TOPlist

Google má z ostudy kabát. Jeho umělá inteligence Bard neumí vyhledat ani základní informaci

Neonový nápis Google
  • Google se chtěl předvést se svou umělou inteligencí Bard
  • Ta však zklamala v úplně základním vyhledávání informací
  • Bard na uvedenou otázku odpověděl špatně a ostuda je na světě

Akcie Alphabet – společnosti, která vlastní technologického obra Google – se vzpamatovávají z poklesu víc jak 8 % po středečním uvedení chytrého chatbota Bard. Kampaň na podporu této umělé inteligence totiž nevyšla úplně podle plánu.

Google Bard právě začíná

Komunikační robot Bard od Googlu postavený na platformě LaMDA má být přímou odpovědí na umělou inteligenci ChatGPT, která umí v mžiku vyhledávat informace a začleňovat je do textu. Podle šéfa Googlu je Bard schopný srozumitelnou formou poskytovat aktuální a vysoce kvalitní odpovědi i na velmi složité otázky.

Plán je takový, že služba bude nejdříve dostupná jen pro testery a až později bude nabídnuta k veřejnému použití – v budoucnu by Googlu rád Barda zakomponoval přímo do vyhledávače. Již na začátku však umělá inteligence od jedné z největších technologických firem našeho světa prokazuje vcelku výrazné nedostatky.

Umělá inteligence neumí vyhledávat

Google se rozhodl službu propagovat na sociálních sítích, aby zvýšil veřejné povědomí. V rámci jednoho příspěvku však omylem odhalil vcelku zásadní pochybení, kterého se jeho umělá inteligence dopustila.

V reklamě je položena následující otázka: O jakých nových objevech vesmírného teleskopu Jamese Webba mohu vyprávět svému devítiletému dítěti? Bard správně informuje o tom, že Webbův teleskop nedávno objevil několik planetek, které pojmenoval „hrášky“, protože jsou malé, zelené a mají zdánlivě tvar pravidelné koule. Zmiňuje také, že dalekohled vyfotil galaxii starou 13 miliard let.

Ve třetí odpovědi však Bard tvrdí, že Webbův dalekohled jako první v historii pořídil snímek tzv. exoplanety, tedy planety mimo naší sluneční soustavu. Problém je v tom, že to není pravda.

Podle oficiálních stránek NASA totiž snímek první exoplanety pořídil již v roce 2004 dalekohled VLT (Very Large Telescope) umístěný na severu Chile, který provozuje Evropská jižní observatoř (ESO). Exoplaneta se jmenuje 2M1207b a veřejnosti byla představena v roce 2005 po ročním zkoumání.

Pokles akcií

Krátce poté, co pravda vyšla na povrch, se propadla tržní hodnota mateřské společnosti Googlu, která se jmenuje Alphabet, o zhruba 100 miliard dolarů. Cena jedné akcie klesla o 8,8 % a ještě nyní se drží pod hranicí 100 dolarů za kus.

Naproti tomu Microsoftu akcie poskočily o zhruba 3 %. Právě technologický obr z Redmondu je totiž přímým konkurentem Googlu v oblasti umělé inteligence a chytrých vyhledávacích enginů. Na konci ledna 2023 investoval softwarový gigant víc jak 10 miliard dolarů do společnosti OpenAI, která vyvíjí chatbota ChatGPT.Nepřehlédněte

Revoluce ve vyhledávání začíná. Microsoft Bing využívá k vyhledávání ChatGPT

Někteří experti rovnou prorokují Microsoftu jasné vítězství v závodě o nejlepší vyhledávač založený na umělé inteligenci. Ekonom Colin Sebastian tvrdí, že Microsoft vyhrává první sprint v počáteční fázi tohoto závodu, avšak maraton podle něj teprve začíná.

Sebastian na Twitter v minulosti napsal, že ChatGPT, respektive Microsoft, má navrch i díky tomu, že služba byla od začátku volně přístupná, což pomohlo vybudovat všeobecný rozruch o tom, co umělá inteligence dovede.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku