by Googlu 30 procent z každé transakce provedené na zařízení s Androidem, takto mu však zbyly jenom oči pro pláč.

blank

Epic Games má navíc na svém triku vlastní herní obchod pro Mac a PC, v budoucnu chystá i vlastní obchod pro Android. Oproti standardním obchodům, které „berou“ vývojářům 30 procent z ceny titulu a 70 procent putuje vývojáři, u Epic Games Store je tento poměr 12:88 ve prospěch vývojáře. To by mohl být pro Google v budoucnu poměrně vážný problém, avšak ředitel Google se tohoto stavu zdá se nebojí, a hodlá zachovat stávající poměr 30:70. Podle něj se jedná o spravedlivé podmínky, které se staly normou; ostatně Apple má tento poměr ve svém App Store nastavený stejně. V případě iOS ale není možné vestavěný obchod aplikací nijak obcházet, a tak jde 30 procent všech transakcí v aplikacích a hrách automaticky do kapes Applu.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku