Domů » Články » Tak šel čas: Evoluce Google Map v České republice

Tak šel čas: Evoluce Google Map v České republice

Věděli jste, že Street View auta začala v ČR jezdit už v květnu 2009? Že se o dva roky později v mapách objevily informace o dopravě a v roce 2013 přibylo pokrytí MHD v Praze? Další „špeky“ o Google Mapách vám prozradí náš článek.

V loňském roce se Google Mapy staly v USA sedmou nejpoužívanější aplikací na chytrém telefonu. O tom, že se celkově jedná o jeden z nejpopulárnějších nástrojů zkrátka není třeba pochybovat. Sám velmi často cestuji a Google Mapy mi v cizích městech pomáhají se snadnější orientací. Ve vybraných světových metropolích nechybí ani pokrytí městské hromadné dopravy, což ještě více usnadňuje cestování. V dnešním článku se podíváme na zajímavá čísla a statistiky map od Googlu i populární služby Street View, která se nedávno dočkala výrazného rozšíření i na území České republiky.

Věděli jste, že? 

 • Mapy Google využívá měsíčně více než jedna miliarda uživatelů
 • Google už zmapoval 200 zemí a teritorií, včetně Severní Koreje
 • aplikace Mapy Google má již více než miliardu stažení na zařízeních s operačním systémem Android
 • Mapy Google poskytují dohromady více než miliardu kilometrů v rámci popisů tras každý den
 • přibližně každé 5. vyhledávání je spojené s polohou
 • 30 % z mobilních vyhledávání je spojených s polohou
 • Mapy Google poskytují popis trasy v 199 zemích, zahrnují cesty, jejichž kumulovaná délka je více než 51 milionů kilometrů
 • Google poskytuje údaje o veřejné dopravě v 70 zemích a v téměř 18 000 městech
 • služba Street View je dostupná v 66 zemích, včetně Antarktidy a Arktidy 

Jak se v ČR rozšiřovalo Street View pokrytí? 

 • v květnu 2009 začíná v Praze snímkování veřejných prostranství pomocí Street View aut
 • v říjnu 2009 spustil Google StreetView v Praze a sedmi městech v okolí a jako doplněk trasu po D1 do Brna
 • v červnu 2012 se mapa Street View rozrostla o další významná města a historicky či kulturně důležitá místa v Čechách i na Moravě ve více než 50 městech. Navíc se v rámci projektu “Special collects” objevily desítky míst, mezi nimi byly památky UNESCO, ale i vybrané zámky, hrady, kláštery, zoologické zahrady a další neobvyklé lokality. 

Vývoj Google Map v České republice

2015

Plastické (3D) mapy jsou dostupné pro další česká města

 • Prahu, Brno, Liberec, Olomouc, Plzeň a České Budějovice mohou uživatelé prozkoumávat v 3D přímo v Google Mapách. Stačí se přepnout do Earth mapy (levý spodní roh) a poté kliknout na Naklonění zobrazení (pravý spodní roh). 

2014

Další jízdy speciálních Street View aut a snímkování lokalit pomocí Trekkeru

 • V dubnu se do českých ulic opět vydala Street View auta s cílem aktualizovat snímky na Mapách Google nebo nafotografovat turisticky zajímavé lokace, které dosud nebyly nasnímány. Kromě veřejně dostupných silnic Google zachytil i místa zájmu s využitím Street View batohu, známého jako Trekker. 

Map Maker

 • Funkce Map Maker umožňuje vylepšovat a aktualizovat mapová data České republiky i samotnými uživateli Map Google. Cílem je přesněji zmapovat lokality, pro které nejsou k dispozici podrobné mapové podklady a kde mohou pomoci právě vědomosti a zkušenosti místních obyvatel. Uživatelé mohou doplnit nebo upravit místo na mapě, přidat budovu, cestu, ale i kontrolovat úpravy ostatních uživatelů.

2013

Veřejná doprava v Praze na Mapách Google

 • Byla spuštěna funkce, díky které mohou lidé vyhledávat podrobné trasy veřejné dopravy v celé Praze, autobusové a tramvajové zastávky včetně stanic metra a lanové dráhy. Zároveň mají možnost zobrazit informace o stanici, prozkoumat jízdní řády a najít si nejlepší spojení, a to až v šedesáti jazycích. 

Fotografie firem

 • Byl spuštěn program umožňující nahrát interaktivní 360stupňové soubory fotografií z interiéru a zpřístupnit je veřejně na Mapách Google. Službu využívají zejména firmy, které by rády zpřístupnily na Mapách Google svůj interiér veřejnosti. Uživatelům zase program Fotografie firem nabízí další užitečné informace. Mohou si například prohlédnout, jak to vypadá v restauraci, kam se chystají na schůzku, nebo prozkoumat obchodní centrum před jeho samotnou návštěvou. 

Mobilní navigace

 • Díky mobilní navigaci se každý smartphone nebo jiné zařízení s operačním systémem Android či iOS stane plnohodnotnou navigací do auta či pro chodce. Navigace na Mapách Google je online GPS navigace s hlasovými pokyny, reálnými záběry ulic a satelitními fotografiemi. Stejně jako Mapy Google je i služba Navigace na Mapách Google dostupná úplně zdarma a poskytuje vždy nejnovější mapové podklady bez nutnosti dokupovat další mapy nebo aktualizace. 

2012

Street View Special Collects

 • Na Street View mapě přibyla více než stovka českých a moravských měst a míst s kulturní a historickou hodnotou včetně památek UNESCO, ale i vybraných zámků, hradů, klášterů, zoologických zahrad a dalších neobvyklých lokalit. 

Vylepšení map

 • Aktualizace mapových podkladů – zpřesněny názvy a polohy turisticky významných míst, jako jsou letiště, univerzity, veřejná náměstí a další zajímavá místa v České republice.
 • U aktualizovaných míst zavedeno tlačítko „nahlásit problém“.

Pohled z ptačí perspektivy na Mapách Google

 • 13 českých měst je možné zobrazit pod úhlem 45° (snímky z ptačí perspektivy) 

2011

Počasí na Mapách Google

 • Vrstva Počasí v PC verzi map znázorňuje aktuální předpověď počasí po celém světě. Uživatelé tak mohou snadno najít informace o aktuální teplotě a dalších povětrnostních podmínkách. Díky této funkci se zároveň mohou podívat, kde na světě je noc a kde den. Vrstva také nabízí možnost zobrazit si teplotu v °C nebo °F a rychlost větru v kilometrech nebo mílích za hodinu. 

Doprava na Mapách Google

 • Nová data pro vrstvu Doprava od CE-Traffic. Pomocí této funkce mohou řidiči sledovat informace o provozu. Jde o „živou“ vrstvu na Mapách Google, kterou si uživatelé mohou spustit na Mapách Google na PC i na mobilním telefonu. 

2010

Veřejná doprava v Brně na Mapách Google

 • Uživatelé mohou vyhledávat informace o městské hromadné dopravě, tedy tramvajích, trolejbusech a autobusech v celém Brně. 

Zobrazení Earth v Mapách Google

 • Pomocí zobrazeníEarth si mohou uživatelé prohlédnout detailní snímky a povrch Země ve 3D přímo v Mapách Google v prohlížeči 

2009

Projekt „České Street View tipy“

 • V rámci letního projektu „České Street View tipy“ měli uživatelé šanci posílat své tipy a posléze hlasovat pro tři česká místa, která byla pomocí Street View tříkolek nasnímaná pro funkci Street View na Mapách Google. Mezi vítězné lokality se dostaly Olomouc, Český Krumlov a Hřensko. Partnerem projektu byla agentura CzechTourism. Pro tři nejkrásnější česká místa hlasovalo v průběhu 14 dnů přes devět tisíc lokálních uživatelů. Moravské Olomouci dala svůj hlas více než pětina všech hlasujících (22 %), Český Krumlov z jihu republiky zvolilo více než 17 % a pro severočeské Hřensko v oblasti Českého Švýcarska se rozhodlo 13 % hlasujících. 

Spuštění Street View v ČR

 • 5. května 2009 začalo v Praze snímkování veřejných prostranství pomocí Street View aut a v říjnu bylo Street View pro Prahu a okolí spuštěno. V první fázi Street View v ČR pokrývalo Prahu a sedm měst v jejím okolí: Mělník, Beroun, Příbram, Benešov, Říčany, Brandýs nad Labem a Poděbrady. Zajímavým doplňkem byl pohled na trasu dálnice D1 do Brna. Celkově se podařilo nasnímat a zobrazit 3 500 km ulic, silnic a dálnic.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).