TOPlist

Revoluce ve vyhledávání začíná. Microsoft Bing využívá k vyhledávání ChatGPT

  • Vyhledávání na Bingu bude řídit umělá inteligence
  • Navrhne vám itinerář pro dovolenou a napíše slohovou práci na libovolné téma

Vyhledávání na internetu už nebude jako dřív. Den poté, co Google představil pro svůj vyhledávač AI chatbota jménem Bard, přichází s odpovědí Microsoft. Ten narychlo svolal na včerejší večer tiskovou konferenci a na ní ukázal zbrusu novou verzi vyhledávače Bing, kterou pohání umělá inteligence od OpenAI. Do ní redmondský gigant v minulých letech nalil několik miliard dolarů.

Bing 1

Microsoft využívá jazykový model nové generace, který je založený na ChatGPT, ale má být výrazně výkonnější. Proprietární technologie se jmenuje Prometheus a má být speciálně vycvičena k vyhledávání i poskytování relevantních a bezpečných výsledků.

Nový Bing obsahuje funkci chatu a také rozšířený vyhledávací panel, do kterého lze zadat dotazy o délce až 1 000 znaků. Odpovědi jsou poskytovány jak snadno přístupnou formou, tak i v komplexnější podobě v postranním panelu, kde uživatel vidí webové odkazy na zdroje. Pokud Bing přímou odpověď na dotaz nezná, pokusí se alespoň odkázat na místa, kde by mohly být informace k nalezení.

Bing 2

Nový Bing ale neumí odpovídat jen na jednoduché dotazy, ale i plnit komplexnější úkoly. Například jej můžete požádat, aby vám naplánoval několikadenní cestu na Havaj, přičemž výsledkem bude podrobný itinerář obsahující odkazy na ubytování, dopravu a zajímavosti, které můžete po cestě spatřit. Podobným způsobem vyhledávač umí například poradit s výběrem televizoru na základě daných kritérií nebo poskytnout seznam ingrediencí na váš oblíbený koláč. Díky funkci Compose navíc můžete vyhledávači zadat úkol – například jej nechat napsat slohovou práci na konkrétní téma.

Společně s vylepšeným Bingem ukázal Microsoft i aktualizovanou verzi prohlížeče Edge, která je na nové funkce připravena – kromě svěžího vzhledu totiž obsahuje speciální tlačítko pro Bing Chat. S jeho pomocí můžete nechat AI analyzovat přímo otevřené stránky, například z nich nechat vytvářet sumáře nebo vypisovat obsah.

Bing 1

Nová verze prohlížeče Edge zatím není veřejně dostupná, ale nový vyhledávač je možné vyzkoušet již dnes. Kvůli velkému zájmu je nutné se zapsat na čekací listinu na této stránce.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku